Газпром

Росію очікують проблеми з експортом газу: не допоможе навіть холодна зима

Росія зазнає мільярдних збитків, якщо зима 2020-2021 років виявиться теплою і споживання газу в ході опалювального сезону буде мінімальним. Тоді його доведеться продавати нижче за собівартість.

Про це свідчать тренди на ринку енергоресурсів і низка провалів РФ з експортом газу, йдеться в публікації військово-політичного експерта Олександра Коваленка на “Інформаційному опорі“.

Він нагадав, що 2020 рік Росія зустрічала з не найкращими цінами на газ, які коливалися за 1 тис кубометрів в межах $165.

“На той момент це було вкрай хворобливе ціноутворення, але не смертельне. Звичайно, такі проекти як “Сила Сибіру”, який зароджувався з розрахунком на ціновий діапазон в межах $300-$400 за 1 тис кубометрів газу, повністю позбавлялися коротко і середньостроковій окупності. Але сама монополія “Газпром” цілком могла не тільки забезпечувати свої насущні потреби, а й поповнювати бюджет РФ, за рахунок прибутку з експортованого газу”, – написав Коваленко.

Але менш ніж за півроку, до травня ціна знизилася до $95 – нижче собівартості.

“У травні Росія стала по справжньому злиденною країною. Адже коли ціна на газ, що експортується, опустилася нижче його собівартості, головне народне надбання перетворилося в головний тягар росіян, які і до того витягали на своєму горбу багато “надбань”, що приносять не стільки вигоду, скільки безпросвітні збитки”, – написав експерт.

Він зазначив, що європейські підземні сховища заповнені практично по максимуму, а енергетичні компанії ЄС поспішають орендувати всі наявні вільні ПСГ, в тому числі і України.

“Це означає, що якщо навіть у 2020 році зима буде холодною, сам рік для “Газпрому” все одно виявиться безпросвітно збитковим, адже необхідних обсягів “блакитного золота” у головного покупця РФ – Європи – більш ніж достатньо. Але, що якщо опалювальний сезон 2020-2021 знову виявиться досить м’яким? Кому тоді взагалі потрібен буде російський газ? З чого виникає головна дилема, що з ним буде робити сама Росія, якій уже експортувати “блакитне золото” стає не вигідно, адже йде воно покупцям в збиток самого ж продавця”, – підсумував Коваленко.

За даними Федеральної митної служби РФ, доходи «Газпрому» від експорту газу за перші п’ять місяців 2020 року впали на 53% в порівняно з аналогічним періодом 2019 року, до $ 9,7 млрд, в травні продано газу на $ 1,12 млрд. За січень-травень 2020 року середня експортна ціна газу становила $ 132,7 за 1 тис. куб. м, знизившись на 38% до минулорічних рівнями. У квітні «Газпром» попередив про падіння обсягів експорту та цін на поставлений за кордон газ, пояснивши це впливом пандемії коронавируса.

Нагадаємо,  газогін «Блакитний потік», що веде через Чорне море з РФ до Туреччини, простоює з середини травня. Причина в тому, що Туреччина за рік різко скоротила імпорт газу з Росії, і тепер для поставок вистачає і однієї гілки «Турецького потоку», якв завантажена наполовину.  Ще в березні 2019 Росія була головним постачальником газу на турецький ринок (33% ринку). Однак в березні 2020 року поставки в Туреччину скоротилися на 72%, і Росію за обсягом поставок обігнали чотири країни – Азербайджан (частка – 23,5%) і Іран (14,2%), а з постачання скрапленого природного газу (СПГ) – Катар (20%) і Алжир (13,7%). Частка Росії склала лише 9,9% (389,7 млн куб. м).

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram