Ціни підскочать: чим загрожує відключення енергоблоків АЕС
Виведення енергоблоків АЕС у “холодний режим” не означає їх повної зупинки, але оперативно повернутися до попередніх темпів роботи буде складніше і довше.
Кабінет міністрів виводить в резерв кілька енергоблоків АЕС і переводить на знижену потужність 7 енергоблоків АЕС через зниження попиту на електроенергію.
Об’єктивно, рішення щодо відключення енергоблоків, виходячи з нинішньої ситуації, вимушене і правильне. Виведення блоків в холодний режим не означає їх зупинки, але оперативно повернутися до колишніх обсягів буде складніше і довше, адже це вимагає певної процедури.
Читайте також: Дилема Зеленського: блекаут чи підвищення тарифів
Але, через те, що зараз ми маємо надлишок електроенергії, майбутні віялові відключення нам не загрожують. Йдеться про те, що у нас надлишок потужностей з виробництва електроенергії в зв’язку з тим, що у нас збільшилися обсяги потужностей “зеленої” енергетики, які мають преференції на ринку, атомна генерація змушена частково скорочувати свої потужності.
Природно, що такий перекіс призведе до зростання вартості електроенергії, адже зелена генерація найдорожча. І перед промисловістю, в першу чергу, стане питання про те, у скільки це їй обійдеться.
Читайте також: «Такої ситуації ще ніколи не було». Ексміністри енергетики про те, як рятувати країну від блекауту
На жаль, та політика уряду, яка велася протягом останніх 5 років, ніяк не сприяє відновленню балансу і більшої затребуваності атомної енергетики. Тому що проблема атомної генерації в тому, що вона базова, тобто вона видає і виробляє обсяги електроенергії рівним графіком. Наприклад, ви споживаєте умовних 500 кіловат і саме стільки вона і виробляє, і ви повинні їх забрати. І коли виникали піки в ранкові та вечірні години, коли всі дружно прокидаються і все включають побутові пристрої і коли потім приходять з робіт, то вони, як правило, гасилися за рахунок гідрогенераціі і теплової, так як атомним блоком маневрувати не можна, адже він може працювати на постійній потужності без перепадів.
І в такому випадку виникає питання як далі працювати системі, позаяк промисловість провалилася, ранкові та вечірні піки змастили і пізніше темнішає, тому з’явився профіцит. І щоб його уникнути, атомні блоки треба відключати, тому що вони не можуть працювати недозавантаженими, так як це негативно позначається на їх функціональності.
Читайте також: Потужність «Енергоатому» сягала 80% всієї генерації, що створювало аварійну ситуацію
Однозначно, преференції для зеленої генерації в уряді повинні переглянути, тому що не може найбідніша країна в Європі тримати найвищий тариф. Відповідно, треба переглядати законодавство і взаємини з нашими сусідами, бо можливі перетоки, наприклад, в Білорусь. Але ми розуміємо, в якій політичній площині ми живемо і що політика і інтереси місцевих фінансово-промислових груп превалюють. І оскільки ДТЕК втрачає на вугіллі, він, наприклад, як основний і найбільший виробник сонячної і вітрової енергії, отримує прибуток на зеленій енергетиці.
Але саму ситуацію необхідно коригувати, тому що за тарифами для промисловості поповзуть вгору і тарифи для населення. І нас, схоже, починають до цього готувати і тому вводять обмеження на споживання електроенергії, де, як і свого часу, з газом, починають шукати багатих. Але тепер все в руках уряду, і, на щастя, все ще можна виправити.
Валентин Землянський, директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України, експерт з питань енергетики, опубліковано в “Главред” 30 квітня 2020.
Читайте також: «Енергоатом» буде знижувати потужність енергоблоків АЕС і зупиняти їх. Документ