Зусиллями «Нафтогазу» черговий етап розвитку ринку газу перетворюється на профанацію
Якщо існує «Нафтогаз» – значить досі дієвого ринку газу в Україні немає.
Чому ринок газу України і «Нафтогаз України» – поняття несумісні?
З 1 липня 2020 на Україні буде відкрито ринок газу відповідно до постанови Кабінету міністрів №303 від 24 квітня 2020 року. Українці зможуть вибирати постачальника газу і змінювати його. Також повинен буде скасований механізм покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на ринку газу.
Зусиллями «Нафтогазу України» черговий етап розвитку ринку газу перетворюється на профанацію. При цьому дійсно саме зараз населення повинно було отримати можливість вибирати кращого продавця (постачальника) газу. Але висока ймовірність того, що нинішній монополіст на ринку газу «Нафтогаз» так і залишиться монополістом.
Сьогодні «Нафтогаз» вже не така багата компанія як ще рік тому. Доходи від транзиту російського газу отримує компанія «Оператор ГТС». Саме тому істотно збіднілий «Нафтогаз» хоче отримати можливість заробляти на продажу газу населенню. Останній період «Нафтогаз» активно займався лобізмом створення зручних для себе умовах при торгівлі газом. Хоча, «Нафтогаз» і так залишається монополістом, тому можна говорити виключно про посилення монополізму.
Власне, в зв’язку з цим ринок газу і «Нафтогаз» – це антиподи і речі несумісні. Якщо існує «Нафтогаз» – значить досі дієвого ринку газу в Україні немає. А також помітні маніпуляції «Нафтогазу» з метою отримати для себе кращі умови.
Так, наприклад, показовою була дискусія «Нафтогазу» про полегшення переходу споживача від одного постачальника до іншого. В «два кліки» як стверджують в «Нафтогазі». Але насправді «Нафтогаз» пролобіював вигідні для себе як монополіста умови переходу споживачів. Адже тепер можна змінювати постачальника без оплати існуючих боргів. Тобто, це відкритий шлях до накопичення боргів споживачів перед постачальниками газу.
У той же час, в Україні ринок газу і так відкрито. І проблем з переходом від одного постачальника до іншого постачальника не було. У країнах ЄС зі схожими умовами ринку газу перехід з боргами не представляється можливим. Тому і в Україні громадяни могли змінювати постачальника газу, але необхідності в цьому не було.
Інший показовий момент – скасування спеціальних зобов’язань по поставкам газу населенню (ПСО) на ринку газу. Цей процес не має нічого спільного з відкриттям ринку. Більш того, скасування ПСО – це значить для населення виключно перехід на ринкові ціни на газ. Дешевих або пільгових цін більше не буде.
Нарешті, найважливіше – ресурс газу, який поставляється населенню. Уряд України повинен був підготувати до відкриття ринку газу новий баланс формування ресурсу газу для потреб населення. Раніше весь газ для населення отримував «Нафтогаз» від своєї дочірньої компанії «Укргазвидобування». 1 липня вже настало, але так і не стало відомо хто формує баланс газу для населення. Що це означає? А то, що всі учасники ринку газу рівні, але «Нафтогаз» все одно найкращий і саме йому знову буде діставатися весь газ «Укргазвидобування». Про який ринок тоді йдеться? Адже повинен був бути розроблений механізм, коли всі постачальники природного газу для населення отримали б рівний доступ на ринкових умовах до газу «Укргазвидобування».
Тому поки ми далі можемо спостерігати спробу захоплення ринку поставок газу населенню з боку «Нафтогазу». І надії українців, що «Нафтогаз» принесе дешеві ціни на газ – оманливі і не приносять користі.
Юрій Корольчук, експерт з питань енергетики.
Почему рынок газа Украины и «Нафтогаз Украины» – понятия несовместимые?С 1 июля 2020 в Украине будет открыт рынок газа…
Geplaatst door Yuriy Korolchuk op Dinsdag 30 juni 2020