ЛЭП

Україна може зіткнутися з дефіцитом генеруючої потужності від 2,5 ГВт в 2025 до 9 ГВт в 2031 – Укренерго

Україна практично приречена на імпорт е/е через 10 років

Без реалізації заходів з підтримки необхідного рівня базових і напівпікових генеруючих потужностей в Об’єднаній енергосистемі (ОЕС) України може виникнути дефіцит генеруючих потужностей від 2,5 ГВт в 2025 році до 9 ГВт в 2031 році.

Про це йдеться в «Звіті з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей – 2020» НЕК «Укренерго», затвердженому Регулятором на засіданні 16 червня.

«Розвиток ОЕС України за базовим сценарієм свідчить, що вже в 2025 році власних генеруючих потужностей буде недостатньо для покриття попиту на електричну енергію. Для забезпечення потреб в е/е необхідно буде постійно нарощувати її імпорт і пропускні спроможності перетинів між ОЕС України і енергосистемами суміжних країн», – йдеться в документі.

Основним фактором очікуваного зменшення базової і напівпікової потужності є невиконання Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ), схваленого Кабміном 8 листопада 2017 роки (розпорядження №796).

Згідно з прогнозами НЕК, вже в 2025 році доступна потужність ТЕС може скласти 7 489 МВт (при необхідних для надійної роботи ОЕС України від 9 260 МВт), з подальшим зниженням в 2031 році до 1 242 МВт (при необхідних 11 760 МВт).

У «Укренерго» також передбачають цільовий сценарій розвитку з метою недопущення виникнення дефіциту генеруючих потужностей.

Згідно з ним, Україні до 2031 року знадобиться від 317 млрд грн (з них 147,6 млрд грн на розвиток відновлюваної енергетики) до 383,2 млрд грн (відповідно 179 млрд грн) інвестицій.

Зокрема, передбачено коригування термінів реалізації НПСВ з обов’язковим визначенням джерел фінансування, а також реконструкція енергоблоків ТЕС або будівництво нових 1,2-1,5 ГВт потужностей в короткостроковій перспективі.

В цільовий сценарій також закладено невідкладне спорудження як мінімум 1 ГВт нових маневрених потужностей з швидким запуском, впровадження до 0,5 ГВт потужностей систем регулювання і підтримці частоти.

Крім того, передбачається можливість державної підтримки ВДЕ за допомогою впровадження та проведення аукціонів винятково після реалізації технічних та ринкових заходів для інтеграції ВДЕ в енергосистему, забезпечення балансової надійності ОЕС України без застосування обмежень ВДЕ-генерації. Разом з тим, для розвитку відновлюваних джерел необхідно не менш ніж 1 ГВт високоманевровних потужностей та ще 500 МВт energy storagе.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram