Ідіть в ринок. Кабмін скасував держрегулювання цін на газ для ТКЕ. Чого тепер чекати?

Кабінет міністрів вирішив не продовжувати в черговий раз термін дії режиму спеціальних зобов’язань (ПСО) за якими “Нафтогаз” мав постачати теплокомуненерго газ за фіксованою ціною.

Тепер ТКЕ повинні купувати газ на ринку. Однак чи готові тепловики до виходу на цей ринок?

Відправили у вільне плавання

В результаті скасування ПСО питання забезпечення газом комунальних теплокомуненерго (ТКЕ) перестав бути проблемою “Нафтогазу України” і став турботою, головним болем і проблемою місцевих органів влади, які і керують комунальними ТКЕ.

З цього приводу прем’єр-міністр Денис Шмигаль навіть написав в своєму telegram-каналі радісний пост:

“Це ще один важливий крок до створення повноцінного ринку газу. Це крок, який нарешті дозволить місцевій владі взяти відповідальність перед людьми за тарифи на тепло і гарячу воду».

При цьому прем’єр кинув камінь в город місцевих ТКЕ і місцевих властей, додав, що неефективність менеджерів комунальних підприємств більше не буде покриватися фіксованою ціною на газ.

“Тепер всі ТКЕ, більшість з яких належить місцевій владі, будуть укладати контракти з газопостачальними компаніями самостійно”, – попередив прем’єр.

Борги наші тяжкі

Однак відправлені в таке вільне плавання виробники тепла зовсім не раді, і передбачають величезні проблеми як у себе, так і у споживачів їх послуг – населення, для якого наступний опалювальний сезон може НЕ початися.

Міжгалузева асоціація з розвитку систем теплопостачання “Укртеплокомуненерго” направила прем’єру лист, в якому попередила, що скасування ПСО без вирішення накопичених в галузі проблем може обернуться катастрофою.

По-перше, ще не вирішена проблема погашення накопичених в теплокомуненерго боргів за постачання газу, які на 1 травня цього року досягли 50 млрд грн. Ці борги, на думку ТКЕ, потрібно реструктуризувати або списати, прийнявши зареєстрований у Верховній Раді законопроект № 3508 або № 3800-1. Інакше, вважають тепловики, скасування ПСО призведе до зупинки підприємств в найближчі місяці.

Виконавчий директор грантової організації “Енергоефективні міста України” Святослав Павлюк зазначив в коментарі для Oilpoint, що при режимі ПСО для ТКЕ існували спеціальні рахунки, на які надходили гроші від споживачів послуг.

На цих рахунках 90% коштів призначалися на оплату газу, але при цьому в першу чергу оплачувалися пені і штрафи за борги по газу, потім – тіло боргу за газ, і тільки потім – поточні платежі за поставки газу.

Решта ж 10% отриманих коштів ТКЕ могли витрачати на оплату рахунків за електроенергію, води, виплачувати зарплату і проводити модернізацію і ремонти. При цьому гроші зі спецрахунків не можна було списати за заявою кредитора.

“Але якщо ми заберемо спецрахунки, то будь-який постачальник газу може подати в суд на ТКЕ за борги і забрати всі гроші. А це призведе до повного параліч – раніше хоча б 10% надходила грошей були захищені, а тепер не буде і цього. Тому без вирішення проблеми боргів рухатися далі дуже і дуже непросто “, – сказав він.

При цьому ситуацію в ТКЕ погіршує нарахування астрономічних штрафів, виставлених постачальниками газу і операторами ГРС, на 1 травня вона перевищила 10 млрд грн.

Асоціація вказала, що на сьогодні існує і значимий дисонанс між розміром штрафів, підприємствам ТКЕ можуть виставляти постачальники газу і оператори ГРС, і штрафами, які вони самі можуть виставляти споживачам тепла.

За заборгованість по послуги теплопостачання ТКЕ може виставити споживачеві пеню в розмірі 0,01% від розміру боргу, або 3 грн за кожні 1 тис. грн боргу. Тоді як ТКЕ за борг в 1 тис. грн за поставки газу “Нафтогазом” заплатить тому штрафів та інших фінансових санкцій від 380 до 520 грн, а оператор ГРС нарахує за таку ж заборгованість санкцій на 1,2 тис. грн.

Тому в Асоціації вважають, що розміри штрафів потрібно переглянути – санкції, які застосовуються в ТКЕ, не можуть перевищувати розмір штрафів, підприємства теплокомуненерго самі виставляють споживачам.

Дайте дешевий газ

Ну і найголовніша проблема, яку очікують ТКЕ в зв’язку зі скасуванням режиму ПСО – це ціни на газ, який займає левову частку в тарифі на тепло.

“Необхідно терміново, з метою здешевлення вартості теплової енергії, вирішити питання постачання підприємствам ТКЕ українського газу власного видобутку, ціна якого суттєво нижча, ніж пропонується сьогодні НАК” Нафтогаз України “, – йдеться в повідомленні Асоціації.

Тепловики хочуть, щоб ціну на газ, який вони споживають, визначав НЕ ринок, в який х виштовхнуло, а знову Кабінет міністрів.

“Укртеплокомуненерго” пропонує і зовсім радикальні кроки – повністю ліквідувати “Нафтогаз”, який, на її думку, є лише фінансовим посередником між споживачами газу і держкомпанією “Укргазвидобування”, а також розробити і прийняти закон, за яким газорозподільні мережі передати з балансів операторів ГРС на баланс і в управління місцевих громад, що дозволить зменшити тарифи на розподіл газу.

Крім того, необхідно вирішити і проблему оперативного корегування тарифів на послуги постачання теплової енергії. Сьогодні ціна газу змінюється досить динамічно, а ось на коригування тарифу ТКЕ йде від 5 до 9 тижнів, зазначає Павлюк. За цей термін ТКЕ встигають накопичити борг, оскільки тариф га газ, закладений в тариф на тепло, не покривається.

Можеш йти, але повинен залишитися

Незважаючи на те, що уряд задекларував, що відпускає підприємства ТКЕ в ринок, де ті самі можуть купувати собі газ, насправді теплокомуненерго залишаються прив’язаними до “Нафтогазу”.

Причина – для зміни постачальника газу ТКЕ повинні спочатку повністю погасити борги перед НАКом.

“Ця умова є в принципі неможливою, оскільки у всіх ТКЕ – мільярдні борги за газ. Тому і не настане для теплокомуненерго ніякого ринку газу “, – пояснила директор комунального підприємства “Теплопостачання міста Одеси”Анна Позднякова.

Недорегулювали

На думку Павлюка, режим ПСО був одним з аспектів функціонування ТКЕ, але якщо прибрати тільки його і не вирішити інші фундаментальні проблеми, то нічого особливо позитивного очікувати не можна.

Але при цьому уряд перед тим, як виштовхнути ТКЕ в ринок, навіть не намагався якось вирішити накопичені проблеми.

На цьому фоні вкрай комічно виглядає, що низка грантових організацій, які причетні до “реформ” в сфері ЖКГ та створення “ринку газу”, запропонували Кабміну “перереформувати” свої досягнення. Серед них “Енергоефективність міст України”, “ОПОРА”, аналітичний центр DiXi Group, та інші структури що отримують іноземне фінансування.

За матеріалами OilPoint

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram