Ринок є, а низьких тарифів немає. Чому газова революція для населення закінчилася провалом

Ринок газу для населення був запущений 1 серпня — це одне з головних економічних подій 2020 р. з далекосяжними наслідками. Тепер побутові споживачі можуть вибирати постачальника, який запропонує найнижчі тарифи на газ. Однак найнижчих тарифів уже немає, пише DSNews.

Реформа року на енергоринку

З 1 серпня цього року український уряд запустив ринок газу для побутових споживачів, виконавши ще одну давню вимогу Міжнародного валютного фонду, підтверджену в червневому меморандумі.

Кабмін до цієї дати не приймав ніяких спеціальних документів, він просто не продовжував дію своїх же постанов, у яких був прописаний механізм спецзобовʼязань «Нафтогазу України» (ПСО, Public Service Obligation) і зобов’язував НАК “Нафтогаз” продавати газ обласним газозбутовим компаніям, які потім реалізували його населенню за встановленою урядом ціною.

Але після 1 серпня газозбутової компанії отримали повну свободу закупівлі газу для забезпечення населення — вони могли і далі брати його у “Нафтогазу” або ж у інших трейдерів. А “Нафтогаз” і сам отримав можливість продавати блакитне паливо побутовим споживачам безпосередньо, через свою газозбутової компанію.

Зі свого боку, населення отримало право закуповувати газ у тих постачальників, чиї ціни вважатиме найбільш вигідними. Ціни на газ пішли вгору. Після відкриття ринку “Нафтогаз” почав активно заманювати до себе нових побутових клієнтів, пропонуючи їм найнижчі ціни. Зокрема, в серпні “Нафтогаз” пропонував блакитне паливо по 3,24 грн за 1 куб. м (з ПДВ, але без вартості транспортування розподільними газопроводами), тоді як у переважної більшості газозбутів розцінки були на рівні 4,49 грн за 1 куб. м.

Однак з приходом осені ціни на газ почали піднімати як “Нафтогаз”, так і інші постачальники. При цьому істотний розрив між пропозиціями різних постачальників зберігся і до кінця року. Наприклад, найдешевший газ (з ПДВ, але без вартості розподілу) в грудні цього року були у компанії MEGAWATT — 5,95 грн за 1 куб. м, у “Нафтогазу” ціна становила 6,33 грн, а у більшості газозбутів ціни стартували з 8 грн за 1 куб. м. Найвища розцінка в грудні — у ТОВ “Львівенергозбут” — 9,05 грн за 1 куб. м.

При цьому слід зазначити, що прогнози глави “Нафтогазу” Андрія Коболєва, що ціни на газ в розпал опалювального сезону-2020/2021 будуть на 20–30% нижчі, ніж в попередньому сезоні, не виправдалися. Зокрема, якщо в січні 2020 р., коли ще існувало жорстке регулювання цін на газ урядом, його ціна для населення становила 5,6 грн за 1 куб. м (з ПДВ), то на січень 2021 р. “Нафтогаз”, як один з найдешевших постачальників, пропонує його вже по 7,22 грн за 1 куб. м (на 14% більше, ніж у грудні) — це, до речі, одна з топновин останніх днів, яка викликала назадоволення в суспільстві. Однак факт підвищення розцінок “Нафтогазом” свідчить скоріше про те, що НАК поступово відходить від демпінгу, до якого він вдавався останні місяці, щоб залучити якомога більше нових клієнтів, адже переважна кількість побутових споживачів так і залишилися на обслуговуванні “своїх” газозбутів (див. нижче). Та й загалом усілякі прогнози аналітиків про те, що відкриття ринку допоможе зменшити ціни на газ, якими рясніли новинні стрічки в першій половині 2020 р., зазнали краху. Для справедливості треба зазначити, що підвищення цін на газ в осінньо-зимовий період пов’язане насамперед з сезонним подорожчанням ресурсу, в тому числі на європейських хабах, однак будь-який експерт міг враховувати цей очевидний фактор.

EXPRO Consulting

Окремо варто сказати, що з весни змінилася і риторика президента України Володимира Зеленського в “газовому питанні”. Якщо з грудня минулого року він обіцяв значне зниження цін на газ і тепло, а в квітні (коли вже закінчувався опалювальний сезон) навіть похвалився, що в Україні найдешевший газ для населення за останні чотири роки, то в другій половині року газові тарифи для побутових споживачів перестали бути темою президентських виступів, хоча саме з жовтня і до сьогодні вони стали набагато актуальнішими для населення, ніж у травні–вересні.

Розставання спростили: як змінити постачальника

Готуючись до запуску ринку газу, влада суттєво спростила процедуру зміни постачальника побутовим споживачам. Драйвером цього процесу стала компанія, яка отримує нового клієнта, — саме їй побутовий споживач повинен подати заяву (можна навіть в електронній формі) і копії документів. Після отримання документів новий постачальник залагоджує всі формальності з попереднім. За спрощеним порядком змінити постачальника можна навіть при наявності боргу перед своєю газозбутової компанією (що раніше було серйозною перешкодою для зміни постачальника). Однак це не звільняє споживача від погашення заборгованості. Крім того, новий постачальник може відмовитися взяти боржника собі в клієнти — ніхто не хоче мати справу з неакуратними платниками.

Утім, навіть нові правила зміни постачальника можуть викликати складнощі у людей, які ніколи цим не займалися.

Кого хочеш — вибирай

До моменту запуску ринку газу близько 2% з 12,5 млн побутових споживачів значилися за “Нафтогазом”, інші — це клієнти обласних газозбутових компаній, які з’явилися на ринку після поділу облгазів на дві структури: продавців газу (газозбути) і його постачальників (облгази).

Але після відкриття ринку поставляти газ населенню почали нові компанії, які раніше не працювали з побутовими споживачами, наприклад, ETG.UA, TAS Energy, Paliv Energy. Про свій вихід на ринок заявили і компанії, які вже постачають населенню електроенергію. Наприклад, це Yasno, створена компанією ДТЕК. Вона вже поставляє газ у Києві, Дніпропетровській і Донецькій областях, а також у Харкові, Запоріжжі та Черкасах.

Однак після відкриття ринку повального переходу побутових споживачів на купівлю газу у нового постачальника не відбулося. Навіть “Нафтогаз”, який пропонував всю другу половину цього року одну з найвигідніших цін, зміг наростити свою клієнтську базу з 250 тис. до 355 тис. Утім, глава “Нафтогазу” Андрій Коболєв прогнозував, що цього і не слід очікувати. За його словами, в перший рік відкриття ринку газу постачальника поміняють близько 5% клієнтів. Тому на сьогодні обласні газозбути залишаються найбільшими продавцями газу населенню.

Дві платіжки за газ

З початку цього року сталася і реформа в оплаті газу. Якщо раніше споживачі отримували одну платіжку, то тепер їх стало дві. Перша — за сам газ як товар, вона оплачується тому постачальнику, у якого клієнт купує газ. Друга — платіж за доставку газу (за транспортування по трубах або за розподіл), оплачується тому облгазу, на території якого знаходиться клієнт, і його змінити не можна фізично.

Якщо ціна газу як товару змінюється щомісяця, то плата за доставку встановлюється раз на рік і відраховується однаковими платежами щомісяця упродовж усього року.

Плата за доставку газу в 2021 р. зросте — в грудні НКРЕКП підвищила тарифи для облгазів в півтора-два рази.

При цьому плата за розподіл залежить від обсягу газу, який споживає абонент. Щоб вирахувати її розмір, необхідно обсяг спожитого минулого року газу помножити на тариф свого облгазу і розділити на 12. Це і буде плата за доставку газу на місяць наступного року.

Слідом за газом подорожчало тепло

Після запуску ринку газу для населення залишився тільки один сектор, де ціни на нього все ще продовжує регулювати держава — поставка газу для теплокомуненерго (ТКЕ), яку здійснює “Нафтогаз України”. Оскільки у вартості тепла газова складова близько 80%, істотне підвищення цін на блакитне паливо тягне і подорожчання послуг теплопостачання.

У грудні “Нафтогаз” підняв ціну на газ для ТКЕ на 13% — до 6103,1 грн за 1 тис. куб. м. І практично відразу ж НКРЕКП підвищила тарифи на виробництво теплової енергії для 23 ТЕЦ.

Але якщо для Дніпровської ТЕЦ тариф був збільшений на 5,5%, до 1204,38 грн за 1 Гкал, то для ТОВ “Євро-Реконструкція” (володіє Дарницькою ТЕЦ) — майже на 50%, до 791,40 грн за 1 Гкал, для Новороздільської ТЕЦ — на 37%, до 1220,22 грн, для Новояворівської ТЕЦ — на 34%, до 1168,41 грн, а для комунального підприємства “Міськтепловодоенергія” (м. Кам’янець-Подільський) — на 33,5%, до 1632,51 грн за 1 Гкал.

Крім того, очікується підвищення розцінок на тепло і іншими ТКЕ, у яких тарифи встановлює місцева влада. За оцінкою експертів, подорожчання газу спричинить підвищення цін на тепло наступного року на 400–600 грн на місяць, гаряча вода може подорожчати на 20–25 грн за 1 куб м.

Тим часом газ на початку наступного року продовжить подорожчання. Принаймні перші вісім компаній, які оприлюднили тарифи на січень 2021 р., підвищили їх порівняно з грудневими. Зокрема, тарифи (з ПДВ, але без вартості транспортування) у компанії MEGAWATT виростуть з 5,95 до 7,05 грн за 1 куб м, у “Нафтогазу” — з 6,33 до 7,22 грн за 1 куб. м, у компаній “Енера Суми”, “Енера Чернігів”, “Енера Схід” і “Енера Вінниця” — з 7,26 до 8,82 грн, у ТОВ “Львівенергозбут” — з 9,05 до 10,8 грн.

Олександр Суков

Читайте нас в Twitter, Facebook і Telegram ⚡️ Енергетичний фронт

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram