Корольчук

Енергетика України увійшла у свою першу системну кризу – Юрій Корольчук

Енергетика України увійшла у свою першу системну кризу. Системна криза енергоринку – явище саме по собі прогнозоване, очікуване і таке, що піддається корекції та вирішенню. Але у нинішньому випадку криза носить характер не зовнішній, а внутрішній. І причину «проколу» слід шукати не у світових процесах, а виключно у провальній роботі керуючих «центрів» в Україні – це комітет ПЕК Верховної Ради на чолі з Герусом та Міністерство енергетики періоду Оржеля і періоду нинішнього безвладдя.

Тобто, причина не у збоях в роботі АЕС, ТЕС, «Енергоатома», «Гарантованого покупця», вугільних шахт, а у свідомій політиці доведення до деградації енергоринку з боку політичного керівництва енергоринку.

Плюс традиційно додається «фактор Коломойського», який готовий пожертвувати усіма електрогенеруючими блоками та й вугільними шахтами на додачу. Аби лишень було вирішено його питання по «Приватбанку», «Центренерго», враховані кадрові побажання та збережений вплив «слугонародової» армії Коломойського у парламенті.

Історія кризи енергоринку показово менше хвилює голову енергетичного комітету Геруса, якого після лобістської історії із імпортом електроенергії у ЗМІ намертво прив’язали до Коломойського. Традиційно Герус звертає свою увагу лише на ціни на електроенергію в ЄС, імпорт-експорт електроенергії і на ДТЕК. Усіх інших проблем для нього не існує.

При цьому уже точно як місяців п’ять (з листопада 2019 р.) Герус вже навіть не дратує, а викликає відразу у зовнішніх партнерів України, які у тому числі брали участь у реформі ринку електроенергії. Тому не дивно, шо сьогодні президент Зеленський знаходиться у стані енергетичної дилеми. Або звільнити Геруса (він як не як член фракції Слуга народу), або залишити його на посаді і зробити вигляд, що енергоринок не лихоманить. У другому випадку це може стати наслідком компромісу із Коломойським. Формально президент не має відношення до роботи парламенту, але увесь «Слуга народу» і Герус разом з ними «заїхали» у Верховну Раду на «горбу» Зеленського.

Хоча ціна такого компромісу із Коломойским вже зараз зрозуміла. Це глобальні збитки для енергоринку. Дефіцит «Гарантованого покупця» складе орієнтовно 30 млрд. грн. Теплові електростанції отримають збитки на рівні 15 млрд. грн. Вугільні шахти – також приблизно 14-15 млрд. грн збитків. «Енергоатом» як мінімум вийде із збитками 18 млрд. грн.
Отож, сумарно збитки енергоринку складуть 80 млрд. грн. І це ще оптимістичний показник.

Перше, потрібно вирішити питання фінансової підтримки з боку держави (банків) «Гарантованого покупця». Друге, потрібно забезпечити видобуток та збут вугілля для потреб ТЕС, які залишається основним інструментом для маневрування та згладжування піків споживання. Третє, заборонити імпорт електроенергії з боку Росії та Білорусії, що деформує баланс виробництва і споживання електроенергії. Четверте, відмінити ручне регулювання тарифів з боку НКРЕКП, що фактично руйнує засади ринку електроенергії. П’яте, вирішити проблему заниженого нічого тарифу для виробників електроенергії, який на сьогодні не може складати нижче 1 грн. Шосте, нарешті виробити та ухвалити нові умови співпраці держави із виробниками відновлювальних джерел енергії, зокрема параметри нових скоригованих «зелених» тарифів. Сьоме, призначити дієвих керівників «Енергоатому» і «Укренерго». Восьме, ухвалити новий баланс виробництва і споживання електроенергії.

І це лише частина питань, які потрібно вирішити. Не буде зроблено цього, то учасники ринку де-факто збанкрутують і віялові відключення 90-х рр. будуть видаватися просто таки щасливими роками.

Юрій Корольчукексперт з питань енергетики.

Енергетика України увійшла у свою першу системну кризу. Системна криза енергоринку – явище саме по собі прогнозоване,…

Опубліковано Yuriy Korolchuk Середа, 8 квітня 2020 р.

Читайте також: Потрібно зупинити дію закону про ринок електричної енергії – Юрий Продан

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram