Демпінг Нафтогазу на ринку газу обговорять в Секретаріаті Енергоспівтовариства

Секретаріат Європейського Енергетичного співтовариства зареєстрував заяву Асоціації постачальників енергоресурсів (АПЕ) щодо зловживань НАК «Нафтогаз України» монопольним становищем та цінового демпінгу в пропозиціях для населення.

Про це повідомив глава Асоціації Артем Компан в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна».

«Асоціація постачальників енергоресурсів звернулася в Секретаріат Європейського Енергоспівтовариства через ціноутворення на ринку газу з боку НАК «Нафтогаз». Секретаріат ЄЕС вже зареєстрував справу. Питання ціни, яку показує «Нафтогаз», і нанесення збитків держкомпаніям повинно бути розглянуте на рівні європейських інституцій», – сказав він.

За його словами, ціна газу, запропонована НАК для населення на жовтень у розмірі 4,7 тис. грн / тис. куб м не є ринковою і свідчить про демпінг з боку монополіста, який розпоряджається 70% видобутого в країні газу.

«Ціна «Нафтогазу» в 4,7 тис. грн на жовтень – це навіть не нуль, це мінус», – зазначив глава правління АПЕ, додавши, що при цьому «Нафтогаз» продавав жовтневий ресурс на біржі в діапазоні 5,2-6,2 тис. грн, а постачальник «останньої надії», яким є дочірня компанія НАК, поставляє газ в жовтні по 5,5 тис. грн.

«Тут є повний дисонанс в цінових підходах. При цьому треба враховувати, що ціна газу, придбаного на біржі, це ціна за передоплатою, а кінцевий споживач заплатить за газ тільки через 45 днів, і ця розстрочка теж частина операційних витрат постачальника», – роз’яснив Компан.

Глава правління АПЕ також нагадав, що ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» виграла конкурс на роль постачальника «останньої надії», запропонувавши торгову націнку в 0%, що само по собі є неконкурентним, оскільки згідно закону про ринок газу ПОН своєю ціною не повинен впливати на конкуренцію на ринку.

«Торгова надбавка в розмірі 0% була б неможлива без монополії Групи «Нафтогаз» на ресурс державного видобутку», – додав глава АПЕ.

Як повідомляося, з 1 липня Міністерство енергетики приймало конкурсні пропозиції на відбір постачальника «останньої надії» (ПОН) на ринку газу для населення. В результаті перемогу в конкурсі здобула дочірня компанія «Нафтогазу» – ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України».

Кабінет міністрів України 22 липня затвердив постанову, якою «ГПК «Нафтогаз України» визначена постачальником «останньої надії» (ПОН) в рамках відкриття конкурентного ринку газу для населення протягом трьох років.

Нагадаємо, що ПОН зобов’язаний протягом 60 днів постачати газ споживачеві, якщо той залишився без постачальника цього ресурсу. За основу ціни поставки береться середньоарифметична ціна торгів на хабі NCG за 1-22 число місяця, що передує місяцю поставки.

Асоціація постачальників енергоресурсів (АПЕ) об’єднує 25 ліцензіатів із постачання газу та електроенергії.

Читайте нас в Telegram: ⚡️ Енергетичний фронт

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram