Рівень запасів газу в сховищах Європи досяг половини, до кінця закачування – близько 100 днів

Рівень запасів газу в підземних сховищах Європи повільно наближається до екватора. За даними Gas Infrastructure Europe, за підсумками газової доби 3 липня (тобто на ранок неділі) рівень запасів газу сягнув 48,3%.

Темп заповнення сховищ минулого робочого тижня (з 28 червня по 2 липня) був у середньому на 25% нижчий за середній показник за останні п’ять років. Це трохи жвавіше, ніж тижнем раніше (-38%), але все ще в рази нижче за цільовий рівень нормального відновлення запасів.

Нинішній рівень запасів на 15,5 процентного пункту нижче за середній рівень за останні п’ять років на цю дату (63,82%), а також найнижчий за історію спостережень.

До кінця кампанії з закачування газу до підземних сховищ (середній термін переходу європейських “підземок” від закачування до відбору – 20 жовтня) залишається трохи більше ніж сто днів, і далі цей розрив тільки зростатиме. За травень і червень відставання зросло на 4 пункти. В разі збереження цих темпів до зимового сезону рівень запасів ледь сягне 70% за норми 92%.

Європа очікує загострення дефіциту газу – вже у вівторок (6 липня) зупиниться до суботи (10 липня) магістраль “Ямал-Європа”, яка прокачує в добу близько 100 млн куб. м газу. З 13 по 23 липня відбудеться щорічне техобслуговування газопроводу “Північний потік” (170 млн куб. м на добу).

Минулого тижня – тільки в очікуванні майбутніх ремонтів, а не від самих ремонтів – спотова ціна газу в Європі (контракт із постачанням “на добу вперед” на майданчику TTF у Нідерландах) злітала до $450 за тисячу кубометрів. Контракт із постачанням у понеділок скоректувався до $441.

Справа в тому, що аж до 2019 року на час ремонту “Північного потоку” і “Ямалу – Європи” “Газпром” збільшував прокачування газу через Україну. У 2020 році цього вперше не відбулося – вся недопоставка була компенсована відбором газу зі сховищ у Європі. У 2020 році це трохи полегшило ситуацію на ринку, оскільки ПСГ Європи були переповнені. Проте цього року ситуація протилежна – сховища напівпорожні. Тому за аукціоном 29 червня на додаткові переривчасті потужності на транзит через Україну на липень (було виставлено 64 млн куб. м на добу) учасники ринку стежили з особливою увагою. Відмова “Газпрому” від бронювання потужностей на цьому аукціоні надала спотовим цінам на газ у Європі нового потужного імпульсу.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram