Коболєв: керівникам “Нафтогазу” закидають держзраду, відкрито кримінальне провадження
Глава “Нафтогазу” Андрій Коболєв повідомив “Громадському радіо”, що за фактом діяльності проти керівництва “Нафтогазу” відкрили кримінальну справу, яка побудована на звинуваченнях у державній зраді.
“Справа стосується діяльності менеджменту компанії. Але важко розслідувати діяльність менеджменту без прізвища Коболєв. Вона побудована на звинуваченнях у державній зраді. Коли вона відкрита, я не знаю. Папери з цього приводу отримав сьогодні”, — розповів глава НАКу.
Коболєв каже, що у компанії це сприймають як “дуже наполегливе запрошення до публічної дискусії”.
“Ми готові це запрошення прийняти. Нам немає чого приховувати. І щодо державного аудиту щодо резерву боргів, і щодо всіх інших питань ми абсолютно відкриті”, — запевняє він.
Голова правління каже, що збився з ліку кримінальних справ щодо “Нафтогазу”. “Я особисто перестав рахувати після того, як у 2018 році особисто мене оштрафували на 8 мільярдів гривень. Такий штраф мені, як фізичній особі, виписала Державна митниця. Потім у судах ми змогли довести, що підстав для штрафування не було і цей штраф некоректний”, — згадує Коболєв.
Глава НАКу в ефірі каналу “Прямий” додав, що зобов`язання використовувати міжнародні стандарти бухгалтерської звітності, а також спецзобов`язання з продажу газу населенню стали причиною скандалу з аудитом “Нафтогазу”.
На думку голови НАК, в питанні аудиту є два аспекти.
“Перший аспект – формальний. Те, про що говориться в тих документах, які я бачив, а я не впевнений, які саме документи потрапили в розпорядження журналістів інтернет-видань, – про те, що “Нафтогаз” не мав права нараховувати резерв сумнівних боргів. Це дуже стара історія, вона тягнеться, здається, з 2016 року – це суперечка з багатьма урядами на тему того, чи маємо, чи ми не маємо право”, – сказав він.
“Але є закон України, який чітко говорить, що такі компанії, як “Нафтогаз”, які являють собою суспільний інтерес, а “Нафтогаз” точно потрапляє в цю категорію, зобов’язані користуватися міжнародними стандартами бухгалтерської звітності або фінансової звітності. І ці стандарти говорять, що такі резерви ми повинні нараховувати. Коли компанія такий резерв нараховує, на суму цього резерву компанія зменшує свій чистий прибуток. І, відповідно, це впливає на дивіденди”, – заявив Коболєв.
Другий аспект голова “Нафтогазу” назвав “неформальним, але важливим по суті”.
“Перед нами існує велика кількість боргів, які були накопичені різноманітними приватними посередниками, яким “Нафтогаз” був зобов’язаний постачати чи продавати газ згідно з рішенням уряду. Так звана постанова про покладання суспільних обов’язків, так зване ПСО. За цим ПСО нам боргують десятки мільярдів гривень. І ми як сумлінна компанія, яка виконує закон України, нараховувала цей резерв сумнівних боргів. Зараз ми впритул підійшли до того, щоб ці борги врешті-решт почати розв’язувати, тобто гасити, отримавши часткову компенсацію від державного бюджету”, – сказав він.
“І я думаю, що справжня причина всього цього галасу – це якраз наша відкрита позиція, що, дивіться, колеги, були рішення, за якими ми віддавали газ, але за газ не розрахувалися, і за нього тепер вимушений буде розраховуватися бюджет. Тому що це буде рішення уряду від імені держави Україна. І це є головною та єдиною причиною всього цього скандалу…”, -додав Коболєв.
Раніше “Економічна правда” з посиланням на власні джерела повідомляла, що Державна аудиторська служба дійшла висновку про можливі фінансові порушення та недоліки у роботі НАК “Нафтогаз України” за період з 1 жовтня 2018 року по 31 грудня 2019 року. Того ж дня на Facebook-сторінці Державної аудиторської служби було опубліковано спростування відповідної інформації. Пізніше фінансовий директор “Нафтогазу” Петер ван Дріл зазначив, що “останній шторм у ЗМІ про “втрати бюджету”, нібито спричинені Нафтогазом, виявився абсолютно штучним”.
На фоні цього була інформація, що держаудитори надіслали матеріали ревізії “Нафтогазу” до Головного управління контррозвідки СБУ у сфері економіки, а ще лист на прем`єра Дениса Шмигаля з результатами ревізії діяльності НАК “Нафтогаз України” за період з 1 жовтня 2018 року по 31 грудня 2019 року.
Читайте нас в Twitter, Facebook і Telegram ⚡️ Енергетичний фронт