Nord Stream 2

Регулятор ФРН відмовив у звільненні “Північного потоку – 2” від правил Газової директиви ЄС

Як зазначається, необхідною умовою для виведення проекту з-під правил була його реалізація до 23 травня 2019 року

Федеральне мережеве агентство ФРН відмовило Nord Stream 2 AG у виведенні проекту “Північного потоку – 2” з-під правил оновленої Газової директиви ЄС. Про це повідомляється в опублікованому в п’ятницю рішенні регулятора.

“Колегія номер сім 15 травня відхилила клопотання компанії Nord Stream 2 AG на звільнення частини” Північного потоку – 2 “, що пролягає в територіальних водах Німеччини, від регулювання”, – наголошується в ньому.

В агентстві відзначають, що необхідною умовою для виведення трубопроводу з-під правил оновленої Газової директиви була його реалізація до 23 травня 2019 року. “У випадку з “Північним потоком – 2 ” це не так”, – вважають у відомстві.

Повний текст рішення буде опубліковано пізніше. “Для всіх країн-членів [ЄС] існувала можливість вивчити заявку Nord Stream 2 AG з додатками і зробити заяву. Нею скористалися 10 країн”, – йдеться в рішенні 7-й колегії.

Позиції Nord Stream 2 AG і регулятора

Nord Stream 2 AG вказувала на те, що поняття “завершення проекту” слід розглядати ширше, ніж просто з точки зору будівельно-технічних процесів. Як вважають в компанії, слід враховувати ту обставину, що до моменту вступу в силу нових правил вже були зроблені мільярдні інвестиції з урахуванням колишньої правової ситуації.

Читайте також:  «Північний потік-2» вартістю € 10 мільярдів отримав новий удар з боку Німеччини

Як повідомляла газета Handelsblatt, цей аргумент німецьке агентство відкинуло. Воно відштовхувалася від “будівельно-технічного розуміння” терміна “завершення проекту”. “Про економічно-функціональне розуміння не може бути мови”, – говорилося в ноті відомства, витяги з якого видання опублікувало 1 травня.

Не виключається, що Nord Stream 2 AG подасть протест на рішення регулятора в Вищий земельний суд в Дюссельдорфі. Той в свою чергу може відразу перенаправити скаргу в Європейський суд.

Про заявку і оновлену директиву

Федеральне мережеве агентство ФРН прийняв заявки від Nord Stream AG і Nord Stream 2 AG на виведення трубопроводів “Північний потік” і “Північний потік – 2” з-під дії оновленої Газової директиви ЄС в середині січня.

Заявка від Nord Stream AG про звільнення від вимог регулювання згідно з параграфом 28b федерального закону про енергетичну господарстві ФРН вступила 23 грудня минулого року, від Nord stream 2 AG – 10 листопад 2020 року. Агентство вказало тоді, що процедура повинна бути завершена до 23 травня 2020 року.

Читайте також:  ЗМІ: Бюджет «Газпрому» порваний на шматки на тлі падіння попиту на газ

Допрацьована Газова директива була узгоджена в рекордні терміни на початку минулого року. Суть внесених до неї змін – поширити на трубопроводи, що проходять в морській економічній зоні країн ЄС, норми третього енергопакету спільноти, які зобов’язують оператора резервувати до 50% потужностей газової магістралі для прокачування палива від альтернативних постачальників.

Хоча ЄК стверджує, що це положення буде поширюватися на всі проекти морських газогонів, вона ніколи не приховувала, що сам третій енергопакет і поправки в Газову директиву ЄС розроблені та впроваджені з метою розширення можливостей адміністративного неринкового контролю з боку Брюсселя над російським експортом газу в держави – члени спільноти.

Тим часом питання про застосування доопрацьованої Газової директиви залишається відкритим. Хоча самі поправки вступили в силу ще в червні 2018 року, більшість країн ЄС не встигло врахувати їх в своїх національних законодавствах, що відкриває широкі можливості для оскарження їх застосування через суд.

Читайте також:  Польща вирішила заарештувати активи “Газпрому” в проекті “Північний потік – 2”

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram