“Енергоатом” заявляє про борг “Гарантованого покупця” на понад 5 млрд грн

НАЕК “Енергоатом” має намір у червні повернутися до поставок ДП “Гарантований покупець” електроенергії в рамках спеціальних зобов`язань (ПСО) в повному обсязі, заявив в.о. президента “Енергоатому” Петро Котін, пише “Інтерфакс-Україна”.

“Із понеділка буде укладено новий договір з ГарПоком на постачання йому електроенергії в червні в повному обсязі. Ми провели аналіз ситуації та сценаріїв, які у нас розвивалися з ДП із лютого, і дійшли висновку, що і для ГарПока, і для нас найефективнішим є введення таких обмежень на короткостроковий період”, – сказав Котін.

При цьому він наголосив, що обмеження відпуску “ГарПоку” електроенергії, що діють з середини лютого, було введено через велику заборгованість ДП і виключно з метою захисту інтересів генеруючої компанії.

Котін уточнив, що за вже відпущену електроенергію “ГарПок” винен “Енергоатому” понад 5 млрд грн, а рівень його розрахунків в середньому становить близько 50%, висловивши сумнів у тому, що ситуація з погашенням боргів може бути залагоджена найближчим часом і що “ГарПок” зможе уникнути накопичення заборгованості перед атомною генерацією надалі.

Водночас, за його словами, “Енергоатом” знову змушений буде ввести обмеження відпуску електроенергії “ГарПоку”, якщо ДП не розраховуватиметься за неї і “знову увійде в борги”.

При цьому керівник генкомпанії заявив, що для покриття потреб населення достатньо і половини виробленої їй електроенергії. Зупинення продажу “Енергоатомом” електроенергії на торгах Української енергобіржі, куди компанія почала виходити з 1 квітня, після посилення обмежень “ГарПоку”, Котін пояснив критикою цих дій профільним міністерством.

“Із боку Мінекоенерго прозвучала серйозна критика на нашу адресу, що через свої пропозиції на УЕБ ми руйнуємо схему роботи і ціноутворення на ринку”, – прокоментував Котін.

Як повідомлялося, Кабінет Міністрів 20 травня зменшив для НАЕК “Енергоатом” частку обов`язкового продажу держпідприємству “Гарантований покупець” виробленої генкомпанією електроенергії до 80% з діючих 85%. Із 29 березня “Енергоатом” обмежив на 40% відпуск електроенергії ДП “ГарПок” з постачанням на квітень через заборгованість останнього, з 12 лютого таке обмеження становило 25%.

За даними ДП “Гарантований покупець”, з початку 2020 року воно придбало у виробників електроенергії за «зеленим» тарифом близько 3470 МВт/год електроенергії. На 22 травня 2020 року на користь відновлювальної генерації сплачено понад 5,7 млрд грн. При цьому, електроенергію січня і лютого сплачено на 100%. За «зеленим» тарифом за березень та квітень підприємство розрахувалося частково.

За його даними, причина несвоєчасного виконання зобов’язань перед виробниками ВДЕ (відновлюваними джерела енергії) – заборгованість перед “Гарантованим покупцем” з боку ПрАТ «НЕК «Укренерго».

“НЕК «Укренерго» порушує порядок оплати послуг Гарантованого покупця з початку 2020 року. Компанія не здійснила жодного платежу на користь держпідприємства за послуги, надані у квітні та травні”, – зауважує “Гарантований покупець”.

За його даними, загальний борг НЕК «Укренерго» наразі складає 13,3 млрд грн, з яких 0,4 млрд грн – за січень; 2,6 млрд грн – за лютий; 3,0 млрд грн – за березень; 5,9 млрд грн – за квітень; 1,4 млрд грн – за травень.

“Погашення заборгованостей з боку НЕК «Укренерго» є основним джерелом коштів для виконання зобов’язань “Гарантованого покупця” з оплати придбаної електроенергії”, – зазначає ДП “Гарантований покупець”.

На початку травня ДП “Гарантований покупець” оцінювало свій борг перед виробниками електроенергії на 12,1 млрд грн, у т.ч. 7,2 млрд грн – перед відновлюваними джерелами енергії, 4,8 млрд грн – перед “Енергоатомом”, 166 млн грн – перед Укргідроенерго. Разом з тим, як зазначалося, борг “Укренерго” перед ДП “Гарантований покупець” перевищив 11,7 млрд грн.

“Цей ефект призвів до того, що “Енергоатом” обмежує відпуск електроенергії нашому підприємству. У лютому обмеження становили 25% від того, який повинен був бути рівень поставки, а в березні і квітні – 40%. Такий же обсяг очікується і в травні”, – зазначали в ДП “Гарантований покупець”.

Гарантований покупець електричної енергії – суб’єкт господарювання, що відповідно до цього Закону зобов’язаний купувати електричну енергію у виробників, яким встановлено “зелений” тариф, а також у виробників за аукціонною ціною та виконувати інші функції, визначені законодавством Джерело: Закон України «Про ринок електричної енергії»
⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram