Ціни на електрику можуть зрости: Міненерго представило меморандум з виробниками “зеленої енергії”

Мінекоенерго підготувало проект меморандуму щодо скорочення “зелених тарифів“. За інформацією ЗМІ, документ, зокрема, передбачає збільшення вартості перших ста кіловат для населення – від 90 копійок до 1 гривні 68 копійок.

Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища розробило умови меморандуму про скорочення “зеленого” тарифу для сонячних електростанцій (СЕС) на 15%, для вітрових електростанцій (ВЕС) – на 7,5%. Пропонується встановити верхнє обмеження зеленого тарифу на рівні 22 євроценти за кВт*год.

Підготовлену презентацію умов меморандуму опублікував «БизнесЦензор». За словами співрозмовника журналістів у Мінекоенерго, ця презентація була представлена президенту, однак він відмовився її затвердити, нібито через те, що умови для виробників “зеленої енергії” – надто м’які.

Як порахували у профільному відомстві, скасування пільгової ціни для населення дозволило б зекономити понад 3 мільярди гривень.

  • тарифи для СЕС, що ввели в експлуатацію до 2020 року, обріжуть на 15%;
  • після 2020-го – на 2,5%;
  • тарифи для ВЕС, що ввели в експлуатацію до 2020 року, обріжуть на 7,5%;
  • після 2020-го – на 2,5%.

Скриншот з проекту Меморандуму Міненерго

Понад 6,5 мільярдів гривень держава зможе отримати від реструктуризації “зелених тарифів” для сонячних та вітрових електростанцій. У меморандумі пропонується знизити “зелений” тариф:

  • для СЕС, що ввели в експлуатацію до 2020 року, на 15%;
  • після 2020-го – на 2,5%;
  • тарифи для ВЕС, що ввели в експлуатацію до 2020 року, на 7,5%;
  • після 2020-го – на 2,5%.

Загальний ефект від реструктуризації тарифів ВЕС та СЕС, порівняно з 2019, складе 27,5%.

Граничний “зелений” тариф для відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) пропонується знизити на 52% до 22 євроцентів за кВт*год. Тариф знижується для всіх об’єктів без пролонгації строків підтримки. Як відомо, підтримка ВДЕ повинна має завершитись 31 грудня 2029 року.

Також Мінекоенерго пропонує обмежити термін дії Pre-PPA (попередніх договорів продажу “зеленої” енергії) для СЕС – до 30 червня 2020 року, для ВЕС – до 31 грудня 2022 року.

Пропонується також прискорити відповідальність ВДЕ за небаланси. З 2021 року – до 50%. З 2022 року – до 100%.

Передбачається ввести зменшення терміну допустимої похибки прогнозу без відповідальності за небаланси з 1 липня 2020 року, а не з 31 грудня 2029 року, як це прописано в законі.

Зі свого боку держава бере на себе зобов’язання:

  • Своєчасно оплачувати “зелену” електроенергію з 1 липня 2020 року.
  • Погасити поточну заборгованість перед “зеленими” (9 млрд грн) до кінця 2021 року.
  • У подальшому не змінювати умови підтримки виробників електроенергії за “зеленим” тарифом.
  • Ввести квоти для ВДЕ та розпочати проведення аукціонів для розподілу цих квот.

Мінекоэнерго оцінює ефект від запровадження таких заходів у розмірі 6,6 млрд грн на рік, або 2,2 млрд євро за весь період підтримки.

Інвестори, зі свого боку, в обмін на таке зниження тарифів вимагають продовжити підтримку для ВДЕ на 5 років для об’єктів, введених в 2017-2019 роках – до 2035 року. На 15 років з моменту введення в експлуатацію для об’єктів, введених після 2020 року.

За підрахунками Мінекоэнерго, кожен рік пролонгації підтримки ВДЕ збільшує переплату за “зеленим” тарифом на 0,8 млрд євро.

Як повідомляв Енергетичний фронт, держпідприємство «НАЕК «Енергоатом», яке є оператором усіх атомних електростанцій України, наприкінці квітня вивело в резерв енергоблок №3 Рівненської АЕС у зв’язку із прогнозним зростанням виробництва відновлюваної енергії. Оновлений баланс енергосистеми, затверджений Мінекоэнерго, передбачає зменьшення виробництва електроенергії на атомних і і теплоелектростанціях. При цьому генерація на ТЕЦ і ВДЕ, навпаки, може зрости. За підрахунками міністерства, теплоелектроцентралі згенерують в 2020 році 11,1 млрд кВт-год (+0,4%), а “зелені” електростанції – 11,37 млрд ​​кВт-год (+11%).

Зелений тариф (в англійській мові зазвичай використовується термін Feed-in tariff) — економічний механізм, спрямований на заохочення генерації електроенергії відновлюваною енергетикою (ВДЕ). Застосування зеленого тарифу зазвичай включає використання наступних інструментів: Гарантований доступ до енергомережі; Довгострокові контракти на придбання електроенергії; Встановлення відносно високих закупівельних цін, які враховують вартість відновлюваних джерел енергії. Регіональні...
⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram