Компанії екс-керівництва “Укренерго” заробляли на “зеленій” енергетиці – ЗМІ

Колишні керівники НЕК “Укренерго”, яка повинна стежити за ситуацією на ринку електроенергії в Україні, знали про наближення кризової ситуації з “зеленою енергетикою”, але пов’язані з ними компанії робили на цьому бізнес.

Про це йдеться в сюжеті телепрограми “Наші гроші з Денисом Бігусом”.

У ДП “НЕК Укренерго” – компанії, яка повинна стежити за ситуацією з енергетикою, – ще в 2017-му заявляли, що українська енергосистема може “потягнути” обмежену кількість електроенергії від “зелених станцій” – близько 3000 МВт (в подальшому цю цифру скоригували до 4700 МВт), але при цьому підключитися дозволили більш ніж 6000 МВт і ніяк не обмежували “географію” цих підключень.

В результаті найбільші станції будували на півдні країни (що логічно, враховуючи кількість сонячних днів в році в порівнянні з іншими регіонами). Тому вже в 2018-му Служба безпеки України почала писати листи в Кабмін з інформацією про загрозу будівництва в уже перевантаженому південному енерговузлі.

У самому “Укренерго” заявляють, що законодавство не дозволяє їм відмовляти в підключеннях. І стверджують, що неодноразово писали листи в Міненерго, в профільний комітет Верховної Ради, і завжди заявляли про проблему. Але при цьому, як з’ясували журналісти, люди з орбіти керівництва самого “Укренерго” заробляли на зведенні найбільших “зелених станцій”.

Так, однією з компаній, яка включала “Нікопольську СЕС” (належить олігархові Ринату Ахметову і фігурувала в згаданому листі СБУ) до мереж була фірма з орбіти тодішнього керівника “Укренерго” Всеволода Ковальчука – “Хорос”.

На момент підключення станції, комерційним директором “Хороса” був Олександр Межевець. До цього він був підлеглим Всеволода Ковальчука в “Укренерго”. А в 2013 році “Хоросом” керував Дмитро Кузник. Він був в керівництві двох інших компаній, які заснував сам Ковальчук.

Межевець крім “Хороса” керував компанією “Проенерджі”. Компанія повідомляла у себе на сайті, що вони партнери, і їх офіс знаходиться за однією адресою в Києві – на Лук’янівській, 23.

Ця компанія, як і “Хорос” часто обслуговувала “Укренерго”, а також займалася розробкою проектів для підключення “зелених” станцій. За даними видання, вони розробляли проекти для ТОВ “Атлас Воловець енерджі”, ТОВ “Віндкрафт Україна”, ТОВ “Віндкрафт Каланчак”, ТОВ “Вінд енерджі Україна”. Компанії заплатили “Проенерджі” сукупно понад 10 млн грн. При цьому “Воловецька ВЕС” згадувалася в висновках регіональних фахівців “Укренерго”, як така що несе загрозу енергосистемі.

Екс-очільник “Укренерго” Ковальчук свою причетність до них спростував.