Туреччині стало невигідно закуповувати і російську нафту
Найбільший НПЗ Туреччини різко скоротив закупівлі російської нафти. Недешева Urals стала невигідною для переробника.
Намагаючись отримати більш високу маржу, НПЗ STAR в Туреччині скоротив придбання нафти марки Urals в 2020 році, повідомляє Reuters. Замість неї переробники закуповували норвезькі і іракські сорти.
В рамках угоди ОПЕК+ Росія знизила постачання нафти на світовий ринок, і марка Urals стала торгуватися з рекордною премією в $ 2 до марки Brent BFO-URL-EBFO-URL-NWE. В результаті нафтопереробники почали шукати альтернативні сорти сировини, щоб зберегти маржу, повідомляють трейдери.
Норвезька марка Johan Sverdrup з’явилася на ринку в минулому році, і деякі НПЗ розглядають її як заміну російської нафти. У тому числі турецька НПЗ STAR потужністю 210 тис. барелів на добу. Він належить азербайджанській держкомпанії Socar і Мінекономіки Азербайджану.
Трейдери стверджують, що запущений в 2018 році НПЗ активно купує норвезьку і іракську нафту. «Серед трьох марок у Urals зараз найменша цінність», – сказало джерело Reuters. За даними Refinitiv Eikon, в цьому році НПЗ STAR імпортував 1,2 млн тонн російської нафти, тоді як за весь минулий рік купив 6,1 млн тонн, зробивши тоді Туреччину одним з основних закупників Urals.
Нагадаємо, що Туреччина в цьому році скоротила і закупівлі російського газу. Його постачають в країну за довгостроковими контрактами з прив’язкою до ціни нафтопродуктів, і в цьому році газ на таких умовах дорожче спотового.
«У Росії немає проблем зі збутом нафти. У нас є проблеми зі збутом газу. Коли та ж Туреччина скорочує покупку російського газу, “Газпрому” доводиться знижувати обсяг видобутку. Але коли Анкара зменшує покупку російської нафти, російські компанії видобуток не знижують, а просто перенеправляют сировину іншим покупцям, – говорить провідний аналітик Фонду національної енергетичної безпеки (ФНЕБ) і експерт Фінансового університету при уряді Росії Ігор Юшков. – Сорт нафти Urals зараз затребуваний на світових ринках. Багато в чому це пояснюється тим, що США ввели санкції проти Венесуели та заборонили своїм НПЗ купувати венесуельську нафту. У підсумку американські НПЗ знайшли заміну у вигляді російської нафти, так як налаштовані на важку сірчисту нафту, а російська за своїми характеристиками і ціною добре підходить для заміни венесуельської нафти».
Більш небезпечними у випадку з Туреччиною можуть бути затримки з проходом танкерів з чорноморських портів Росії через протоки Босфор і Дарданелли, вважає Ігор Юшков: «Таке раніше бувало. У підсумку, в чергах могли стояти танкери з декількома мільйонами тонн нафти на борту (сумарно)».
Читайте нас в Twitter, Facebook і Telegram ⚡️ Енергетичний фронт