Рада ухвалила закон про реструктуризацію і списання газових боргів теплокомуненерго

Закон спрямований лише на верифікацію боргів тепловиків, а не на їх безпосереднє погашення. Згодом для перевірених державою сум, будуть визначені джерела погашення

Верховна Рада 14 липня схвалила в цілому законопроєкт №3508-д, яким пропонується механізм реструктуризації боргів, що виникли у теплокомуненерго, газзбутів та облгазів за газ. За ухвалення законопроекту в другому читанні проголосувало 303 народні депутати, передає “Енергетичний фронт“.

Законом встановлено порядок врегулювання підприємствами заборгованості за природний газ та його транспортування.

Водночас закон спрямований лише на верифікацію боргів тепловиків, а не на їх безпосереднє погашення.

“Ухвалення законопроєкту про подолання кризи на ринку природного газу не зможе комплексно вирішити й врегулювати ситуацію, адже передбачені ним заходи спрямовані на боротьбу з наслідками, а не причинами цього явища”, – заявив народний депутат від «Батьківщини» Олексій Кучеренко під час обговорення правок до законопроєкту №3508-д.

Так, законом пропонується:

– перенести розрахункову дату врегулювання заборгованості з 1 липня 2016 року на 1 червня 2021 року;
– дозволити підприємствам реструктуризувати борг за розподіл та транспортування газу з наступним списанням нарахованої пені;
– верифікувати та врегулювати коштом держбюджету заборгованість з різниці в тарифах на теплоенергію, опалення, постачання гарячої води тощо, що утворилась до або після 1 січня 2016 року;
– зупинити провадження та заходи з примусового стягнення заборгованості, зокрема за договорами з “Нафтогазом” та операторами газорозподільчих мереж.

Згодом для перевірених державою сум, які підлягають компенсації, під контролем Міністерства фінансів будуть визначені джерела погашення.

Зокрема. у вересні у Раді буде зареєстрований другий законопроєкт, що міститиме зміни до держбюджету.

За оцінками “Нафтогазу”, такі борги можуть сягати 120 млрд грн.

Нагадаємо, питання реструктуризації боргів перед НАК “Нафтогаз України” має бути врегульоване до 15 жовтня. Це є обов’язковою умовою для укладення нових договорів про поставку газу на опалювальний сезон,  Про це йдеться в розпорядженні Кабінету Міністрів України від 9 червня 2021 р. № 586-р.

Для того, щоб можна було реалізувати на практиці трирічний контракт, який НАК “Нафтогаз України” запропонував підприємствам теплокомуненерго, до початку опалювального сезону уряду потрібно знайти рішення на проблемні питання, що тягне за собою цей контракт. Зокрема, необхідно ухвалити рішення, яким чином погасити наявні борги тепловиків, і яким чином забезпечити платоспроможність теплокомуненерго для того, щоб такий трирічний контракт почав працювати.

Закон про реструктуризацію боргів ТКЕ не має одностайної підтримки у експертів. Зокрема, існують думки, що законопроєкт містить ряд негативних і неринкових норм. Запропонований підхід щодо врегулювання питання погашення заборгованості між суб’єктами господарювання паливно-енергетичного комплексу не узгоджується з вимогами Конституції,  Цивільного та Господарського кодексів. Запропоновані норми суттєво впливають на видаткову частину Держбюджету, а пропозицій щодо джерел покриття цих витрат немає. На ринку електроенергії запроваджуються неринкові інструменти регулювання та розширюються  регуляторні повноваження НКРЕКП з застосуванням протягом 2021 року граничних цін на ринку “на добу наперед”, внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку. Запроваджуються корупційні умови підтвердження статусу підприємства “зеленої” електрометалургії.

Парламенту також пропонувалися альтернативні версі законопроекту: про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення №3508, а також №3508-1.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram