У ВР внесли законопроєкт про реструктуризацію і примусове стягнення комунальних боргів

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №3613 “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку погашення заборгованості споживачів з оплати житлово-комунальних послуг”.

Документ передбачає, що заборгованість споживачів за житлово-комунальні послуги, що склалася перед управителем будинку, виконавцями житлово-комунальних послуг станом на 1 жовтня 2020 року у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів за видам житлово-комунальних послуг, підлягає обов’язковій реструктуризації перед відповідним управителем, виконавцем житлово-комунальної послуги шляхом розстрочення їх сплати строком до 60 місяців залежно від суми боргу та рівня доходів громадян на дату реструктуризації.

Для реструктуризації заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг споживачі укладають з управителем, виконавцями житлово-комунальних послуг договори про щомісячне рівномірне погашення реструктуризованої заборгованості та своєчасну сплату поточних платежів за житлово-комунальні послуги (далі – договір про реструктуризацію заборгованості).

Згідно з документом, споживач має право на дострокове погашення заборгованості за договором про реструктуризацію заборгованості.

На період погашення реструктуризованої заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг загальна сума платежів, що вносяться споживачами на оплату поточних платежів та платежів по погашенню реструктуризованої заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, не повинна перевищувати 25 відсотків доходів, що визначаються при нарахуванні субсидій для працюючих громадян, і 20 відсотків – для пенсіонерів та інших осіб, які отримують будь-які види соціальної допомоги.

За умови, якщо доходів споживачів, які уклали договори про реструктуризацію заборгованості, не вистачить на повне погашення цієї заборгованості, термін дії договору продовжується до повного її погашення.

При цьому на споживачів, які уклали договір про реструктуризацію заборгованості відповідно до статті 1 цього Закону, поширюється діючий порядок нарахування субсидій на оплату житлово-комунальних послуг для оплати поточних платежів.

Заборгованість споживачів, які протягом одного місяця, з моменту перевищення встановленої Кабінетом Міністрів України загальної суми заборгованості за видами житлово-комунальних послуг перед відповідним управителем, виконавцем житлово-комунальної послуги, не уклали договір про реструктуризацію заборгованості та не сплачують поточних платежів, стягується управителем, виконавцями житлово-комунальних послуг за рішенням суду.

Управитель, виконавці житлово-комунальних послуг звертаються до суду з вимогою щодо виконання споживачами солідарного обов’язку з оплати житлово-комунальних послуг з урахуванням вимог частини третьої статті 9 Закону України від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII. «Про житлово-комунальні послуги».

На суму реструктуризованої заборгованості не нараховується пеня житлово-комунальним підприємствам на їх заборгованість перед постачальниками енергоносіїв, інших матеріальних цінностей, що використовуються для надання послуг.

На суму реструктуризованої заборгованості не нараховується пеня житлово-комунальним підприємствам, енергогенеруючим компаніям та постачальникам електричної енергії, постачальникам природного газу на їх недоїмку з платежів до бюджетів усіх рівнів.

Також законопроект встановлює, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі в справах про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

Із заробітної плати боржника може бути утримано 50% за виконавчими документами до погашення у повному обсязі заборгованості у разі стягнення заборгованості фізичних осіб з оплати житлово-комунальних послуг.

Разом з тим, звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує встановлену Кабінетом Міністрів загальну суму заборгованості по видам житлово-комунальних послуг.

За наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг державний виконавець виносить вмотивовані постанови:

1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України – до погашення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг у повному обсязі;

2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами – до погашення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг у повному обсязі;

3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, – до погашення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг у повному обсязі;

4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання – до погашення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг у повному обсязі.

Тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі розстрочення або відстрочення оплати житлово-комунальних послуг у порядку, встановленому законом.

За наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 відсотків суми заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

За наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 30 відсотків суми заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг

За наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 50 відсотків суми заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

Суми штрафів, передбачених цією частиною, стягуються з боржника у порядку, передбаченому цим Законом, і перераховуються стягувачу.

Згідно з пояснювальною запискою, документом “удосконалюються та узгоджуються між собою” положення Законів України

– «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію» в частині запровадження обов’язкової реструктуризації та виконання споживачами солідарного обов’язку з оплати житлово-комунальних послуг з урахуванням вимог частини третьої статті 9 Закону України від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги»;

– «Про судовий збір» в частині звільнення позивачів – у справах про заборгованості споживачів з оплати за житлово-комунальні послуги, а також заявників у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення заборгованості споживачів з оплати за житлово-комунальні послуги від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях;

– «Про виконавче провадження» у частині розповсюдження певних обмежень на боржників з оплати житлово-комунальних послуг.

При цьому проектом Закону пропонується визнати таким, що втратив чинність, Закон України «Про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги, що утворилася станом на 1 грудня 2006 року».

Як зазначається, за даними Держстату, заборгованість населення за спожиті житлово-комунальні послуги на 01.05.2020 становила 63,1 млрд. гривень, в тому числі за видами послуг:

– постачання та розподіл природного газу – 25,6 млрд.грн.;
– постачання та розподіл електричної енергії – 5,9 млрд.грн.;
– централізоване опалення та гаряче водопостачання – 20,5 млрд.грн.;
– водопостачання та водовідведення – 5,3 млрд.грн.;
– утримання будинків та прибудинкової території – 4,9 млрд.грн.;
– вивезення побутових відходів – 0,97 млрд.грн.

За інформацією Міністерства юстиції України протягом 2018 року в органах державної виконавчої служби перебувало 252,2 тис. виконавчих документів про стягнення з громадян заборгованості за комунальні послуги на суму 1,8 млрд грн.

Завершено державними виконавцями 134,8 тис. виконавчих документів на суму 864,3 млн грн.

Раніше для стабілізації фінансово-економічного стану підприємств сфери житлово-комунального господарства прийнято Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії».

Зазначеним Законом внесено зміни до Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до яких передбачається припинення виконавчих проваджень стосовно організацій та підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості, зокрема підприємств-виконавців з надання комунальних послуг.

Визначено процедуру поетапного зниження рівня кредиторської заборгованості за спожиті енергоносії, а саме:

– відшкодування з державного бюджету заборгованості з різниці в тарифах для населення та бюджетних установ;

– реструктуризацію кредиторської заборгованості шляхом укладання договору про реструктуризацію терміном на 60 місяців;

– у разі дотримання вимог процедури реструктуризації та виплати усієї суми боргу передбачається списання неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожиті енергоносії.

Як зауважується в пояснювальній записці до законопроекту №3613, у зв’язку із цим виникає необхідність створити аналогічні умови і для населення, тобто законодавчо запровадити процедуру обов´язкової реструктуризації заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги, що утворилася станом на 1 жовтня 2020 року.

Разом з тим, виконавцям послуг спрощується процедура подачі до суду позовів щодо боржників, які не укладуть договори реструктуризації, а судові виконавці отримають додаткові механізми впливів на таких боржників.

“Реалізація проекту Закону дозволить прискорити розв’язання проблеми погашення заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги, сприятиме покращанню взаємовідносин між споживачами та виконавцями житлово-комунальних послуг та стабілізації фінансового стану підприємств галузі.

Водночас прийняття проекту Закону дозволить запобігти зростанню кількості неплатників серед платоспроможних категорій громадян.

При цьому слід зазначити, що малозабезпечені верстви населення користуються субсидією на оплату житлово-комунальних послуг і оплачують такі послуги вчасно, оскільки наявність заборгованості за послуги у розмірі 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії є підставою для не призначення субсидій на наступний період”, – резюмується в пояснювальній записці.

Увага: контент сторінки містить посилання на статті, які генерується автоматично за допомогою ключових слів.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram