Кропачов

Вугільного бізнесмена Кропачова затримало ДБР. Йдеться про збитки державі у 2 млрд гривень

Працівники Державного бюро розслідувань та Національна поліція затримали фактичного власника ТОВ «Краснолиманське», що входить до групи компаній ТОВ «Укрдонінвест» Віталія Кропачова. Журналісти вже декілька років поспіль пишуть про його корупційні оборудки, навіть президент Володимир Зеленський наголошував на цьому.

За даними слідства, через своє підприємство та службових осіб Міністерства енергетики та Державної податкової служби він завдав державі шкоди на понад 2 млрд грн на махінаціях у вугільній сфері.

Кропачову висунули підозру у створенні злочинної організації

Вугільному олігарху Віталію Кропачову оголосили підозру у створенні злочинної організації, доведення до банкрутства та легалізації майна. Про це повідомляє ДБР.

За оперативною інформацією, український мільярдер забрав у власність активи сина біглого експрезидента Олександра Януковича та отримав фактичний контроль над багатьма державними шахтами та збагачувальними фабриками східних регіонів.

Він, його довірена особа, керівник підприємства та бухгалтер об’єднались у злочинну організацію, яка не давала працювати та доводила до банкрутства Державне підприємство «ВК «Краснолиманська».

Держпідприємство залежне від ТОВ «Краснолиманське», оскільки не має можливості проводити видобуток кам’яного вугілля з власних пластів, які знаходяться нижче ніж пласти, які видобувались товариством.

Бізнесмен вирішив скористатися такою ситуацією, та через оборудки з податковими пільгами, які привласнювались його структурами, намагались довести держпідприємство до банкрутства. За розробленою ним схемою всі відшкодування з бюджету, зокрема через застосування «нульової» ставки ПДВ отримували комерсанти, при цьому держпідприємство штучно накопичувало борг перед державою.

При цьому товариство користувалось обладнанням державного підприємства.

У межах розробленого протиправного механізму, керівництво держпідприємства не вживало жодних дій з відшкодування комерсантами отриманих «пільг», натомість нарощувало заборгованість перед бюджетом, зокрема й через штрафні санкції та пеню. Тим часом воно сплачувало всі відповідні платежі власнику підконтрольних бізнесмену комерційних структур. Гроші на мільярди гривень надалі відмивались через купівлю-продаж рухомого та нерухомого майна.

Слідство наразі задокументувало чотири епізоди протиправної діяльності злочинного угрупування.

У першому: встановлено факт неправомірного застосування ТОВ «Краснолиманське» у період з 1 січня 2022 по 31 серпня 2023 року податкової пільги — застосування нульової ставки ПДВ на вугілля на загальну суму 75,1 млн гривень.

Другий епізод: члени злочинної організації умисно не реєстрували податкові накладні держпідприємства, що призвело до настання шкоди у виді боргових зобов’язань та несплати податків до бюджетів різних рівнів на суму 2 млрд 194 млн грн.

Третій епізод: керівництво підприємства у період з 01 січня 2022 по 30 вересня 2023 рр., не здійснило реєстрацію податкових накладних на адресу ТОВ «Краснолиманське» на понад 1 млрд грн. Через що держпідприємство ухилилося від сплати податку на додану вартість за вказаний період на суму 169,93 млн гривень.

Також станом на 30 жовтня 2023 року керівником підприємства задекларовано, однак не сплачено податкове зобов’язання з ПДВ до державного бюджету на загальну суму 1,12 млрд гривень..

Також слідство встановило, що службові особи ТОВ «Краснолиманське», за вказівкою власника, у період 2022-2023 років незаконно придбали майно на гроші, отриманні від вказаних вище протиправних дій на майже мільярд гривень.

Бенефіціарному власникові ТОВ «Краснолиманське» Кропачову висунуто підозру за ч. 1 ст. 255 (створення злочинної організації), ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків), ст. 219 (доведення до банкрутства), ч. 3 ст. 209 (легалізація майна одержаного злочинним шляхом) КК.

Також підозри отримали:

  • управитель фінансами бізнесмена за ч. 2 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ст. 219, ч. 3 ст. 209 КК
  • директор ТОВ «Краснолиманське» за ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ст. 219, ч. 3 ст. 209 КК
  • головний бухгалтер ТОВ «Краснолиманське» за ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ст. 219, ч. 3 ст. 209 КК

Доповнення

Віталій Кропачев є власником «Укрдонінвесту» (вугільний бізнес та видобуток газу). У 2014 році він викупив кілька збагачувальних фабрик на підконтрольній частині Донеччини та Луганщини, а у 2017-му — шахту «Краснолиманська».

Як писали ЗМІ, Кропачов був «смотрящим» у вугільній галузі від колишнього першого заступника голови фракції БПП і бізнес-партнера Петра Порошенка — Ігоря Кононенка, сам Кропачов це спростовував. Він викупив кілька збагачувальних фабрик на підконтрольній частині Донбасу, а у 2017 році придбав у Ігоря Гуменюка та партнерів шахту «Краснолиманська», яка з часом стала одним із найуспішніших вугільних підприємств України.

У 2019 році почав розвивати медіанапрямок. Зокрема, купив 2 ТВ-канали, «Інфо24» і «Так TV», а у грудні 2021 року придбав компанію «Ера продакшн». Влітку 2022 року Кропачов придбав компанію «Корона Санрайс», яка володіла цифровою ліцензією на трансляцію «4 каналу». У 2023 році запустив телеканал Ukraine World News.

У 2023 році «Укрдонінвест» стала переможцем повторного приватизаційного аукціону з продажу Білгород-Дністровського морського торговельного порту.

«Укрдонінвесту» належить гірничо-збагачувальна фабрика «Богучарська».

«Укрдонінвест» є фігурантом кримінальної справи № 42021100000000002 про ухилення від сплати податків. Згідно з кримінальною справою від 11 січня 2021 року службові особи «Укрдонінвест», «Шахтарськтранс», «Маршал 7» організували схему по ухиленню від сплати податків в особливо великих розмірах.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram