УАВЕ: ринок електроенергії викривлений та керований вручну
Українська асоціація відновлюваної енергетики (УАВЕ) на своїй сторінці в фейсбук нагадала, що сьогодні, 2 липня 2020 р., Верховна Рада України розгляне законопроєкти а) про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії (реєстр. № 3658 від 15.06.2020 р.), поданий КМУ; та б) про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії (реєстр. № 3658-1 від 23.06.2020), поданий народним депутатом України Герусом А.М.
Також УАВЕ коротко проаналізувала результати роботи “викривленого та керованого вручну” ринку електроенергії, який був запроваджений законом “Про ринок електричної енергії” рік тому -з 1 липня 2019 р.:
До 1 липня 2019 р. електростанції продавали усю вироблену електроенергію ДП “Енергоринок”. “Енергоринок” продавав електроенергію розподільчим компаніям — обленерго, а ті — підприємствам та приватним споживачам. Саме через таку складну схему у ДП “Енергоринок” утворилися величезні борги. Станом на 31 серпня 2019 р. дебіторська заборгованість ДП “Енергоринок” перевищувала 30 млрд грн, а кредиторська — 28,1 млрд грн.
За новим законом “Про ринок електричної енергії”, з 1 липня 2019 р. відпала потреба продавати електроенергію в один кошик — за задумом вона одразу повинна надходити до трейдерів чи кінцевих споживачів. Багато експертів застерігали, що реформа є поспішною та ринок не буде нормально працювати.
Передбачалося, що перед початком роботи нового ринку необхідно було вирівняти ціни для усіх категорій споживачів, зокрема й для населення, до ринкового рівня, і передбачити адресні субсидії. Але цього не сталося. Залишилось так зване “перехресне субсидіювання”, коли промисловість платить більше ніж населення, для якого зафіксований низький тариф. При цьому населення, сплачуючи за використання електроенергії вдома по низькому тарифу, переплачує за неї у вартості товарів та послуг.
Результатом роботи викривленого та керованого “вручну” ринку електроенергії стало накопичення мільярдних боргів. Борги ДП “Гарантований Покупець” вже сягають:
▪️перед “зеленою” енергетикою — понад 16 млрд грн;
▪️перед НАЕК “Енергоатом” — 9 млрд грн.
Своєю чергою, заборгованість НЕК “Укренерго” перед ДП “Гарантований покупець” сягає понад 18 млрд грн.
Серед інших “досягнень” енергетики за останній рік:
➡️ “Поправка Геруса”, згідно з якою Україна почала закуповувати електроенергію у країни-агресора — Російської Федерації. Імпорт був зупинений у квітні 2020 р. рішенням НКРЕКП.
➡️ Викриття СБУ махінації на 2,8 млрд грн. Гроші привласнили постачальники універсальних послуг —компанії, що були виділені зі складу колишніх 25 обленерго, на які уряд поклав функції постачати електроенергії населенню за пільговими цінами. Дешева електроенергія скуповувалася як для населення та продавалася промисловим споживачам.
➡️ На схемах в “Центренерго” фірми, пов’язані з Ігорем Коломойським, за пів року “заробили” понад 4 млрд грн на продажі вугілля та газу за завищеними цінами.
➡️ Аукціони для виробників електроенергії з відновлюваних джерел (ВДЕ) так і не запрацювали. Цього року Україна мала перейти на інший вид підтримки ВДЕ і відійти від “зелених” тарифів на користь аукціонів. Але їх запуск відклався з початку року на квітень, а згодом на невизначений термін.
➡️ Заплановано ретроспективне зниження “зеленого” тарифу, яке призведе до позовів в арбітражі проти держави Україна та втрати інвестицій.