Суд поновив справу про банкрутство держпідприємства “Регіональні електричні мережі”
6 липня Північний апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу держпідприємства “Регіональні електричні мережі” та скасував ухвалу Госпсуду Київської області від 21.01.2020, якою було закрито провадження у справі №911/4610/15 про банкрутство вказаного держпідприємства та припинено дію мораторію на задоволення вимог кредиторів, який діяв з листопада 2015 року.
Суд апеляційної інстанції скерував до суду першої інстанції цю справу для продовження її розгляду на стадії розпорядження майном боржника.
Він вказав, що 17.06.2020 Верховна Рада прийняла закон “Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії”, яким передбачено, з одного боку, процедуру погашення заборгованості ДП «Регіональні електричні мережі» перед своїми кредиторами, а з другого боку, визначено, що госпсуди приймають рішення про закриття провадження у справі про банкрутство ДП «Енергоринок», а в інших справах про банкрутство госпсуд до закінчення процедури погашення боргу не розглядає клопотання про визнання підприємства-боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. При цьому на ДП «Регіональні електричні мережі» не поширюється дія мораторію у справах про банкрутство щодо сум заборгованості, які підлягають погашенню на умовах визначених цим законом.
“З огляду на вказані обставини і особливості справи про банкрутство ДП «Регіональні електричні мережі», суд апеляційної інстанції вважає, що висновок місцевого господарського суду про закриття провадження у справі є передчасним та ґрунтується на неповному з`ясуванні обставин та особливостей цієї справи про банкрутство. Хоч, суд першої інстанції правильно звернув увагу на розумність строків судового провадження, але це не має нівелювати засад справедливого та ефективного судочинства як елементів принципу верховенства права”, – йдеться в постанові Північного апеляційного госпсуду від 06.07.2020.
ДП “Регіональні електричні мережі” займається поставками електроенергії для державних вугледобувних підприємств.
Згідно з судовими матеріалами, ухвалою Госпсуду Київської області від 07.07.2016 було затверджено реєстр вимог кредиторів ДП “Регіональні електричні мережі”, в який включені в т.ч. вимоги ДП “Енергоринок” на 9,35 млрд грн (4 черга) і 622,2 млн грн (6 черга).
Згаданий судом закон, який у червні був прийнятий Верховною Радою і вже підписаний президентом, передбачає списання заборгованості
– підприємств вугільної галузі за електроенергію перед ДП «Регіональні електричні мережі» та ДП «Укрінтеренерго»;
– ДП «Регіональні електричні мережі» та ДП «Укрінтеренерго» перед ДП “Енергоринок”;
– ДП «Енергоринок» перед НАЕК “Енергоатом” та АТ “Укргідроенерго”.
При цьому на суму списаної заборгованості має бути збільшено статутний капітал НАЕК ”Енергоатом” та АТ “Укргідроенерго” за рахунок випуску ОВДП.
Як повідомлялося, залишкові борги дебіторів “Енергоринок” має переуступити кредиторам. При цьому НКРЕКП зобов`язана передбачити кошти для погашення боргів операторів електромереж в тарифі на передачу електроенергії. Інші непогашені борги “Енергоринку” мають бути списані, а сама компанія ліквідована.
Міністерство фінансів в експертному висновку до законопроекту зазначало, що запропоновані норми розбалансовують держбюджет та призведуть до фіскальних ризиків на суму до 28,1 млрд грн. Крім того, Мінфін вказував на невизначеність джерела збалансування фінансового стану “Укренерго”, заборгованість перед яким пропонується списати.
Нагадаємо, держпідприємство “Енергоринок” до кінця червня 2019 року виконувало функцію оптового постачальника електроенергії. Із 01.07.2019 в Україні запущена нова модель оптового ринку електроенергії, яка передбачає ліквідацію ДП “Енергоринок” як єдиного покупця і продавця електроенергії. Відповідно до закону “Про ринок електричної енергії”, ДП “Енергоринок” здійснює діяльність до повного погашення кредиторської та дебіторської заборгованості за електроенергію.
На 31.08.2019 дебіторська заборгованість ДП “Енергоринок” становила 30,9 млрд грн (у т.ч. 2,4 млрд грн – за період після 01.07.2019).
Раніше “Енергоринок” наводив дані, що на початок 2019 року серед його найбільших боржників були держпідприємство “Регіональні електричні мережі” (15,15 млрд грн); “Луганське енергетичне об`єднання” (5,4 млрд грн); ДТЕК Донецькі електромережі (5,2 млрд грн); ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля (2,1 млрд грн); “Луганськобленерго” (1,6 млрд грн); Одесаобленерго (1,1 млрд грн); Черкасиобленерго (1 млрд грн); Запоріжжяобленерго (1 млрд грн); ДТЕК Крименерго (793 млн грн); ДТЕК Дніпровські електромережі (553 млн грн); інші компанії (3,3 млрд грн).
При цьому на 31.08.2019 кредиторська заборгованість ДП “Енергоринок” становила 28,1 млрд грн, з яких 42% (або 11,8 млрд грн) – борг перед “Енергоатомом”.
У липні 2019 року Госпсуд м. Києва відкрив провадження в справі №910/9796/19 за позовом держпідприємства “Енергоатом” (оператор чотирьох українських АЕС) до держпідприємства “Енергоринок” про стягнення 19 млрд грн заборгованості, з яких 9,8 млрд грн – основний борг та 9,2 млрд грн – інфляційні втрати.
04.03.2020 Госпсуд м. Києва задовольнив позов “Укренерго” та стягнув з “Енергоринку” 1,7 млрд грн заборгованості (за надання позивачем послуг з централізованого диспетчерського управління виробництвом і передачею електричної енергії).