АЭС

Кучеренко: Як заганяли в борги НАЕК Енергоатом

Народний депутат України, перший заступник комітету з питань енергетики та ЖКП Олексій Кучеренко на своїй сторінці в Facebook навів графік динаміки ціни електроенергії (грн/МВтч) на ринку «на добу наперед» (РДН) з початку роботи нового ринку електроенергії і дослідив як на неї впливали окремі рішення (зміни до законів і постанов) органів влади в часовому діапазоні. На графіку видно, що після запуску нового ринку ситуація на РДН була стабільною перші 2-3 місяці – до початку дисбалансу ринку, що був спричинений рішеннями влади, які призвели до втрати логіки ринкового ціноутворення.

Нардеп називає ці рішення, показує на графіку як вони запустили обвал цін на РДН, змусили працювати енергосистему нижче порога беззбитковості (лінія на рівні 1500 грн/МВтч), і робить висновок, що через них регулювання на вільному ринку змістилося на користь підтримки спекулятивних операцій – і врешті-решт призвело до величезного обсягу перехресних боргів.

Олексій Кучеренко пише:

Як заганяли в борги НАЕК Енергоатом:

1) 21.08.2019 внесення змін до Постанови КМУ про ПСО в частині додаткових обмежень ДП Гарпок в заявці на РДН по продажу електроенергії АЕС (постанова КМУ 803). Установлює систему «прайс кеп в прайс кепі» – заклала фундамент для збиткової роботи ДП Гарантований покупець. ДП Гарантований покупець почав подавати заявки на продаж собі у збиток.

2) 18.09.2019 дозволено імпорт електроенергії відповідно до ЗУ No 107-XI (Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії). В односторонньому порядку був даний доступ до ринку електроенергії України.

3) 26.11.2019 зміна правил ринку, що дозволяють торгівлю повітрям (постанова НКРЕКП №2485). Виробників зобов’язали продавати електроенергію на адресу «продавців повітря» зі знижкою 30% від РДН.

4) 04.12.2019 збільшення квоти для продажу на РДН з 10 до 15% відповідно до ЗУ No 330-XI “Про внесення змін до ЗУ Про ринок електричної енергії”. Збільшення квоти не давало можливості генерації укладати контракти з клієнтами та споживачами. Найбільше від даної норми постраждав НАЕК Енергоатом, більшість обсягу електроенергії  якого завдяки даній нормі продавалась на Балансуючому ринку зі знижками.

Ринок «на добу наперед»  (РДН) — (рос. РСВ, «рынок на сутки вперёд») — сегмент ринку електричної енергії, на якому здійснюється купівля‐продаж електричної енергії на наступну за днем проведення торгів добу за вільними конкурентними цінами. На Ринку на добу наперед здійснюється конкурентний відбір цінових заявок постачальників і покупців за добу...

Як заганяли в борги НАЕК Енергоатом:(1) 21.08.2019г. дата Внесення змін до Постанови КМУ про ПСО в частині додаткових…

Опубліковано Alexey Kucherenko Пʼятниця, 22 травня 2020 р.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram