Неефективний менеджмент “Енергоатому” довів українські АЕС до злиднів
“Під носом” Володимира Зеленського російські агенти доводять українські АЕС до злиднів.
У першому півріччі 2020 року державний оператор атомних електростанцій “Енергоатом” скотився у злидні – збиток сягнув 2,6 млрд грн проти прибутку 1,1 млрд грн минулого року. УНН розібрав фінансові показники державного активу і прийшов до висновку, що головна проблема “Енергоатому” – не криза у галузі, а неефективний менеджмент і марнотратство.
У самому “Енергоатомі” ганебні результати своєї діяльності пояснюють новою моделю енергетичного ринку, яка запрацювала із 1 липня 2019 року, і боргами з боку “Гарпоку” (ДП “Гарантований покупець”) та Оператора системи передачі. Але чи так це?
Дохід “Енергоатому”.
У першому півріччі 2019 року на рахунки “Енергоатому” надійшло 24,3 млрд грн. У 2020 році сумма надходжень суттєво не змінилась – 24 млрд грн. Але при однаковій сумі надходжень, у 2019 році “Енергоатом” працював у прибутку, у 2020 році – у збитку. Тож проблема, ймовірно, не у дохідній частині “Енергоатому”, а у його витратах.
Витрати “Енергоатому”.
Повна собівартість реалізованої продукції зросла у першому півріччі 2020 року на 6 млрд грн у порівнянні з першим півріччям 2019 року (з 23 млрд до 29 млрд або з 59,02 коп/кВт*год до 81,24 коп/кВт*год). При чому, виробнича собівартість зросла лише на 1,1 млрд грн (з 17 млрд грн до 18 млрд грн або з 44,1 коп/кВт*год до 51,3 коп/кВт*год), що може пояснюватися і зокрема інфляційним впливом.
Тобто головною причиною зростання повної собівартості – є невиправдане зростання адміністративних витрат, іншими словами – марнотратство.
З початком карантину в Україні всі чиновники мали отримувати не більше 10 мінімальних зарплат або близько 40 тис. грн. Але постанова Кабміну, схоже, була неписана для “Енергоатому”.
У квітні-травні керівник АЕС Петро Котін отримав 421 тис. грн зарплатні, що у 10 разів більше визначеної Кабміном. При чому, у Кабміні цей факт пояснити так і не змогли.
“Нова модель ринку” – непереконливий аргумент для прикриття незадовільної роботи держактиву. “Нова модель ринку” до збитків “Енергоатому”, схоже, зовсім ні до чого. Якщо взяти друге півріччя 2019 року – коли запрацювала ця модель – надходження грошових коштів в “Енергоатом” склало 31,6 млрд грн при відсутності боргів. Але вже у першому півріччі 2020 року надходження скотилися до 24 млрд грн і накопичилося 3,5 млрд грн боргів.
При цьому, у 2020 році “Енергоатом” став працювати у значно комфортніших умовах – крім обов’язку продавати населенню електроенергію за демпінговою ціною, Кабмін і Міненерго дозволили йому напряму торгувати з бізнесом по ринковій ціні. Але замість ринкової ціни “Енергоатом” став відпускати електроенергію по заниженій, про що вказує черговий скандал на днях.
“Енергоатом” відпускає електроенергію бізнесу Коломойського собі у збиток. 11 вересня “Енергоатом” об’єднав всі свої лоти на електроенергію і продав групі Ігоря Коломойського по заниженій ціні, тобто собі і державі у збиток. Втрати від одного такого аукціону оцінюються у 300-400 млн грн.
“Російські агенти” і політика в “Енергоатомі”.
Окрім економічного, у діяльності “Енергоатому” є і політичний аспект. Держактивом, як вказують експерти, керує політик Андрій Деркач. Тобто такий собі “смотрящій” за держкомпанією.
“Деркач завжди був небайдужий до атомної енергетики. І тепер вдячні “замовники” повернули йому контроль над НАЕК “Енергоатом”. Все просто: наближений до нього юрист, і, кажуть, його хрещеник — Герман Галущенко — призначений віце-президентом компанії. Це той самий Галущенко, який у 2013 році, при Януковичі, вже очолював юридичний підрозділ “Енергоатому”. Правда, недовго – десь пів року, однак встиг за цей час програти суд на користь російських фірм, яким українська атомна генерація заплатила 28 млн доларів за штучно нараховані борги. Рішення приймалося у Санкт-Петербурзі, у російському арбітражі”, — говорить нардеп Володимир Ар’єв.
Проти Деркача на минулому тижні США застосували санкції.
“Андрій Деркач – депутат українського парламенту, понад 10 років був активним російським агентом, підтримуючи тісні зв’язки з російськими спецслужбами. Деркач прямо чи побічно брав участь, спонсорував або іншим чином причетний до іноземного втручання у спробі підірвати майбутні президентські вибори у США 2020 року. Сьогоднішні санкції проти Деркача націлені на викриття російських кампаній зловмисного впливу й захист наших майбутніх виборів від іноземного втручання”, – зазначено у документі.
Водночас, на минулому тижні Президент Володимир Зеленський зустрічався із керівником “Енергоатому” Котіним на АЕС. Але жодного слова про жалюгідний фінансовий стан державної компанії та неефективний менеджмент з надвисокими зарплатами – від Зеленського не було. Принаймні, в офіційних релізах.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що “Енергоатом” вирішив витратити 1,5 млн грн на “покращення іміджу”.
Повідомлялось і про те, що “Енергоатом” віддав на тендері 104 млн грн “технічному” учаснику, а у червні переплатив близько 11 млн грн на тендері з технічного переоснащення енергоблоку №5 Запорізької АЕС. У компанії обіцяли провести службове розслідування та оприлюднити результати. Втім, таких досі немає.