“Нафтогаз”: борг ТКЕ, ТЕЦ, газзбутів – 72,3 млрд грн

За даними “Нафтогазу”, заборгованість контрагентів, які отримують газ від НАКу на пільгових умовах (відповідно до положення про ПСО), становить 72,3 млрд грн.

Як зазначається, на 19.05.2020 сумарна прострочена заборгованість підприємств ТКЕ (теплокомуненерго; виробники теплової енергії), ТЕЦ (теплоелектроцентралі: виробники теплової та електричної енергії) перед “Нафтогазом” складала близько 46,7 млрд грн.

Заборгованість регіональних газозбутових підприємств – близько 25,8 млрд грн. В порівнянні з минулим тижнем заборгованість збільшилась на 1 546 млн грн (6,4%).

Заборгованість промислових підприємств – близько 3,6 млрд грн.

Виробництво теплової енергії (ТКЕ та ТЕЦ)

Сумарна прострочена заборгованість перед НАК «Нафтогаз України» підприємств ТКЕ та ТЕЦ за природний газ, використаний для виробництва теплової енергії, складає близько 38,8 млрд грн, з них за 2020 р. — 7,9 млрд грн.

Найбільша сумарна прострочена заборгованість за використаний газ в цій категорії накопичена у підприємств ТКЕ і ТЕЦ Донецької (8,3 млрд грн), Дніпропетровської (7,7 млрд грн), Харківської (4,7 млрд грн), Луганської (2,1 млрд грн), Одеської (1,6 млрд грн), Запорізької (1,2 млрд грн), Львівської (1,2 млрд грн) областей, м. Києва (2,6 млрд грн) та Автономної Республіки Крим (1,4 млрд грн).

Найбільша прострочена заборгованість за використаний природний газ за 2020 р. в цій категорії накопичена у підприємств ТКЕ і ТЕЦ Дніпропетровської (1 273 млн грн), Харківської (1 058 млн грн), Запорізької (708 млн грн), Одеської (578 млн грн), Донецької (517 млн грн), Львівської (457 млн грн) областей та м. Києва (1 046 млн грн).

Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.18 №867, на “Нафтогаз” покладено обов’язок постачати природний газ виробникам теплової енергії для всіх категорій використання природного газу, в тому числі для виробництва електричної енергії такими виробниками, на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням.

Виробництво електроенергії (ТЕЦ)

В порівнянні з минулим тижнем заборгованість по цій категорії підприємств-боржників збільшилась на 490 млн грн (6,6%) та складає близько 7,9 млрд грн.

Із 30 підприємств ТЕЦ та 5 генеруючих компаній, яким НАК «Нафтогаз України» поставила природний газ для виробництва електроенергії, мають значну заборгованість 25 споживачів з Харківської, Луганської, Київської, Херсонської, Дніпропетровської, Донецької, Одеської, Миколаївської, Полтавської, Львівської, Вінницької, Кіровоградської, Чернігівської, Черкаської областей, АР Крим, м. Севастополя, м. Києва (дивіться інфографіку, що додається).

Найбільша сумарна прострочена заборгованість — у ПрАТ Харківська ТЕЦ-5 (1 600 млн грн), Київтеплоенерго КП ВО Київради (КМДА) (1 451 млн грн), ДП Сєвєродонецька ТЕЦ (725 млн грн), ДТЕК Східенерго (707 млн грн), ПРАТ Білоцерківська ТЕЦ (513 млн грн), АТ Херсонська ТЕЦ (450 млн грн) та АТ Дніпровська теплоелектроцентраль (393 млн грн). Загальна заборгованість цих семи підприємств складає близько 74% від сумарної заборгованості.

Регіональні газопостачальні підприємства

Сумарна прострочена заборгованість перед НАК «Нафтогаз України» регіональних газопостачальних підприємств за природний газ складає близько 25,8 млрд грн. В порівнянні з минулим тижнем заборгованість по цій категорії підприємств-боржників збільшилась на 1 546 млн грн (6,4%).

З переліку регіональних газопостачальних підприємств, яким Нафтогаз постачає газ, найбільшу прострочену заборгованість мають 5 споживачів, а саме: ПАТ Донецькоблгаз (2 708 млн грн), ТОВ Одесагаз-Постачання (2 672 млн грн), ТОВ Харківгаз Збут (2 387 млн грн), ТОВ Київоблгаз Збут (2228 млн грн) та ТОВ Дніпропетровськгаз Збут (2 168 млн грн).

Поточний порядок постачання газу для потреб населення визначає, що Нафтогаз є єдиною компанією, зобов’язаною надавати газ регіональним газопостачальним підприємствам на пільгових умовах. Відповідно, газ для продажу населенню газзбути купують виключно у Нафтогазу. Частину газу для населення, використану отримувачами пільг та субсидій, оплачує державний бюджет.

Чинний порядок проведення розрахунків по фінансуванню державою пільг та субсидій населенню (наказ Мінфіну від 04.01.2018 №1, який набрав чинності з 19 січня 2018 року) не передбачає механізмів перевірки достовірності інформації про фактичні обсяги використання субсидіантами та пільговиками природного газу, який виставляється газзбутами до відшкодування з боку держави. Це може призвести до перевитрат бюджетних коштів.

Прямі промислові споживачі

В порівнянні з минулим тижнем заборгованість по цій категорії підприємств-боржників збільшилась на 33 млн грн (0,9%) та складає близько 3 585 млн грн.

Із близько 380 промислових підприємств, яким Нафтогаз постачає або постачав газ, значну прострочену заборгованість мають 14 споживачів. З них найбільша сумарна заборгованість залишається у наступних підприємств: ПАТ Одеський припортовий завод (2 256 млн грн), ПАТ Лисичанський склозавод «Пролетарій» (833 млн грн), ПАТ Алчевський металургійний комбінат (186 млн грн) та ПАТ Енергомашспецсталь (162 млн грн).

Нафтогаз проводить дії щодо припинення постачання газу та стягнення заборгованості з боржників згідно з чинним законодавством. По підприємствам-боржникам отримані судові рішення про стягнення боргу, Нафтогаз очікує на виконання цих рішень. З ДВ ТОВ Нафтогазовидобувна компанія та КП «УЖКГ» м. Славутич проводиться робота зі стягнення заборгованості.

Процес стягнення заборгованості ускладнено тим, що деякі з підприємств знаходяться на тимчасово непідконтрольній території або безпосередньо біля лінії зіткнення. В частині випадків не виконуються судові рішення. В деяких випадках неможливо здійснити фізичне відключення підприємства від газопостачання через блокування доступу фахівців до інфраструктури.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram