ПСГ

Європа відновлює спроби наповнити ПСГ на тлі дефіциту газу

Один з найважливіших індикаторів настроїв світової газової галузі – стан запасів газу в підземних сховищах Європи – дав сигнал про повернення до звичного сезонного графіку роботи, порушеного квітневими заморозками, пише OilPoint.

В газову добу 17 квітня нетто-закачування злегка (на 7%) перевищило нетто-відбір. Втім, необхідно робити поправку на вихідний день, коли знижується попит з боку промисловості. На минулих вихідних дельта відбору та закачування також наблизилася до нуля, але залишалася на стороні відбору.

У будь-якому випадку сезон відбору 2020/2021 року вже увійшов в історію як найтриваліший. Попередній рекорд пізнього завершення відбору був поставлений в 2013 році, тоді вилучення тривали до 11 квітня.

Зазвичай сезон відбору закінчується, а сезон закачування починається в кінці березня – початку квітня. У цьому сезоні перше нетто-закачування було відзначено 26 березня (що є третім за оперативністю стартом за час ведення статистики GIE з 2011 року). Цей поспіх можна зрозуміти: за плечима сезон рекордного відбору і в весняно-літній період газовиків чекає напружена кампанія із поповнення запасів.

Однак з 6 квітня на тлі зниження температури в Європі знову почалась інтенсивне виймання газу зі сховищ, в результаті якої запаси опустилися нижче мінімуму в 29,71%, який був зафіксований в кінці березня, – за підсумками газової доби 16 квітня запаси опустилися до 28,89%. На даний час температура повітря на 4 градуси Цельсія нижче, ніж рік тому.

Динаміка запасів в поєднанні з даними про значні поставки СПГ говорить про те, що Європа настільки наростила споживання газу, що його ресурсів на ринку в нинішніх погодних умовах не вистачає для масштабного закачування в ПСГ.

Зусилля керівництва Європейського союзу щодо прискореної декарбонізації економіки вже призвели до зростання до рекордних значень квот на викиди CO2, що знижує рентабельність вугільної електрогенерації і підвищує поточний попит на газ.

«Газпром» поставляє в Європу максимальний обсяг газу «Північним потоком» і газопроводом «Ямал – Європа». При транзиті Україною використана вся бронь довгострокового договору і щомісячного короткострокового резервування.

У цих умовах літня кампанія із закачування газу стає захоплюючим видовищем. Галузевій спільноті вже зараз можна будувати прогнози: з наскільки низьким рівнем запасів Європа зустріне зиму 2021-2022 року і як це відіб’ється на цінах.

Ціна газу на голландському хабі TTF тим часом тримається вище $ 250 за тисячу кубів (котирування на понеділок – $ 258).

Як повідомлялося, в березні Європа імпортувала рекордні обсяги СПГ – 8 млн тонн (11 млрд кубометрів).

Зростання поставок СПГ пояснюється тим, що ажіотажний попит в Азії пройшов і європейські ціни на газ стали привабливими для продавців. У порівнянні з березнем, останнім місяцем опалювального сезону, вони навіть зросли, оскільки в Європі витратили рекордні обсяги газу зі сховищ.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram