Чому зниження тарифів на електроенергію – популізм
Вчора, 11 серпня, Кабінет Міністрів ухвалив рішення про зміну вартості електроенергії до 1,44 гривень за 1 кВт-год. для населення зі споживанням до 250 кВт-год. на місяць.
Журналіст Сергій Головньов у фейсбуці надав чвоє бачення чому це рішення є популістичним і стратегічно шкідливим для країни.
На його погляд цей крок став можливим лише за однієї причини – підвищення ціни електроенергії для непобутових споживачів на ринку. Частково така ситуація склалась через світову тенденцію на здорожчання сировини, а частково – через адміністративний тиск з боку недержавних виробників електроенергії.
Журналіст вважає іронічним той факт, що великі підприємства відомих українських оліграхів та інших причетних до цієї галузі велика ціна електроенергії зачепить меншою мірою.
Позаяк, зазвичай, вони укладають довгострокові контракти на великі обсяги постачання електроенергії. А деякі з них взагалі купують електроенергію самі в себе. Тому ціна для них зросте не надто відчутно.
За словами Головньова, максимально одне домогосподарство може зекономити 60 гривень на місяць, або 2 євро. Той хто при споживанні 250 кВт-г платив 420 гривень, платитиме 360 гривень на місяць. Місячна економія у тих, хто споживав 100 кВт-г складе менше долара на місяць.
На думку спеціаліста, краще було підвищити на долар пенсію кожному пенсіонеру. Така зміна обійдеться у 4 млрд гривень на рік, або 4% від витрат на «Велике будівництво» Президента Зеленського.
Натомість, високу ціну за електроенергію для компенсації пільгової ціни населенню, в першу чергу, заплатять середні і малі виробники, магазини, спортзали, водоканали, державні установи, школи, садки тощо. Усе це буде закладено у податки, вартість товарів і послуг для населення. Мультиплікатор збільшення витрат, у такому випадку, буде набагато більшим, ніж зекономлених на електроенергії $2 в місяць на родину.
Підвищення мінімальної зарплати з грудня буде означати інфляцію, в той час, коли реальні доходи населення не виростуть.
За ринкової ціни е/е 2000 грн/МВт-г (2 грн/кВт-г), обґрунтований тариф для населення складає:
2 грн ціна електроенергії + 1 грн – тариф обленерго на розподіл + 0,3 грн тариф Укренерго на передачу + 0,1 грн маржі постачальника + 20% ПДВ = 4 грн/кВт-г. Або більше ніж вдвічі за існуючий тариф.
Медійник вважає, що навіть за ідеальних умов, ціна для населення була б не набагато меншою. Якщо економіка країни хоче розвиватись, ціну електроенергії раніше чи пізніше доведеться підвищувати.
У інакшому випаду Україна може пережити досвід Венесуели, де безкоштовна електроенергія для населення призвела до того, що вся країна могла бути добу без світла.
Щодо соціальної справедливості. В Україні 23,5 тис. домогосподарств, які споживають більше 2000 кВт-г на місяць.
Це або ті, хто мають великі будинки на електроопаленні, або ті хто підігрівають басейни, або ті, хто займаються майнінгом криптовалюти – вони разом зі всіма отримуватимуть пільгу.
Підсумовуючи журналіст зазначив, що українці завжди платитимуть ринкову ціну за спожиту електроенергію. Якщо не в тарифі, то в магазині чи будь-яких інших місцях.
Він вбачає, головною ціллю політичного керівництва країни має бути підвищення доходів населення, а не популістичне зниження тарифів, яке в кінцевому рахунку призведе до зниження реальних доходів громадян.
Для посилення економіки потрібні реформи: чесні суди і правоохоронні органи, правила для бізнесу, інвестиційна привабливість реального сектору, – вважає журналіст.