«Нафтогаз» отримав більшість із 3,3 мільярда на «формульний» газ для «Оператора ГТС»
ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» 30 червня за результатами тендерів уклало 15 угод про постачання природного газу для забезпечення виробничо-технологічних потреб та балансування на загальну суму 3,25 млрд грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».
На липень-листопад замовили 875,00 млн куб. м газу з оплатою протягом місяця після закінчення періоду поставки та прив’язкою до курсу валюти і котирувань згідно звіту Argus European Natural Gas на німецькому газовому хабі NetConnect Germany (NCG) за формулою.
Більшість суми, а саме 2,70 млрд грн. (83%) отримало АТ «НАК «Нафтогаз України».
Держкомпанія поставить 725,00 млн куб. м газу, стартова ціна контрактів складе 3 640– 3 918 грн. за тисячу кубометрів. У подальшому ціни будуть змінюватись в залежності від змінних у формулі.
Також ТОВ «Енерджі Трейд Груп» за 365,40 млн грн. замовили 100,00 млн куб. м газу по 3 654 грн., а ТОВ «Еру Трейдінг» за 184,80 млн грн. – 50,00 млн куб. м газу по 3 696 грн.
Закупівельні ціни є нижчими від прейскуранту «Нафтогазу» та біржових котирувань. Так, липневий промисловий тариф «Нафтогазу» на умовах постоплати становить 4 151 грн. На електронних біржових торгах ТБ «Українська енергетична біржа» середньозважена ціна газу на липень складає 4 122 грн., на серпень – 4 548 грн., на вересень – 4 888 грн.
Сума угод на 12% нижча від загальної очікуваної вартості закупівель у 3,68 млрд грн.
Анонімна фірма вимагала від замовника змінити пункти договору про невідомий розподіл по місяцях і можливість зменшення обсягу поставки. За її словами, через них виникають значні неконтрольовані ризики в частині закупівлі газу, що позбавляють таку угоду комерційної привабливості. Після цього замовник вказав точний розподіл по місяцях.
В окремих торгах також брали участь ТОВ «Єгаз», ТОВ «Торговий дім «Сокар Україна», ТОВ «Євроенерготрейд», ПрАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» і ТОВ «Акспо Україна», ТОВ «Газ Оптимум».
Раніше «Енерджі Трейд Груп» було записано на Євгена Бугу, на якого була записана низка інших фірм, що отримують підряди АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія», ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» і ДП «НАЕК «Енергоатом». У перших двох держкомпаніях на керівних посадах працював Руслан Журило, тоді як «Енергоатом» знаходився під впливом екс-нардепа Миколи Мартиненка. Журило і Мартиненко проходять по одній кримінальній справі НАБУ щодо розкрадань у «СхідГЗК».
Нині «Енерджі Трейд Груп» заведено на Олексія Бондаренка, керує нею Олексій Кравець. Нова адреса фірми – Київ, пров. Рильського, 4. Будівля раніше належала «Родовід банку», і там був офіс нардепа від Партії регіонів Юрія Іванющенка. Але у 2016 році права на будівлю заявив Василь Данилів – газовий бізнесмен, якого звинувачували в замовленні вбивства ключового свідка у справі про розкрадання коштів у «Родовід-банку».
Усього з 2009 року фірма отримала підрядів на 4,92 млрд грн., переважно в «ОГХК».
«Еру Трейдінг» належить Ярославу Мудрому і Дейлу Перрі (США). До кінця 2018 року її співвласником був Андрій Фаворов, який вийшов із засновників разом із призначенням директором інтегрованого газового бізнесу «Нафтогазу». Фірма почала вигравати газові тендери «Укртрансгазу» у 2016 році після призначення головою «Нафтогазу» Андрія Коболєва. Після призначення Фаворова в «Нафтогаз» «Еру трейдінг» почала поставляти «Укртрансгазу» не тільки газ, а і електроенергію. Навесні Фаворов пішов із посади.