«Газпром» спустошив сховища в Німеччині щоб не переплачувати за український транзит

Третина газу, який відібрали у цьому опалювальному сезоні з німецьких сховищ, доводиться на «Газпром». Компанія активно використовує свої запаси, щоб не переплачувати за український транзит. У найбільшому сховищі Німеччини настільки малих обсягів газу в лютому не фіксували як мінімум останні сім років.

У цьому опалювальному сезоні Німеччина – одна з європейських країн, які найбільш активно відбирають газ зі сховищ. За даними моніторингової асоціації GIE, до 9 лютого запаси ПСГ країни знизилися з початку опалювального сезону на 56,5% – до 8,3 млрд кубометрів. Менше газу в німецьких сховищах в першій половині лютого фіксували в 2018 році, коли на Європу обрушився «Звір зі сходу» – тоді морози і снігопади прийшли з Сибіру майже на два тижні.

Третина з відібраних в цьому сезоні 12,4 млрд кубометрів припала на сховища, де зберігає свої запаси «Газпром». Восени глава «Газпрому» Олексій Міллер заявляв, що до опалювального сезону компанія закачає в європейські ПСГ 9 млрд кубометрів.

«Газпром» продовжує агресивно відбирати газ зі сховищ Німеччини. «Реден» не був таким порожнім так рано взимку принаймні останні сім років. Навіть «Катаріна» і «Етцель» використовуються. «Газпром» обрушує всю криву відбору газу з німецьких сховищ. Дійсно, навіщо бронювати додаткові обсяги експорту Україною, якщо є газ в сховищах», – написав у Twitter аналітик агентства ICIS Том Марзек-Мансера.

Сховище «Реден» потужністю 3,7 млрд кубометрів є найбільшим в Німеччині. З початку сезону з нього відібрали 2,61 млрд кубометрів і рівень заповнення впав до 27%. За всю історію ПСГ такі низькі обсяги асоціація GIE фіксувала тільки в кінці опалювального сезону 2018 року.

«Реден» є стратегічним для «Газпрому» сховищем. Воно знаходиться на перехресті основних газогонів країни, і до нього йде пряма магістраль від «Північного потоку» – NEL.

Також «Газпром» використовує німецькі сховища «Етцель», «Йемгум» і «Катаріна» загальною потужністю 2,1 млрд кубометрів. З перших двох цієї зими відібрали ще 1,1 млрд, а щодо останнього інформації немає.

Як повідомлялося, в Європу прийшов шторм, який отримав назву  «Звір зі сходу – 2». Однак європейці не поспішають збільшувати імпорт газу. Трейдери активно розпродають старі запаси зі сховищ, щоб виграти на різниці цін зараз і минулого року. До 8 лютого запаси знизилися до рівня, за якого Європа завершила минулий опалювальний сезон. «Газпром», в свою чергу, не поспішає збільшувати транзит Україною і також активно відбирає газ зі своїх сховищ.

Причиною такої тактики «Газпрому» можуть бути занадто високі тарифи на транзит Україною і плани все-таки запустити влітку цього року «Північний потік – 2». Українські ставки більш ніж втричі вище польських і вдвічі – витрат на транспортування «Північним потоком». А додаткові обсяги при замовленні на місяць наперед обходяться на 20% дорожче – $ 38,1 за тисячу кубометрів.

В підсумку український транзит збільшує собівартість газу порівняно з іншими маршрутами не менше ніж на $ 20 за тисячу кубометрів. А в Європі, на відміну від Азії, ціни на газ не виросли так високо. За даними платформи PowerNext, на біржі TTF спотовими газом торгували 9 лютого за $ 245 за тисячу кубометрів.

Читайте нас в Twitter, Facebook і Telegram ⚡️ Енергетичний фронт

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram