ЛЭП

“Слуги народу” підтримали імпорт електроенергії з РФ: хто саме

Профільний комітет ВР розглянув вчора два законопроекти про зміни в енергетичній сфері. Один з них урядовий, інший – вихідця із Закарпаття, нардепа від “Слуги народу” Андрія Жупанина. Їхня принципова відмінність у тому, що урядовий проект перекриває імпорт електроенергії з РФ, інший – його лобіює.

Йдеться про урядовий проект закону №3657 і альтернативний №3657-1.

Обидва законопроекти будуть винесені в зал для голосування, оскільки отримали по 11 голосів підтримки. Голосовання відбулося на виїзному засіданні Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг на Трипільській ТЕС 1 липня.

Енергетичний фронт з’ясував, хто з членів енергетичного комітету підтримав інтереси РФ у Верховній Раді.

Андрій Герус – народний депутат від фракції “Слуга народу”, глава енергетичного комітету ВР. Він спочатку пролобіював імпорт електроенергії з РФ восени минулого року. Схвалені парламентом нормативні зміни у пресі охрестили “правками Геруса”. Причому прийняті вони були не тільки на користь РФ, але й олігарха Ігоря Коломойського. Голосування у ВР відбувалося 18 вересня, в той же день президент підписав закон, а вже з 1 жовтня – російську електроенергію почала імпортувати компанія “Юнайтед Енерджі”, пов’язана з Коломойським.

Андрій Жупанин – народний депутат від фракції “Слуга народу”, виходець із Закарпаття. Підтримував “правки Геруса” восени минулого року, зараз же виступив ініціатором альтернативного Кабміну законопроекту, в якому пропонує відновити призупинений на карантині імпорт електроенергії з РФ. Відомий також своїм листуванням з Герусом, де вони обговорювали як “пі#дячити зелених”. (“Зелені” – виробники “зеленої” електроенергії).

Сергій Нагорняк – народний депутат від фракції “Слуга народу”. Раніше висловлював стурбованість за скорочення виробництва електроенергії на атомних електростанціях України. Однак варто зазначити, що імпорт з РФ ще більше скоротить генерацію електроенергії на АЕС або ГЕС, оскільки в Україні і так надлишок електроенергії, а в імпорті немає потреби.

Олег Семінський – народний депутат від фракції “Слуга народу”, заступник голови комітету. Раніше був директором “Нафтогазвидобування” – акціонерами якої був Нестор Шуфрич і Микола Рудьковський. У 2005 році у компанії почалися великі проблеми і переділ, а у 2012 році Семінського викрали. Він був у полоні три роки, до 2015 року. За цей час компанію сильно “штурмували” бізнесові та політичні групи, там встигли відзначитися Віктор Пінчук, Віктор Медведчук, Петро Порошенко, Рінат Ахметов. Тому, ймовірно, історія з підтримкою імпорту російської електроенергії має особистий характер для Семінського, щоб помститися кривдникам.

Анатолій Костюх – народний депутат від фракції “Слуга народу” і так само як Жупанин – виходець із Закарпаття. Відомий тим, що є співавтором законопроекту, який передбачає арешт частини зарплати і конфіскацію майна за борги по комуналці, а також заборону на виїзд боржників за кордон.

Серед інших “слуг народу”, які підтримали імпорт електроенергії з РФ в Україну: Дмитро Припутень, Ганна Скороход, Євген Пивоваров. Також інтереси РФ підтримали представники фракцій “Голос” Інна Совсун та “За майбутнє” Юрій Шаповалов.

Народні обранці, які підтримали урядовий проект, не вбачають необхідності імпорту електроенергії з РФ, тим більше на тлі перевиробництва власної. Вони вважають, що це означатиме “похорон” української енергетики.

“Я підтримав урядовий законопроект, який забороняє імпорт електроенергії з РФ та Білорусії. Тут немає політики, лише економіка. Сьогодні в енергетиці України хаос, ринок у перевиробництві електроенергії, мало збуту і, відповідно, більшість генерацій знаходяться у кризовому стані. Якщо сьогодні дозволити імпорт електроенергії з Білорусі, де будується два атомні блоки, чи з РФ – ми повинні будемо поховати власну енергетику. І тому це моє категоричне рішення (проти імпорту з РФ – ред)”, – зазначив народний депутат Максим Єфімов.

18 вересня 2019 р Верховна Рада прийняла правку депутата від «Слуги народу» Андрія Геруса, якою був дозволений імпорт електроенергії з Росії та Білорусі в ОЕС України на умовах двосторонніх контрактів. Імпорт е/е з РФ на ринок «на добу наперед» був дозволений і до цього, але не здійснювався. Перші комерційні поставки електроенергії з Росії в ОЕС України почалися з початку жовтня 2019 р..

Наприкінці квітня Міністерство енергетики розробило новий енергобаланс України на 2020 рік і повністю відмовилося від поставок електроенергії з Білорусі та Росії. Там заявили, що умови, на яких в Україну імпортувалася електроенергія з Росії та Білорусі, були невигідними для України, адже відповідно до таких домовленостей українські електростанції не отримували права на експорт своєї надлишкової електроенергії до сусідніх країн.

4 травня у Верховній Раді президент України Володимир Зеленський заявив, що не може бути й мови про імпорт електроенергії в країну, оскільки це залишить тисячі шахтарів без роботи.

12 травня у Міненерго заявили, що за їхніми розрахунками держава витратила на імпорт електроенергії з Росії та Білорусі 5 мільярдів гривень. Найбільшим імпортером електроенергії з РФ була компанія «Юнайтед Енерджі», наближена до олігарха Ігоря Коломойського.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram