ЛЭП

НКРЕКП схвалила двократне підвищення тарифу “Укренерго”

Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), попередньо схвалила підвищення тарифу на передачу для “Укренерго” в 2 рази – з 155,4 грн до 327,9 грн за МВт-год з 1 серпня. Таке рішення регулятор прийняв на засіданні в п`ятницю.

Як повідомлялося, попередньо комісія планувала підняти тариф на передачу майже в 4 рази – до 596,48 грн за МВт-год.

“За ці три дні (після засідання 24 червня, – ред.) ми провели роботу і прийшли до думки про зниження тарифу від оголошеного майже в 2 рази – до рівня 33 коп. За кВт-годину”, – зазначив глава НКРЕКП Валерій Тарасюк.

За словами члена Нацкомісії Руслана Кайдаша, для підвищення тарифу тільки в 2 рази були враховані 40% заборгованості “Гарантованого покупця” перед своїми контрагентами (генеруючими компаніями), замість підвищення тарифу планується погашення цих боргів за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій.

За словами Кайдаша, “Укренерго” веде переговори з ЄБРР і ЄІБ про залучення відповідних кредитів.

Також було враховано, що частина боргів буде покрита за рахунок суми отриманої від плати за доступ до міждержавного перетину (1,4 млрд грн) і використання акцизного податку з електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел (ВДЕ). Також для підняття тарифу на передачу тільки в 2,1 рази планується змінити ПСО.

“Пропонується врахувати новий механізм, який обговорюється, про те, щоб “Енергоатом” виступав стороною, яка відпускає електроенергію “Гарантованому покупцеві” по 1 коп. І також “Укргідроенерго” в певних обсягах відпускає по 1 коп., а “Гарантований покупець” забезпечує продаж постачальникам універсальних послуг. По інших обсягами “Енергоатом” виступає як суб`єкт, який продає електроенергію на вільному ринку, тим самим забезпечуючи свою надійну роботу”, – прокоментував пропозицію нової редакції ПСО Кайдаш.

“Ми розраховуємо на те, що максимально будуть розраховані засоби зовнішнього фінансування оператором системи передачі і Кабміном введено нове гібридне або перехідне ПСО, яке дасть економію майже 10 коп., редакцію якого ми запропонуємо сьогодні або на наступний робочий день”, – сказав Тарасюк.

Як повідомлялося, згідно з попереднім проектом рішення НКРЕКП, тариф на передачу електроенергії ПрАТ НЕК “Укренерго” з 1 серпня 2020 року мав збільшиться з 155,4 грн до 596,48 грн за МВт-год або майже в чотири рази.

За розрахунками споживачів, кінцевий тариф на електроенергію для великих промислових підприємств зсроте з 1,5 до 2 грн за кВт-год.

17 червня глава НКРЕКП Валерій Тарасюк заявив, що закладені в підписаному урядом з виробниками електроенергії з поновлюваних джерел (ВДЕ) меморандумі умови погашення накопиченої перед ними заборгованості можуть призвести до зростання тарифу оператора системи передачі НЕК “Укренерго” більш ніж в три рази.

10 червня Кабмін підписав меморандум з об`єднаннями підприємств ВДЕ про зниження “зеленого” тарифу для СЕС потужністю від 1 МВт на 15%. Для ВЕС зниження тарифу складе 7,5%. Серед положень меморандуму позначений перегляд тарифу НЕК “Укренерго” на передачу електроенергії для компенсації по “зеленому” тарифу.

При запуску оптового ринку електроенергії в 2019 році тариф на передачу НЕК “Укренерго” було визначено на рівні 356,4 грн/МВт. Тоді великі споживачі заявили про те, що таке зростання тарифу позбавляє їх рентабельності.

В результаті, феросплавна група компаній Ігоря Коломойського через суд заблокувала дію рішення НКРЕКП для підприємств групи. Загальна сума несплати склала 420 млн грн.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram