Транзит російського газу Україною впав на 15% з початку року – ОГТСУ
В ОГТСУ вважають, що наслідком зменшення обсягів транспортування газу через ГТС України стало рекордне подорожчання газу на європейських газових хабах в 2021 році. За рік ціна зросла майже втричі.
Транзит природного газу через українську ГТС до країн Європи з початку 2021 року склав 29,46 млрд кубометрів, що на 5,34 млрд кубометрів або на 15,3% менше, ніж за аналогічний період минулого року.
Про це повідомляє прес-служба ТОВ “Оператор ГТС України”.
У компанії нагадали, що на початку 2021 року “Газпром”, відповідно до умов транзитного контракту, знизив обсяги транспортування газу українською ГТС з 180-185 млн куб. м на добу до 124 млн куб. м на добу.
“Такий показник бронювання тримався протягом останніх п’яти місяців. Проте на аукціоні 16 серпня «Газпром» забронював на вересень лише 4% (0,65 млн куб. м на добу) від запропонованих 15 млн куб. м на добу додаткових гарантованих транзитних потужностей через українську газотранспортну систему. Тобто обсяги транспортування через територію України у вересні знизяться ще більше – до 109 млн куб. м на добу – мінімального обсягу, що передбачений існуючою транзитною угодою до 2025 року”, – наголошується в повідомленні.
Зокрема, транзит природного газу через українську ГТС до країн Європи в серпні склав 3,84 млрд кубометрів. У тому числі в Польщі транзитувати 0,34 млрд куб. м газу, в Словаччину – 2,5 млрд куб. м, в Угорщину – 0,8 млрд куб. м, до Молдови – 0,19 млрд куб. м.
На думку гендиректора Оператора ГТС України Сергія Макогона, наслідком такої транзитної політики, згідно з якою обсяги транспортування в 2021 році зменшилися з 65 до 40 млрд куб. м, стало рекордне подорожчання газу на європейських газових хабах. За рік ціна на газ в Європі зросла майже втричі.
“Україна постійно пропонує додаткові транзит потужності для постачання додаткових обсягів газу в ЄС. Однак “Газпром”, на жаль, постійно відмовляється від них. Створюється враження, що такою поведінкою “Газпром” не тільки стимулює подальше зростання цін на газ в ЄС, але і посилає вкрай прозорі сигнали в Європу, що додаткові обсяги газу можливі тільки через “Північний потік-2”, – заявив Макогон.