Перед опалювальним сезоном борг облгазів становить 8,8 млрд грн – ОГТСУ
У серпні 2021 року оператори ГРМ (обл-, міськгази) заборгували перед Оператором ГТС України за газ, відібраний з магістральних газогонів для власних виробничо-технологічних витрат (ВТВ), понад 153 млн грн, сукупний борг облгазів перед компанією напередодні опалювального сезону становить 8,8 млрд грн.
Про це йдеться в пресрелізі Оператора ГТС України.
Відзначається, що серед найбільших боржників Оператора ГТС України: Київоблгаз (1,075 млрд грн), Донецькоблгаз (1,197 млрд грн), Львівгаз (792 млн грн), Тернопільміськгаз (581,7 млн грн), Харківгаз (491,2 млн грн).
Зокрема, в серпні негативну динаміку продемонстрували: Донецькоблгаз (+73,2 млн грн), Кіровоградгаз (+30,9 млн грн), Тернопільміськгаз (+18,3 млн грн), Херсонгаз (+14,8 млн грн), Мелітопольгаз (+7,7 млн грн).
Сукупний борг облгазів групи РГК становить понад 6,2 млрд грн.
Проблема накопичення боргів облгазами негативно впливає на фінансовий стан Оператора ГТС України та ставить під загрозу безперебійне транспортування газу споживачам України. ОГТСУ використовує усі передбачені українським законодавством механізми для врегулювання питання.
Проте з огляду на прогнозоване погіршення ситуації з початком опалювального сезону, питання потребує нагального вирішення – впровадження механізму розподільчих рахунків для облгазів.
«Впровадження спецрахунків передбачає, що частина коштів, які облгази отримують від споживачів за послугу розподілу, буде автоматично перерахована для сплати за газ Оператору ГТС. Наш аналіз підтверджує, що споживачі сумлінно сплачують приватним облгазам за послугу розподілу, але кошти не доходять до державного Оператора ГТС», – зазначають в компанії.
Генеральний директор ОГТСУ Сергій Макогон підкреслює, що у такій ситуації Оператор ГТС виступає постачальником газу для приватних облгазів і змушений витрачати власні кошти, необхідні для проведення ремонтів та обслуговування ГТС.
«Подальше зростання заборгованості ставить під загрозу не лише виконання програми оптимізації та модернізації ГТС, але й створює ризики фінансовій стабільності Оператора ГТС», – коментує він.
З метою вирішення проблеми це Світовий банк надав підтримку ОГТСУ, ініціювавши проєкт «Консультаційні послуги щодо забезпечення фінансової стабільності Оператора ГТС», виконавцем якої став один з лідерів консалтингу, компанія EY (Ernst&Young). Для виконання проєкту консультанти із залученням ключових сторін комплексно дослідили передумови та причини виникнення проблеми, розробили і опрацювали можливі рішення проблеми.
У фінальному звіті EY для вирішення проблеми було надано ряд рекомендацій, які вже перебувають на стадії впровадження або ще потребують додаткової підтримки з боку влади. Це:
- механізм розподільчих рахунків для облгазів з метою забезпечення цільового використання тарифного доходу за розподіл;
- інститут тимчасових адміністрацій для облгазів, які системно порушують ліцензійні умови;
- коригування моделі ринку в частині постачання газу на ВТВ ОГРМ чи/або компенсації несплати через плату за нейтральність балансування.
Раніше в ОГТСУ повідомляли, що компанія завершила перше півріччя з прибутком 5,6 млрд гривень, зазначивши, що результат був би більш ніж удвічі кращим, якби не заборгованість облгазів.
Нагадаємо, Енергетичний фронт повідомляв, що станом на кінець травня 2021р борги облгазів перед ОГТСУ за газ для ВТВ складали 10 млрд грн.