Туреччина відмовилася від російського газу
Газогін «Турецький потік» ціною 7 млрд євро, схоже, намагається розділити сумну долю «Північного потоку-2».
На тлі економічної кризи і охолодження стосунків з Москвою, яке вилилося конфлікти з російськими військовими в Сирії і найманцямі ПВК «Вагнера» в Лівії, Туреччина різко скорочує закупівлі російського газу, повідомляє finanz.
За підсумками березня постачання «Газпрому» державній Botas і незалежним турецьким операторам впали в 7 разів, до 210 млн кубометрів, випливає з опублікованих у вівторок даних Федеральної митної служби РФ.
Порівняно з 2018 роком падіння стало більш ніж 14-кратним: тоді за перший квартал Туреччина придбала 8,8 млрд кубів (2,93 млрд у середньому в місяць).
Туреччина, яка колись посідала друге місце серед найбільших клієнтів «Газпрому», відкотилася у другий десяток, закупивши газу майже стільки ж, скільки Вірменія (193 млн кубометрів), і менше, ніж, наприклад Литва (272 млн).
Російський газ Туреччина замінює скрапленим. Як зазначає Platts, у грудні минулого року державна Botas провела тендер на закупівлю 30 партій СПГ з постачанням до березня 2020 року, а місяцем раніше – ще на 70 партій з відвантаженням в 2020-23 рр.
За підсумком минулого року Туреччина на 13% збільшила імпорт СПГ, до 9,1 млн тонн. Найбільшими постачальниками стали Алжир (4,3 млн тонн), Катар (1,8 млн), Нігерія (1,8 млн) і США.
Поставки «Газпрому» на турецький ринок за минулий рік впали на 35%, до 15 млрд кубометрів – мінімуму більш ніж за 10 років. В результаті «Турецький потік» і «Блакитний потік» сумарною потужністю 35 млрд кубів залишилися напівпорожніми. У березні ж потужності двох газогонів (2,9 млрд кубів на місяць) були задіяні менше ніж на 10%.
Туреччина планує нарощувати закупівлі СПГ на спот-ринку, розповіло Reuters джерело в енергетичній галузі країни. З цим, за його словами, було пов’язане рішення збільшити час профілактичних робіт на «Блакитному потоці» в травні.
«Скраплений газ зараз значно дешевший за російський трубопровідний, тому поведінка Туреччини має сенс», – зазначає глава досліджень газового ринку Rystad Energy Карлос Торрес Діас.
За його оцінкою, поставки «Газпрому» обходяться Туреччини в 6,5 долара за млн БТЕ (британських теплових одиниць) проти 1,5-2 долара за СПГ.
Приватні турецькі імпортери газу, що мають відкриті контракти з «Газпромом» до 2035-42 рр, близько двох років порушують умову «бери або плати», закуповуючи менше обумовленого обсягу, зазначає Platts.
Контракт з державною Botas на 8 млрд кубометрів на рік закінчується в 2021 році, і в Анкарі домагатимуться цінових поступок від «Газпрому».
«Доступність дешевого СПГ і падаючий попит дають сигнал нашим трубопровідним постачальникам, що їм необхідно проявити гнучкість», – заявив 16 травня заступник міністра енергетики Алпарслан Байрактар.
У «Газпромі» готуються до подальшого погіршення ситуації на турецькому напрямку. «Провал у другому кварталі буде ще глибше», – сказало Reuters джерело в компанії.
Він додав, що загальне падіння поставок газу в Європу досягло 19,2% за перший квартал. За даними ФТС, Німеччина скоротила закупівлі на 45% (2,67 млрд кубометрів), Австрія – на 25% (820 млн кубометрів).