Кучеренко: Під час опалювального сезону 2021/22 за мінусових температур може виникнути щоденний дефіцит газу
Перший заступник голови комітету Ради з енергетики, депутат Верховної Ради Олексій Кучеренко (“Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”) заявляє, що під час опалювального сезону 2021/2022 за мінусових температур може виникнути щоденний дефіцит газу.
Про це Кучеренко заявив під час пресконференції 13 грудня 2021.
“При мінусових температурах є абсолютно реальним виникнення щоденного дефіциту газу, коли ГТС (газотранспортній системі) для споживання необхідно 160-180 млн куб. м газу, а максимально ми можемо закачати в ГТС 120-130 млн куб. м газу”, – сказав Кучеренко.
Він нагадав, що раніше держава могла компенсувати дефіцит газу завдяки тому, що ГТС було заповнено повноцінним транзитом газу компанії “Газпром” (Росія) до Європи.
“Я нагадаю, що два роки тому наша ГТС транспортувала близько 100 млрд куб. м газу, і, відповідно, у будь-який момент Україна могла законтрактувати та відібрати газ із ГТС із компенсацією на західному кордоні. Сьогодні ж такої можливості практично немає”, – зазначив Кучеренко.
За його словами, зараз можна або купити дефіцитні 2 млрд куб. м газу, або запровадити Національний план дій на рівні кризової ситуації – це норма 6 статті закону “Про ринок газу”, за якого у разі дефіциту газу має відбутися відключення чи обмеження окремих споживачів.
“Отже, ми можемо закупити газ за наддорогою ціною і ми маємо єдину можливість закупити газ тільки у Словаччині. Але є певні ризики: Словаччина безпосередньо залежить від Росії, і може виникнути ситуація, коли ми не зможемо імпортувати ці 2 млрд куб м. газу. Щоденна можливість імпорту газу зі Словаччини становить 20-25 млн куб м. газу, тобто миттєво покрити цей дефіцит ми не зможемо. Також хотів би дізнатися в уряду, чи готовий Національний план дій і чи обговорювалося питання щодо його запровадження на Раді національної безпеки та оборони (РНБО)”, – сказав Кучеренко.
Олексій Кучеренко вважає неприпустимим звільнення державного підприємства “Оператор ГТС” від тендерів за державних закупівель. За його словами, відповідний законопроект ухвалено у першому читанні Верховною Радою за домовленістю певних керівників парламенту, не пройшовши обговорення жодного комітету, зокрема обговорення у залі.
“Я взагалі перестаю щось розуміти у цій ситуації, коли влада начебто бореться з корупцією, бореться за прозорість, у цей час “Оператор ГТС”, який акумулює на своїх рахунках десятки мільярдів гривень від транзиту, який поки що є з боку компанії” Газпром” (Росія), і ми, депутати, дозволяємо абсолютно без конкурсів закуповувати обладнання”, – сказав Кучеренко.
За його словами, йдеться про дуже дорогі газоперекачувальні установки, турбіни, які коштують десятки мільярдів гривень.
“М’яко кажучи, це дуже велике питання і проблема. Що ми робимо і куди витрачаються ці гроші? Більше того, є ознаки, що останніми роками “Оператор ГТС” робить все, щоб занизити свої доходи, і щоб ці величезні суми не потрапили до держбюджет країни”, – зазначив Кучеренко.
Політик заявляє, що це робиться завдяки банальним фінансовим операціям, коли вартість основних фондів розглядається в залежності від ситуації так, як це вигідно “Оператору ГТС”, тобто коли це вигідно для тарифу, то ціна збільшується, а коли невигідно – зменшується.