Монополія “Нафтогазу” робить ринок газу в Україні недієздатним, – ЗМІ

“Нафтогаз України” з його дочірніми підприємствами займає монопольне (домінуюче) становище на ринку природного газу, завдяки високій частці ринку і привілейованого доступу до вітчизняного видобутку газу. З цим пов’язана проблема неспроможності ринку газу і, як наслідок, високі ціни на газ для населення.

Про це йдеться в аналізі порталу ZN.ua на основі звіту Європейського енергетичного співтовариства “Забезпечення чесної конкуренції на українському газовому ринку і розвиток необхідної ліквідності на біржі” (листопад 2020 року).

Видання повідомляє, що після впровадження газового ринку і розподілу функцій “Нафтогазу України”, група “Нафтогаз” зберегла монопольний доступ до газу українських державних добувачів.

“До 1 серпня 2020 року (у умовах дії ПСО) АТ “Укргазвидобування” і АТ “Чорноморнафтогаз” щомісяця продавали природний газ власного виробництва “Нафтогазу України” для формування доступного ресурсу природного газу побутовим споживачам, релігійним організаціям і компаніям централізованого теплопостачання. І тоді це було абсолютно зрозуміло і виправдано. Але незрозуміло, чому після скасування ПСО і оголошення ринкового ціноутворення на газ, обов’язок українських видобувачів газу продавати свій газ “Нафтогазу України” не був  скасований“, – йдеться в матеріалі.

Видання зазначає, що в “Нафтогазі”, публічно підтримують ринок, вважають, що газом, видобутим  дочірніми компаніями, що входять до однойменної групи, можна розпоряджатися на свій розсуд.

“Але тоді зовсім вже незрозуміло, як можна примушувати населення платити за цей же український газ за цінами хаба в Європі. Тим більше, що це населення за Конституцією і є справжній власник видобутого з надр газу. Більш того, воно ще є і формальним власником всієї державної групи “Нафтогаз”. Найманий персонал державного підприємства продає господареві надр його ж газ за ціною європейського хабу в зимовий час і за піковии цінами. І все це називається ринком”, – повідомляє видання.

ZN наводить оцінку Енергетичним Співтовариством (ЕС) ринкової частки групи “Нафтогаз” (імпорт плюс видобуток). Так, в 2019 році ця частка становила 60%. У першій половині 2020 року – 55%.  “При цьому не секрет, що монопольним вважається становище суб’єкта господарювання, частка якого на ринку товарів перевищує 35%, якщо не буде доведено, що він зазнає значної конкуренції”, – уточнює ZN.

“Основна проблема неспроможності ринку пов’язана з монопольним доступом НАК “Нафтогаз України” до більшої частини національного видобутку газу. У той час як скасування ПСО для домашніх господарств було важливим кроком на шляху до лібералізації ринку, НАК “Нафтогаз України” поглинула вивільнені обсяги газу, видобутого в країні, не даючи іншим учасникам ринку шансу отримати доступ до української національної газовидобутку”, – повідомляє видання з посиланням на оцінку якості українського ринку газу секретаріатом Європейського енергетичного співтовариства, наданої в звіті “Забезпечення чесної конкуренції на українському газовому ринку і розвиток необхідної ліквідності на біржі”.

ZN повідомляє, що Енергетичне співтовариство (міжнародна організація, що об’єднує Європейський Союз і його сусідів для створення інтегрованого загальноєвропейського енергетичного ринку), пропонує Україні “рецепт для лікування сьогоднішніх неринкових цін”, який полягає в доступі всіх учасників ринку до газу “Укргазвидобування”. На думку європейців, цей газ має торгуватися на рівних і прозорих сегментах ринку, якими управляє Українська енергетична біржа (УЕБ).

“Ці обсяги також забезпечать критичну ліквідність на ринку газу, необхідну для створення стабільного газового індексу України. В зв’язку з тим, що в ціну входитиме власний видобуток, ціна на український газ потенційно може бути нижчою, ніж ціна за індексами TTF або NCG, до яких Україна прив’язана зараз”, – повідомляє ZN.

Європейське Енергетичне Співтовариство (ЄЕС), Енергоспівтовариство або Енергетичне співтовариство — міжнародна організація, що включає в себе країни Євросоюзу и треті країни. Мета — розширення енергетичного ринку Євросоюзу на країни Південно-Східної Європи та на інши. Країни-члени беруть на себе зобов’язання в області енергетики, згідно з якими створюють нормативно-правову базу відповідно до...
Фіаско ринку (також розлад ринку, неспроможність ринку; англ. Market failure) — ситуація, за якої ринок не здатний виконувати одну або більше зі своїх функцій. Внаслідок цього ринок може розпастися, певні товари або послуги можуть не пропонуватися або пропонуватися за завищеними цінами. Поняття розладу ринку граничить також із поняттям недосконалої...

Читайте нас в Twitter, Facebook і Telegram ⚡️ Енергетичний фронт

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram