Нові подробиці аудиту Нафтогазу: збитки від програми 20/20, продаж газу за заниженими цінами
В НАК “Нафтогаз” аудитом Держаудитслужби виявлене заниження ціни продажу газу трейдером компанії комерційним підприємствам, а також низка інших порушень, які Група Нафтогаз публічно не коментує.
Про це йдеться в аудиті НАК “Нафтогаз України” за період з 1 жовтня 2018 року по 31 грудня 2019 року, який опублікувала Економічна правда.
Видання виділило 10 порушень, щодо яких Нафтогаз не давав пояснень публічно:
- Продаж компанією ТОВ ГК “Нафтогаз Трейдинг” газу за заниженими цінами комерційним структурам, через що НАК недоотримала доходів на 1,77 млрд грн (пункт 69 зауважень НАК до висновку).
- Продаж у 2018-2019 роках “Нафтогазом” газу тій же компанії за цінами, на 845 млн грн меншими, ніж його собівартість. (пункт 23).
- Не забезпечення “Нафтогазом” виконання АТ “Укргазвидобуванням” (“УГВ”) “Концепції розвитку газовидобувної галузі України”, що призвело до недоотримання доходів у 2018-2019 роках приблизно на 22,76 млрд грн (пункт 66).
Йдеться про програму видобутку, яка не була виконана “Ургазвидобуванням” на чолі з Олегом Прохоренком. Після його звільнення цей напрямок очолив Андрій Фаворов, який також не досяг особливих результатів у збільшенні вітчизняного видобутку. Незабаром він також втратив крісло голови газового дивізіону.
- Приховане кредитування “Укргазвидобування” на 217,5 млн грн та ризик втрати дозволів на користування надрами через бездіяльність НАК. Йдеться про те, що “Нафтогаз” уклав угоду з УГВ на виконання робіт, однак остання не виконала свої зобов’язання в повному обсязі. НАК повинна була розірвати договір, однак цього не зробила і не домоглася повернення коштів (пункт 67).
- Укладення договору на 61,8 млн грн з порушенням законодавства про закупівлі. Йдеться про порушення під час закупівлі аудиторських послуг (пункт 85).
- Авансування компаній Uniper Global Commodities SE та RWE Supply & Tradiding GmbH для придбання газу на 2,436 млрд грн. У 2020 році вартість палива значно знизилася і це могло призвести до додаткових витрат (пункт 80).
- Не внесення до статутного фонду компанії будівлі на вулиці Богдана Хмельницького, 6 та незавершеного будівництва офісу на вулиці Луначарського, 2 вартістю 300 млн грн (пункт 83).
- Безпідставна виплата премій членам правління на суму 31,7 млн грн за відсутності затвердженого урядом фінансового плану на 2019 рік (пункт 74).Заперечення “Нафтогазу” щодо цього пункту були прийняті (порівняльна таблиця висновків та зауважень публікується нижче. – ЕП). Виявилося, що члени правління із зазначеної суми премій сплатили не 6,9 млн грн єдиного соціального внеску (22%), а лише 69 тис грн, оскільки знайшли лазівку в законодавстві.
Раніше повідомлялося про висновки аудиторів, в яких йдеться про недоліки і фінансові порушення більш ніж на 225 млрд гривень, через що державний бюджет зазнав втрат на суму 75 млрд гривень. Це більше від торішнього прибутку всієї Групи Нафтогаз включно з грошима, отриманими за рішенням Стокгольмського арбітражу.
Нагадаємо, ексдиректор по фінансах «Укргазвидобування» Євген Палєнка заявив, що Делойт, як аудитор НАКа, повинен був зробити зауваження, що суттєві нарахування не внесені у фінансовий план та не узгоджені належним чином з акціонером.
Читайте нас в Twitter, Facebook і Telegram ⚡️ Енергетичний фронт