Україні варто думати про транзит водню, а не природного газу – посол Німеччини
Німеччина вирішила повністю відмовитися від вуглецевих джерел енергії до 2045 року і перейти на водень, через що Україні є сенс задуматися про його транзит. Про це заявила посол Німеччини в Україні Анка Фельдгузен.
«Це факт, що використання [природного] газу і його транзит – явище тимчасове. Німеччина вирішила повністю відмовитися від вуглецевих джерел енергії до 2045 року. Я говорила з експертами: нам ще потрібно досить багато газу, можливо, до 2032 року, але потім його використання дуже сильно зменшиться, і нам треба думати, що буде пізніше. Я знаю, що Україна зараз і надалі буде боротися з «Північним потоком – 2», але разом з тим потрібно думати і про своїх дуже широких можливостях в інших сферах. У тому числі про водні і його транзит до Європи, тому що вся наша система через 15 років буде перебудовуватися на водень», – сказала посол в опублікованому в суботу інтерв’ю українському виданні« Дзеркало тижня».
Фельдгузен додала, що вона дуже часто обговорює цю тему з українськими партнерами. Посол зазначила, що Німеччина не вкладала державних грошей в будівництво «Північного потоку – 2». «Це проект окремих фірм, там немає гарантій від держави», – уточнила вона. При цьому посол підкреслила, що необхідно «знайти на перспективу для України солідний фундамент для розвитку країни, тому що це теж не може бути вугілля або газ, а повинна бути зелена енергія – водень, в тому числі і для Європи».
«І ми повинні дати Україні можливість заробляти на цьому», – підсумувала вона.
Посол повідомила, що канцлер ФРН Ангела Меркель 15 липня в Вашингтоні зустрінеться з президентом США Джо Байденом, припустивши, що сторони обговорять «і шляхи вирішення українських проблем». Посол також нагадала, що Меркель запросила президента України Володимира Зеленського відвідати Берлін 12 липня.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль 22 березня повідомляв, що в країні не виключають можливості використання трубопроводу «Дружба» для поставок водню в Європу. В інтерв’ю газеті «Хандельсблат» він зазначив, що виробництво і доставка водню в Європу є для Києва одним з головних пріоритетів.
Крім того, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на початку червня в телефонній розмові зі співголовою групи підтримки Києва в Палаті представників Конгресу США Марсі Каптур запропонував Вашингтону інвестувати у виробництво водню на Україні, а також в створення умов для його транспортування в Європу.