Уряд компенсує “Енергоатому” мільярдні борги “Енергоринку”, – законопроект у 1-му читанні
30 квітня Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №2386 “Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії”, який передбачає списання заборгованості:
- підприємств вугільної галузі за електроенергію перед ДП «Регіональні електричні мережі» та ДП «Укрінтеренерго»;
- ДП «Регіональні електричні мережі» та ДП «Укрінтеренерго» перед ДП “Енергоринок”;
- ДП «Енергоринок» перед НАЕК “Енергоатом” та АТ “Укргідроенерго”;
При цьому на суму списаної заборгованості має бути збільшено статутний капітал НАЕК ”Енергоатом” та АТ “Укргідроенерго” за рахунок випуску ОВДП.
Читайте також: Мінекоенерго готує пакет антикризових дій для стабілізації української енергосистеми
Залишкові борги дебіторів “Енергоринок” має переуступити кредиторам. При цьому НРКЕ зобов`язаний передбачити кошти для погашення боргів операторів електромереж в тарифі на передачу електроенергії. Інші непогашені борги “Енергоринку” мають бути списані, а сама компанія ліквідована.
Міністерство фінансів в експертному висновку до законопроекту зазначило, що запропоновані норми розбалансовують держбюджет та призведуть до фіскальних ризиків на суму до 28,1 млрд грн.
Крім того, Мінфін вказував у т.ч. на невизначеність джерела збалансування фінансового стану “Укренерго”, заборгованість перед яким пропонується списати.
Читайте також: ЄБРР готовий профінансувати «Укренерго» для часткового покриття дефіциту коштів компанії
Нагадаємо, держпідприємство “Енергоринок” до кінця червня 2019 року виконувало функцію оптового постачальника електроенергії. Із 01.07.2019 в Україні запущена нова модель оптового ринку електроенергії, яка передбачає ліквідацію ДП “Енергоринок” як єдиного покупця і продавця електроенергії. Відповідно до закону “Про ринок електричної енергії”, ДП “Енергоринок” здійснює діяльність до повного погашення кредиторської та дебіторської заборгованості за електроенергію.
Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту №2386, на 31.08.2019 дебіторська заборгованість ДП “Енергоринок” становила 30,9 млрд грн (у т.ч. 2,4 млрд грн – за період після 01.07.2019).
Раніше “Енергоринок” наводив дані, що на початок 2019 року серед його найбільших боржників були держпідприємство “Регіональні електричні мережі” (15,15 млрд грн), яке в процедурі банкрутства та спеціалізується на поставках електроенергії для вуглепрому; “Луганське енергетичне об`єднання” (5,4 млрд грн); ДТЕК Донецькі електромережі (5,2 млрд грн); ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля (2,1 млрд грн); “Луганськобленерго” (1,6 млрд грн); Одесаобленерго (1,1 млрд грн); Черкасиобленерго (1 млрд грн); Запоріжжяобленерго (1 млрд грн); ДТЕК Крименерго (793 млн грн); ДТЕК Дніпровські електромережі (553 млн грн); інші компанії (3,3 млрд грн).
Читайте також: Законопроекти у сфері енергетики проходитимуть обов’язкову експертизу в Єврокомісії
При цьому на 31.08.2019 кредиторська заборгованість ДП “Енергоринок” становила 28,1 млрд грн, з яких 42% (або 11,8 млрд грн) – борг перед “Енергоатомом”.
Раніше повідомлялося, у липні 2019 року Госпсуд м. Києва відкрив провадження в справі №910/9796/19 за позовом держпідприємства “Енергоатом” (оператор чотирьох українських АЕС) до держпідприємства “Енергоринок” про стягнення 19 млрд грн заборгованості, з яких 9,8 млрд грн – основний борг та 9,2 млрд грн – інфляційні втрати.
04.03.2020 Госпсуд м. Києва задовольнив позов “Укренерго” та стягнув з “Енергоринку” 1,7 млрд грн заборгованості (за надання позивачем послуг з централізованого диспетчерського управління виробництвом і передачею електричної енергії).
Читайте також: Буславець розповіла, як долатиме кризу в електроенергетиці