Президент із прем’єром мають розібратися, чому «ПЛЮС» до ціни на газ складає 51 долар

Народний депутат України Олексій Кучеренко звернувся до президента та прем’єр-міністра України стосовно того, що при застосуванні формули ціни «Амстердам+» Нафтогаз самостійно визначає «ПЛЮС», який додається до ціни на газ для населення.

Як відомо, постановою № 17 від 24 січня 2020 року Кабінет Міністрів України змінив порядок формування цін на газ для потреб населення, що постачається Нафтогазом у січні 2020 року та наступних місяцях, до 1 травня 2020 року.

Відтепер ціни на газ для потреб населення буде визначати Нафтогаз, беручи за орієнтир ціну на газ на Амстердамському хабі ПЛЮС доставка до території України.

На даний час ціни на природний газ на європейському ринку стрімко падають, що здавалося би дає можливість уряду безболісно виконати наполегливе «побажання» президента ще від серпня 2019 року — зменшити витрати українців на житлово-комунальні послуги.

Проте, одночасно із прив’язкою цін до Амстердамського хабу, уряд надав можливість Нафтогазу самому розраховувати розмір доставки газу до території України, яка в кінцевому підсумку додається до ціни на газ для побутових споживачів України.

Користуючись таким правом, Нафтогаз встановив ціну на газ для потреб населення на січень 2020 року на рівні 4650 грн за тис. куб. м, без ПДВ.

Таким чином, кінцева ціна на природний газ для потреб населення у січні 2020 року, з урахуванням ПДВ, тарифів на транспортування, розподіл та націнки постачальника склала:

4650 (Нафтогаз) + 930 (ПДВ) + 149 (транспорт) + 960 (розподіл) + 167 (постачання) = 6856 грн за тис. куб. м.

Чи зменшилася ціна?

Постає зрозуміле питання: чи зменшилася кінцева ціна на газ у січні 2020 року по відношенню до грудня 2019 року?

Відкривши сайт постачальника газу для населення (для прикладу у Київській області), можна побачити, що ціна на газ для населення у грудні 2019 року становила 6129,6 грн. за тис. куб. м.

Отже, кінцева ціна для населення у січні 2020 року не те, що не зменшилась, а навпаки зросла майже на 12%. 

Зростання ціни у січні 2020 року повністю нівелює пафосні рапорти високопосадовців про зниження цін на газ у грудні 2019 року та зменшення на основі цього платіжок на опалення. Адже, якщо ціна у січні зросла, то за  запропонованим урядом механізмом і витрати на опалення теж повинні зрости порівняно з груднем. Тому у січні 2020 року споживачі газу та теплової енергії отримали «збільшені платіжки».

На нараді у президента у кінці листопада 2019 року, коли ціна на газ у грудні 2019 року зменшилась на 13% по відношенню до листопада, — пан прем’єр-міністр радісно доповів: «Ми з ціною на газ справилися».

Натомість, коли ціна на газ у січні 2020 року зросла на 12% — то прем’єр-міністр уже не в президента на нараді, а в телешоу Савіка Шустера в середині лютого сором’язливо стверджував, що порівнювати насправді потрібно січень 2020 року із січнем 2019 року.

Цікаво, чи влаштовують такі пояснення президента, адже у листопаді він вимагав зменшення цін на газ вже в грудні 2019 року?

Ось тільки результат вийшов дивним: коли у грудні ціни на газ зменшились на 13% — всі бігли до Президента доповідати про «виконання» доручення, а коли ціни у січні 2020 року повернулися до рівня листопада 2019 року — тоді почалися «гастролі» високопосадовців по телеканалам із різноманітними словесними маніпуляціями та обіцянками майбутніх благ.

Тим часом, за січень платіжки для українців зросли по відношенню до попереднього місяця і ніякі словоблуддя урядовців на них не вплинули.

Якщо цьому уряду вже нема чого втрачати, то президенту доречно задуматися, особливо після того як будуть замірюватися його рейтинги вже після того, як українці сплатять за газ і тепло за січень.

Чому ціна зростає?

Виникає наступне логічне запитання: чому ж ціни на імпортований газ, до яких уряд прив’язав ціни на газ для населення, знижуються, а ціни для населення зростають?

Чому у грудні 2019 року при ціні імпортованого газу на європейських біржах 147 дол. за тис куб. м кінцева ціна на газ для населення була знижена до 6129,6 грн за тис. куб. м, а у січні 2020р, коли ціна імпортованого газу на тих же європейських біржах зменшилась до 135 дол. за тис. куб. м ціна на газ для населення була збільшена до 6856 грн за тис. куб. м?

Уся справа в тому, що уряд поспіхом визначив формулу «Амстердам ПЛЮС» і тепер Нафтогаз самостійно визначає цей «ПЛЮС», що додається до ціни на газ для населення. Тобто Нафтогаз на власний розсуд «придумує» розмір витрат по доставці імпортованого газу до кордону України.

Чи могла ціна знизитися з цією формулою?

Безумовно. Кінцева ціна на газ для населення могла бути меншою у січні 2020.

При цьому така ціна повинна була бути меншою навіть у межах визначеної урядом формули «Амстердам ПЛЮС».

Для прикладу, при визначенні ціни на газ для населення на січень 2020 року на рівні 4650 грн за тис. куб. м Нафтогаз вказав, що у складі цієї ціни 27% (або 51,3 дол.) становлять витрати на доставку газу із Амстердаму до входу у газотранспортну систему України.

Тобто якби не було цих вигаданих витрат «ПЛЮС», то ціна на газ від Нафтогазу у січні 2020 року становила би не 4650 грн, а 3383 грн за тис. куб. м, або на 37% менше.

У такому разі кінцева ціна на газ для потреб населення (з урахуванням ПДВ, тарифів на транспортування, розподіл та націнки постачальника) у січні 2020 року могла бути на 23% меншою та становити:

3383 (Нафтогаз) + 930 (ПДВ) + 149 (транспорт) + 960 (розподіл) + 167 (постачання) = 5558 грн за тис. куб. м

Щодо витрат «ПЛЮС»

Іще одне очевидне питання: чи може фактично коштувати доставка газу із європейського хабу до України 51,3 дол. за тис. куб. м?

Відповідь на це питання можна знайти на сайті самого Нафтогазу.

Свого часу Нафтогаз зазначав, що «у відповідь на вимогу громадянського суспільства починає регулярну публікацію статистики щодо цін імпортованого газу». Згідно такої статистики фактичний розмір витрат «ПЛЮС» (тобто доставка газу з європейського хабу до території України) складав лише 7-8 дол. за тис. куб. м, але аж ніяк не 51,3 дол. за тис. куб. м, як це було закладено у ціну січня 2020 року.

Днями Олексій Кучеренко також зазначив, що якби ціна на газ для населення на січень визначалась за “формулою Гройсмана” (найменша із 4 можливих), то кінцева ціна на газ для населення була б на 550 грн меншою ніж ціна на газ за “формулою Гончарука”:

Митна ціна імпортованого газу на вході в ГТС за січень — 4199 грн за тис.куб.м, без ПДВ та тарифів (ціна від Гройсмана).

Ціна, розрахована Нафтогазом, за новою формулою «Амстердам ПЛЮС» — 4650 грн за тис.куб.м, без ПДВ та тарифів (ціна від Гончарука).

Я намагався учора пояснити це пану Гончаруку, але він так і не зрозумів, на жаль.

Підсумок

Зважаючи на те, що віднедавна пан президент і пан прем’єр-міністр уважно опікуються проблемами ціно- та тарифоутворення на житлово-комунальні послуги українців та періодично скликають наради за участю вищих посадових осіб, до компетенції яких належить формування  цінової та тарифної політики на енергоносії, а за підсумками таких нарад публікують відеозвіти, доречно було б розглянути вищенаведені тези на такій черговій нараді.

Якщо вони дійсно хочуть зменшити витрати українців на оплату житлово-комунальних послуг, необхідно, як мінімум, спробувати отримати від менеджерів Нафтогазу та членів наглядової ради цієї компанії, які одночасно мають честь представляти і Офіс Президента, пояснення щодо підстав та правомірності включення до ціни на газ для населення у січні 2020 року додаткових витрат («ПЛЮС») у розмірі 51,3 дол. за тис. куб. м.

На жаль, із попереднього досвіду, не доводиться сподіватися на отримання чіткої відповіді, але якщо і в наступних місяцях 2020 року, при визначенні ціни на газ для потреб населення, Нафтогаз і далі додаватиме до ціни для населення вищезазначені «міфічні» 51,3 дол. за тис. куб. м, — стане зрозуміло, чиї доводи були переконливіші.[ngg src=”galleries” ids=”12″ display=”basic_thumbnail” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”125″ thumbnail_height=”250″ images_per_page=”4″ number_of_columns=”4″ order_by=”filename” order_direction=”ASC”]

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram