Де «осіли» 9,7 млрд грн, виділені «Укренерго»: пояснення члена парламентського комітету
Бюрократичні процедури і неузгодженість проєктів призвели до того, що гроші, виділені «Укренерго» на захист підстанцій, просто лежали на рахунках і не були використані.
Про це в етері Громадського радіо повідомив перший заступник голови Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко.
Він зізнався, що його «дещо насторожує» у питанні розподілу коштів. Кучеренко нагадав, що німецький уряд разом із державним банком «KfW» надає грант на 76 мільярдів євро для «Укренерго».
«Понад 220 мільйонів євро нам вже надали для відновлення та реконструкції підстанцій. Кошти надають аж в середині жовтня, хоча до цього в бюджеті України на 2023 рік були передбачені виділення грошей на інженерний захист об’єктів інфраструктури, тобто для «Укренерго». Але чомусь кошти спрямували до Агенції відновлення (колишнього «Автодору»), яким керує Мустафа Наєм. Це була велика помилка.
Одна справа – ремонтувати дороги, а інша – будувати специфічні об’єкти, тим більше на чужих майданчиках. Мені відомо, що вони довго не могли узгодити кошториси, проєкти тощо. Це очевидний управлінський промах. Тому зараз нам допомагають іноземними грантовими коштами. Дякую уряду Німеччини», — сказав нардеп.
За його словами, кошти від сплати нових тарифів на електроенергію «мали б піти на захист, підготовку та відновлення енергосистем».
«За рік вартість інвестицій від споживачів сягнула 1 мільярду доларів. Ми будемо просити Держаудит та Рахункову палату контролювати використання цих грошей. Сподіваємось також, що чиновники, державні та приватні енергетичні компанії говорять нам правду», — сказав Кучеренко.
Водночас, коментуючи питання захисту підстанцій, нардеп нагадав про інтерв’ю керівника НЕК «Укренерго» Володимира Кудрицького. Той повідомив, що уряд схвалив виділення «Укренерго» майже 10 млрд грн на захист підстанцій, «але ці гроші недоступні для нас, йде бюрократична процедура їхнього отримання». Тому компанія паралельно з намаганнями отримати бюджетне фінансування намагається домовитися з міжнародними фінансовими організаціями про перепрофілювання кредитів або отримання грантової допомоги.
«Кудрицький дипломатично сказав про те, що бюджетні кошти не використали. Всі бюрократичні процедури, неузгодженість проєктів тощо призвели до того, що гроші просто лежали на рахунках. Врешті-решт, їх забрали в Агенції відновлення, а фінансування наступного року «порізали» втричі. Це помилка, яку треба виправляти, хоча й ми втратили час. Зараз енергетичні обʼєкти укріпляють, проте такі речі треба робити навесні й влітку», — зазначив Олексій Кучеренко.
Тіньове та непрозоре використання грошей підтримку є однією з головних вад майбутньої безпеки України, додав він.