“Енергоатом” планує завершити будівництво ЦСВЯП до кінця вересня
Введення Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) в експлуатацію дозволить зекономити до 100 млн дол. протягом року, а потім до 140 млн дол. щорічно, які зараз компанія сплачує за вивіз ВЯП до РФ.
Про це йдеться на сайті НАЕК “Енергоатом”.
Як пише пресслужба, генеральний підрядник “Укрбудмонтаж” відновлює темпи робіт на майданчику будівництва ЦСВЯП, які було уповільнено через протиепідемічні заходи та пожежі у Зоні відчуження у квітні цього року.
Станом на 15 травня 2020 року за проєктом вже отримано 3337 одиниць загальнотехнічного обладнання. На майданчику будівництва завершено монтаж основного мостового крану Meloni вантажністю 185/20 тонн.
На майданчику зберігання контейнерів завершені роботи з облаштування 110 залізобетонних фундаментів, бетонування водоприймальних каналів та колодязів дощових стоків, також облаштовано дорожнє покриття між плитами.
Паралельно з роботами на майданчику ЦСВЯП на трьох атомних електростанціях України – Рівненській, Южно-Українській та Хмельницькій тривають підготовчі роботи з транспортування відпрацьованого палива до Централізованого сховища ВЯП. Так, на РАЕС, ЮУАЕС та ХАЕС вже проведені випробування устаткування американської компанії Holtec International, за технологією якої ведеться будівництво ЦСВЯП.
Нагадаємо, будівництво централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива на території Зони відчуження почали у квітні 2017 року. На ЦСВЯП буде збергатись відпрацьоване паливо з трьох атомних станцій України: Рівненської, Южно-Української та Хмельницької.
Раніше очікувалося, що у першому кварталі 2020 року мали завершитися будівельні роботи та паралельно початися пусконалагоджувальні роботи сховища. А у квітні 2020 року мали почати введення в експлуатацію ЦСВЯП.
Довідка. Через відсутність власного Централізованого сховища ВЯП, Україна змушена кожен рік витрачати до 200 млн дол. на оплату послуг з вивезення та переробки відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) на території Росії. ЦСВЯП стане автономною ядерною установкою, яка забезпечить тривале зберігання (100 років) ВЯП з діючих енергоблоків РАЕС, ЮУАЕС та ХАЕС. Для зберігання ВЯП використовуватиметься технологія поверхневого «сухого» зберігання із застосуванням двобар’єрної системи ізоляції ВЯП від навколишнього середовища, що забезпечується обладнанням спеціально спроектованих інженерних систем контейнерного типу.