Nord Stream 2

«Північний потік-2» вартістю € 10 мільярдів отримав новий удар з боку Німеччини

Німецький регулятор не звільнить “Північний потік-2” від норм газової директиви ЄС, що позбавляє газопровід останньої надії на окупність

Про це повідомляє Handelsblatt.

Регулятор німецького енергоринку ухвалив, що «Північний потік-2» повинен відповідати європейським нормам конкуренції: постачальник газу («Газпром») не може бути одночасно власником труби.

На практиці це означає, що навіть якщо газопровід буде добудований до кінця 2020 року, половину його потужності – 27,5 млрд кубометрів на рік з 55 млрд – російській газовій монополії доведеться віддати незалежним постачальникам.

Виконати вимоги «Газпром» не в змозі: лише його родовища підключені до «Північного потоку-2», а крім того, жодна російська компанія не має права на експорт трубопровідного газу. Іншими словами, труба залишиться напівпорожньою.

Проект будували в розрахунку на «лазівку» в європейському законодавстві: спочатку вимоги газової директиви не поширювалися на морські трубопроводи. Єврокомісія в 2017 році запропонувала ліквідувати таку можливість, але прийняття поправок більше року блокувала Німеччина. Ситуація різко змінилася після втручання Франції, яка заявила про «стратегічні проблеми», які додасть Nord Stream 2 в напружені відносини Росії з ЄС.

Читайте також: «Газпром» сжигает наличные со скоростью 4,4 миллиарда рублей в неделю

У квітні 2019-го Європарламент переважною більшістю голосів (465 за, 95 проти при 68 утрималися) затвердив зміни законодавства і поширив газову директиву на морські трубопроводи, що приходять з третіх країн.

10 січня 2020 Nord Stream AG подала заявку на звільнення проекту від вимог Газової директиви. Компанія посилалася на те, що проект був завершеним в травні 2019 року – тобто до того моменту, як поправки набули чинності. Під «завершенням» пропонувалося розуміти закінчення інвестицій, а не фізичне завершення будівництва.

Але Федеральне мережеве агентство ФРН, як зазначає Handelsblatt, відкинуло цей аргумент.

«Як обґрунтування в ньому йдеться про те, що “Північний потік-2” у світлі недостатньої реалізації не виконує умови закону про енергетичне господарство Німеччини для звільнення від правил», – заявив регулятор в документі, додавши, що «про економічно-функціональне розуміння (поняття завершення проекту – ред.) не може бути мови».

Також Handelsblatt пише, що сторони процесу зобов’язані відповісти регулятору про свою позицію до 8 травня, після чого Федеральне мережеве агентство оголосить остаточне рішення.

Читайте також:   Польща вирішила заарештувати активи “Газпрому” в проекті “Північний потік – 2”

Nord Stream 2 AG, як очікується, подасть протест до Вищого земельного суду в Дюссельдорфі, який, швидше за все, перенаправить скаргу в Європейський суд. Шанси на успішний розгляд невеликі: чиновники в Брюсселі неодноразово заявляли про необхідність диверсифікувати поставки газу і знижувати залежність від Росії.

Надії на ротацію кадрів не виправдалися. Нова глава ЄК, екс-міністр оборони Німеччини Урсула фон дер Ляйен, підтримала позицію свого попередника поляка Дональда Туска.

Nord Stream 2 несе «загрозу надмірну залежність від російських енергоносіїв», говорила вона в липні, підкреслюючи, що діалог з Росією необхідно вести «з позиції сили», тому що «Кремль не прощає слабкості».

Нагадаємо, що в грудні 2019 року президент США Дональд Трамп підписав оборонний бюджет США в розмірі $ 738 млрд, який включає санкції проти газопроводу Північний потік-2. Після цього швейцарська компанія Allseas, трубоукладач Північного потоку-2, призупинила будівництво газопроводу. На той момент по дну Балтійського моря залишалося укласти менше 200 км труби.

Читайте також:  “Газпром” продав сам собі газ на $ 1 млрд

Росія після цього говорила, що зможе добудувати “Північний потік-2” своїми силами, без залучення закордонних підрядників. Президент РФ Володимир Путін після переговорів з канцлером Ангелою Меркель 11 січня заявив, що проект буде добудований і запрацює не пізніше першого кварталу 2021 року.

Північний потік-2 — газопровід з Росії до Німеччини через Балтійське море довжиною понад 1200 км.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram