Європарламент висловив співчуття через невиплату Україною боргів в “зеленій” енергетиці

Європарламент покритикував владу України за невиконання фінансових зобов’язань перед інвесторами в зелену енергетику в частині виплати боргу згідно з раніше підписаним “зеленим” меморандумом.

Про це йдеться у звіті Європарламенту щодо імплементації угод з Україною.

Співчуття викликає факт про те, що в секторі відновлюваної енергетики Україна ще не виконує свої зобов’язання перед інвесторами, і що затримки з виплатами виробникам електроенергії з відновлюваних джерел енергії загрожують подальшому розвитку екологічно чистих джерел енергії в Україні”, – зазначено у звіті від 17 листопада.

Як повідомлялося, в липні найбільші асоціації зеленої енергетики і Кабінет міністрів підписали меморандум про взаєморозуміння, який став основою ухваленого в липні Верховною Радою закону №810-IX (набрав чинності 1 серпня).

Документ передбачає зменшення “зеленого” тарифу для СЕС на 15%, а для ВЕС – на 7,5% з серпня 2020 року. Уряд обіцяв 100% виплату тарифу і погасити до кінця 2021 суму боргу (22,4 млрд грн). При цьому 40% від цієї суми (9 млрд грн) має бути погашено до кінця 2020-го року.

Закон передбачає, що 20% виробництва зеленої електроенергії в Україні має бути оплачено з бюджету, а також борги можуть бути погашені через кредитування НЕК “Укренерго” після надання держгарантій компанії.

13 листопада посли одинадцяти країн зажадали від прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля виконати умови меморандуму між урядом та інвесторами в зелену енергетику, в якому вказано чіткий графік погашення накопичених боргів за вироблену зелену електроенергію, а також обов’язок держави закладати в державний бюджет на наступний рік 20% коштів на часткове фінансування виробництва зеленої енергії.

17 листопада Верховна рада прийняла у другому читанні і в цілому законопроект №4119 “Про внесення змін у Державний бюджет на 2019”, в якому зокрема йдеться про надання державних гарантій компанії “Укренерго” для залучення кредитів на поліпшення фінансового стану компанії та поліпшення фінансових розрахунків на оптовому ринку електроенергії.

Провідні асоціації ВДЕ неодноразово зверталися до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з заявами, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками “зеленої” електроенергії, не виконує зобов’язання щодо погашення боргів перед ними.

За даними із судових реєстрів, вже понад 50 компаній, які інвестували в будівництво об’єктів відновлюваної енергетики, подали позови до ДП “Гарантований покупець”, щоб відсудити невиплачені кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 600 млн грн. Перші суди інвестори вже почали вигравати.

Представники посольств Канади, Норвегії та Литви повідомили, що будуть відмовляти інвесторів від вкладень в Україну через створену владою фінансову кризу в “зеленій” енергетиці, а також тиск на інвесторів. Інвестори з цих країн вже готуються до міжнародних арбітражів.

Читайте нас в Twitter, Facebook і Telegram ⚡️ Енергетичний фронт

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram