У Великобританії створюється нова гравітаційна система накопичення енергії
Шотландський стартап Gravitricity оголосив про початок пілотного проекту гравітаційного накопичувача енергії на промисловому майданчику в порту Літ (Единбург), найбільшому закритому глибоководному порту Шотландії.
Демонстраційний прототип потужністю 250 кВт буде використовувати два 25-тонних вантажа, підвішених на 16-метровій вежі на сталевих тросах. Вартість проекту складає 1 млн фунтів стерлінгів, будівництво має розпочатися в жовтні.
Двомісячна програма випробувань повинна підтвердити модельні розрахунки і створити основу для першого повномасштабного проекту компанії потужністю 4 МВт, який збираються почати в 2021 році. Тестова програма випробувань включатиме початковий тест для перевірки швидкості відгуку, причому обидві ваги будуть скинуті разом для генерації повної потужності. Потім будуть проведені інші тести з двома однаковими вагами, які будуть падати одна за іншою – щоб «перевірити плавне вироблення енергії упродовж більш тривалого періоду»,- пояснив провідний інженер Gravitricty Майлз Франклін.
Система накопичення енергії (СНЕ) Gravitricity промислового масштабу встановлюється над 150-1500-метровою шахтою. Електроенергія використовується для підняття вантажу (накопичення) і виробляється при його опусканні в шахту.
Маса вантажів в промисловій системі Gravitricity, за даними компанії, може варіюватися від 500 до 5000 тонн. Gravitricity заявляє, що його система може витримувати до 12 000 тонн при використанні в шахтних стволах.
Компанія заявляє час відгуку – з нуля до повної потужності – менше однієї секунди.
Термін служби: 50 років без втрати продуктивності.
Читайте також: Тонкощі енергетичного переходу: як «приборкати» альтернативні потужності
За розрахунками компанії, їх гравітаційна система здатна зберігати таку саму енергію за половину вартості літій-іонних акумуляторів.
Gravitricity планує впровадити свою технологію в виведенних з експлуатації шахтах по всьому світу.
Накопичення гравітаційної потенціальної енергії твердих мас – одна з перспективних технологій зберігання енергії, яка тестується в різних країнах, але поки не реалізована в промислових обсягах (гідроакумулювальні електростанції ГАЕС є найближчим аналогом гравітаційних СНЕ, проте в ГАЕС надлишкова генерувальна потужність використовується не для підняття твердих мас, а для перекачування води з нижнього резервуара у верхній).
Раніше повідомлялося, що швейцарська компанія Energy Vault збирається поставити гравітаційну систему потужністю 4 МВт і ємністю 35 МВт*год у вигляді вежі висотою з 35-поверховий будинок для індійської енергетичної компанії Tata Power.
Читайте також: У Швеції побудують вітрову станцію зі 170-метровими роторами