Подарунок Путіну: Байден зливає Північний потік-2 та енергетичне лідерство США – WSJ
Переклад публікації Wall Street Journal – America’s Energy Gift to Dictators.
Влада Сполучених Штатів Америки стріляє собі в ногу, завдаючи економіці країни найглибшу в історії рану.
Це питання постало більш гостро минулого тижня, коли президент Байден призупинив оренду ділянок для видобутку нафти в Арктичному національному заповіднику дикої природи (ANWR) на Алясці, в той час як Росія і Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) оголосили про зростання видобутку.
Боротьба Байдена проти викидів вуглекислого газу не вплине на клімат, оскільки глобальний попит на викопне паливо буде продовжувати рости протягом десятиліть, незалежно від того, що роблять США.
Тим часом Росія, Китай і Іран скористаються шокуючою відмовою Америки від використання викопного палива.
***
Не так давно США безпосередньо залежали від ОПЕК в плані поставок нафти. Але гідророзрив пластів і горизонтальне буріння дозволили виробникам добувати нафту і природний газ, який колись вважався невитягуваним.
Сланцеві нафтовидобувні підприємства від Північної Дакоти до Техасу спровокували виплеск нафти і газу на світові ринки, порушивши домінуюче становище ОПЕК в області поставок.
Картель намагався зламати виробників США, наповнивши ринки, але видобуток нафти став більш ефективним. До 2019 року США виробляли майже в два з половиною рази більше нафти, ніж в 2008 році.
ОПЕК і Росія були змушені обмежити свою здобич, щоб підняти ціни заради зміцнення бюджетів, що залежать від нафтодоларів.
Виробники США скоротили інвестиції під час пандемії через падіння попиту. Хоча з тих пір ціни відновилися до дворічного максимуму, наближається більш серйозне скорочення витрат США, спричинене урядом і «прогресивними» інвесторами.
Два тижні тому хедж-фонд Engine No. 1 в союзі з великими інвестфондами, державними пенсійними фондами та довіреними особами змістив трьох членів ради директорів Exxon Mobil, мотивуючи рішення необхідністю зміни бізнес-моделі компанії в світлі нового кліматичного порядку.
Акціонери Chevron також прийняли рішення, що вимагає від компанії скоротити викиди після переробки. Останнє – де-факто мандат на відмову від нафти і газу.
Великі банки Америки відмовили в кредитуванні вугільним компаніям США і перестали фінансувати нафтові проекти в ANWR, які податкова реформа Республіканської партії 2017 року відкрила для розвитку.
Тепер адміністрація Байдена намагається відгородити Арктику, атакуючи видобуток викопного палива регулятивними методами – від більш жорстких правил викидів до захисту зникаючих видів.
Ліві борці проти викидів вуглецю заявляють, що США повинні відмовитися від викопного палива, щоб досягти цілей Паризької угоди щодо обмеження глобального потепління до 1,5 градусів Цельсія порівняно з доіндустріальними температурами.
Це несумісно з прогнозом зростання населення планети на 2 млрд до 2050 року, оскільки зажадає масштабної реорганізації світової економіки, яка залишить мільярди в бідності.
Згідно з недавнім звітом Міжнародного енергетичного агентства, до 2030 року на електромобілі мають припадати 60% світових автопродажів.
«У вас 800 млн чоловік, у яких немає доступу до електрики. Не можна просто сказати, що вони повинні досягти нульового рівня викидів вуглецю. Їм потрібно розвиватися», – заявив міністр нових і поновлюваних джерел енергії Індії Раджів Кумар Сінгх.
***
Якщо не станеться якогось технологічного прориву, попит на викопне паливо буде продовжувати зростати упродовж десятиліть. І Росія, і Китай не забаряться скористатися енергетичним роззброєнням США.
Російський нафтовий гігант «Роснефть» минулої осені попередив, що скорочення штату американських і європейських компаній призведе до зростання цін і дефіциту.
«Хтось повинен буде втрутитися», – сказав топ-менеджер «Роснефти» Дідьє Казіміро.
У листопаді «Роснефть» оголосила про реалізацію нафтогазового проекту на півночі Росії вартістю 170 млрд доларів, який, як вона стверджує, може забезпечити світовий попит на нафту протягом року.
До 2030 року цей проект забезпечить найбільше в світі виробництво зрідженого природного газу. Росія також прокладає тисячі миль нафто- і газопроводів для постачання Європи і Азії.
Володимир Путін зловтішається з того, що російський газопровід «Північний потік-2» в Німеччину скоро буде завершений, оскільки Байден відмовився накласти санкції на російські компанії, що реалізують цей проект.
Але президент США не дбав ні про реакцію Канади, коли «вбив» трубопровід Keystone XL, ні про жителів Аляски, коли припинив оренду ділянок в ANWR.
Президент США хоче обмежити розвиток енергетики Північної Америки і залишитися в стороні, поки Росія використовує свої природні ресурси для стратегічної вигоди.
В тому числі, до речі, і вугілля. Росія витрачає більше 10 млрд доларів на модернізацію залізниць, щоб збільшити експорт вугілля.
Відповідно до нового звіту Global Energy Monitor, виробники вугілля – в Австралії, Китаї, Індії, Росії та Південній Африці – планують гірничодобувні проекти, які дозволять наростити світовий видобуток на 30%. У Китаї будують 112 вугільних шахт. Також ведеться розробка сланців.
Прихильники «прогресу» хочуть відмовитися від однієї з головних стратегічних економічних переваг Америки заради порятунку клімату.
Але відмова від викопного палива в США не усуне викиди вуглецю. Лідерство просто перейде до інших країн. Як і робочі місця, економічне зростання і геополітичний вплив.