90% енергоблоків ТЕС відпрацювали проектний термін експлуатації — Рахункова палата

68 з 75 енергоблоків теплоелектростанцій в Україні експлуатуються понад відведений проектний термін, а 95% розподільних електричних мереж знаходяться в незадовільному стані.

Про це повідомляє Марлін з посиланням на звіт Рахункової палати про результати аудиту ефективності використання бюджетних коштів, виділених Державній інспекції з енергетичного нагляду в 2019-20 роках.

«Технічний стан обладнання, що використовується в енергетиці, наближається до критичного через високий ступінь зношеності і є джерелом підвищеної небезпеки, що призводить до необхідності позапланових відключень споживачів від електро- та теплопостачання», — наголошується в звіті.

В результаті кількість технологічних порушень в опалювальний період 2019-2020 років зросла в 3,7 рази в порівнянні з опалювальним періодом 2016-2017 років — з 1353 до 4969 випадків.

Також в 2020 році в порівнянні з попереднім роком збільшилася кількість відмов технічного обладнання на станціях.

Зокрема, кількість відмов на «ДТЕК «Дніпроенерго»зросла з 60 до 78 випадків, на Слов’янській ТЕС — з 4 до 21 випадків, на «ДТЕК «Східенерго» — з 11 до 58 випадків, а на НЕК «Укренерго» — з 82 до 93 випадків.

Незважаючи на це Держенергонагляд у вказаний період не провів жодного контрольного заходу, не видав жодного припису або штрафу і не ініціював зупинок енергетичного обладнання.

Як зазначено в звіті, причиною цього є те, що урядом не вжито дієвих заходів щодо створення Держенергонагляду, зареєстрованого як юридична особа з 29 жовтня 2018 року.

У держбюджеті на 2019 рік не передбачалося коштів на функціонування структури, а штатний розклад в повному складі за два роки так і не було сформовано.

Постійні зміни міністрів енергетики також негативно позначилися на організації діяльності Держенергонагляду.

Все це призвело до того, що фактично Держенергонагляд приступив до виконання основних завдань у 2020 році. Тоді ж був сформований перелік близько 60 тисяч об’єктів, що підлягають державному енергетичного нагляду.

Однак, через дії законодавчих обмежень щодо запобігання виникненню та поширенню COVID-19, перевірки Держенергонагляду були заборонені.

Як повыдомлялося раніше, з 1 січня по 9 лютого 2021 на енергоблоках ТЕС генеруючих компаній відбулося 92 аварійні зупинки енергоблоків внаслідок технологічних порушень, з них Держенергонаглядом розслідувано і складено 75 актів, розслідування інших технологічних порушень триває.

«За результатами розслідувань визначено організаційні причини виникнення цих порушень. Найбільша кількість відмов сталася через помилкових дій керівного персоналу (24 відмови), до частини зупинок привели дефект ремонту і помилкові дії ремонтного персоналу (21 відмова), вина персоналу служб, лабораторій, цехів, відділів (17 відмов), вплив сторонніх осіб і організацій (7 відмов) і 6 інших відмов (дефекти)», — повідомляли в Держенергонагляді.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram