АМКУ з’ясовує причини бездіяльності НКРЕКП на ринку електричної енергії

Проведений Антимонопольним комітетом аналіз функціонування різних сегментів ринків електричної енергії протягом 2020 року може свідчити про застосування окремими гравцями ринку антиконкурентних практик.

Про це повідомляє пресслужба АМКУ.

Сигнали про можливі порушення “почали надходити” до АМКУ від органів влади, зокрема депутатів парламенту, та громадськості. Йдеться про дії виробників електроенергії та трейдерів, які можуть мати ознаки недобросовісної конкуренції, в тому числі шляхом маніпулювання ціновими заявками та обсягами  електроенергії на ринку, – пояснюють у Комітеті.

Там не виключають, що така поведінка може бути обумовлена, серед іншого, і бездіяльністю Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

З метою з’ясування дійсних обставин ситуації, що склалася на енергоринку, оперативного виявлення та припинення можливих порушень конкурентного законодавства Комітетом направлені вимоги про надання інформації виробнкам електроенергії, постачальникам, трейдерам, ДП «Укренерго», ДП «Оператор  ринку», а також НКРЕКП.

В АМКУ переконують, що за результатами аналізу отриманої інформації в найстисліші терміни буде прийнято відповідне рішення, і згадують, що в  жовтні 2019 року, Комітет надав рекомендації Мінекоенерго, НКРЕКП, ДП «Укренерго», ДП «Гарантований покупець» вжити заходи, спрямовані на усунення факторів, що можуть призводити до спотворення конкуренції на ринку електроенергії  та створювати умови для зловживань.

В АМКУ запевняють, що український ринок електроенергії постійно перебуває у фокусі їх уваги  як такий, що характеризується високою концентрацією та обмеженою конкуренцією.

Втім, Енергетичний фронт нагадує, що 31 січня «Оператор ринку» повідомив Антимонопольний комітет України та НКРЕКП про ознаки порушення деякими учасниками ринку правил торгівлі на ринку «на добу наперед», проте обидва відмомства це повідомлення проігнорували.

«Оператор ринку»  виявив, що протягом останнього тижня січня 2020 року почастішали випадки подання заявок на продаж електроенергії на РДН у торговій зоні «ОЕС «України» в яких було відмічено суттєве зниження рівня заявлених цін та значне збільшення заявлених обсягів у нічні години доби, що може свідчити про ознаки маніпулювання ринком.

Про такі дії учасників, у відповідності до п.1.12.7 (підпункт 1), ДП «Оператор ринку» повідомив Антимонопольний комітет України та Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, проте реакція АМКУ з’явилася лише через 4 місяці.

У відповідності до Закону України «Про ринок електричної енергії» Оператор ринку забезпечує функціонування ринку “на добу наперед” та здійснює організацію купівлі-продажу електричної енергії (продуктів електроенергії) на наступну добу. Оператор ринку створює організаційні, технологічні, інформаційні, правові та інші умови для збирання та оприлюднення інформації стосовно попиту і пропозиції на електричну...
⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram