ЗМІ: не чужі Коломойському фірми продавали російське вугілля для “Центренерго”

За даними журналістів Bihus.Info, щонайменше 1,5 млн тонн вугілля перепродали державній компанії “Центренерго” фірми, які можуть бути пов’язані з Ігорем Коломойським, причому походження цього вугілля – переважно російське.

На Єдиному веб-порталі використання публічних коштів містяться дані про договори на поставку “Центренерго” вугілля від чотирьох українських фірм, які журналісти вважають пов’язаними з Коломойським. Це “Синтез Ойл“, “Нафта форс“, “Рекорд Сістем” і “Азонекс“. До літа 2019-го ці чотири фірми не займалися вугіллям. Але щойно на державній “Центренерго” змінився менеджмент, той, який Коломойський назвав “зрозумілим”, не чужі йому фірми почали імпортувати вугілля і перепродавати держкомпанії.

Автори програми проаналізували їхніх постачальників. Серед них є реальні власники вугільних кар’єрів РФ, такі як Іскандер Махмудов (№16 у списку Forbes.ru), Андрій Бокарев (№56), Костянтин Струков (№50), Михайло Федяєв, (№177), Володимир Гридин (№181). А також вугільний бізнесмен Руслан Ростовцев. Американська редакція Forbes писала, що Ростовцев займається реекспортом вугілля з Донбасу.

Як зауважується, с серед постачальників пулу фірм імені Коломойського підприємець Сергій Кучерявенко, який може бути номінальним власником в інтересах представників “Газпрому” чи Держдуми. І білоруський олігарх Микола Воробей, який взяв під контроль транзит російського вугілля і якого вважають товаришем кума Путіна Віктора Медведчука.

А також кілька фірм-ноунеймів, які нічого не добувають, до промислових груп не входять і перепродають вугілля незрозумілого походження. Деякі з них раніше фігурували у журналістських розслідуваннях про поставки вугілля з територій ОРДЛО.

За інформацією видання, сплеск імпорту вугілля з Росії спричинив кризу з вугіллям українським. “Центренерго” зменшило закупівлі у державних шахт, вугілля лежало на складах, а шахтарі не отримували зарплат.

Зазначається, що для того, щоб скорочувати імпорт з країни-агресора, “Центренерго” переводило енергоблоки з дефіцитного антрациту на розповсюджене українське газове вугілля. І перевело. Але фірми з орбіти Коломойського газове вугілля, якого в Україні вистачає, все одно імпортували з Росії.

Як стверджується, на торгівлі російським вугіллям фірми з орбіти Коломойського отримували значний заробіток.

Нагадаємо, з червня 2019 року “Центренерго” очолював Володимир Потапенко. Його призначили туди, коли президентом вже був Володимир Зеленський, а прем’єром лишався Володимир Гройсман. Фондом держмайна, який володіє 78% акцій “Центренерго”, керував Віталій Трубаров.

Після зміни очільників Кабміну та ФДМ Олексій Гончарук і Дмитро Сенниченко розпочали зміну керівництва “Центренерго”. Цей процес кілька місяців блокувався у судах. А 29 травня 2020 року Фонду держмайна вдалося призначити в.о. гендиректора Олександра Корчинського. Він запевняє, що наразі “Центренерго” використовує вугілля лише державних шахт.

Глава Фонду держмайна Дмитро Сенниченко заявляв, що кредиторська заборгованість “Центренерго” – близько 4 млрд грн.

“Ми оцінюємо потенційний збиток компанії за 2019 рік у 2 млрд гривень (плюс) проти 0,5 млрд прибутку роком раніше. І близько 4 млрд гривень кредиторської заборгованості”, – зазначав Сенниченко.

За даними розслідування програми “Схеми: корупція в деталях” компанії, пов’язані з Ігорем Коломойським, за півроку могли заробити понад 4 млрд грн на продажу вугілля та газу державній компанії “Центренерго”, “продаючи сировину для виробництва електроенергії за цінами, подекуди вищими за ринкові” (цитата).

ПАТ «Центренерго» – державна енергогенеруюча компанія. 78,289% акцій компанії належить державі, 21,711% належить фізичним особам та підприємствам. Основними видами діяльності “Центренерго” є виробництво електричної енергії, що постачається в оптовий ринок електричної енергії України та виробництво теплової енергії.  До складу Товариства входять три теплові електростанції: Трипільська ТЕС у Київській області,...
⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram