Виробники електроенергії просять тимчасово заборонити торги на ринку “на добу наперед”

Представники теплової енергетики звернулися до керівництва держави із проханням терміново вжити заходів щодо виходу ринку електроенергії з кризи та запобігання маніпуляціям на ньому аж до тимчасової заборони продажу електроенергії на ринку “на добу наперед” (РДН) трейдерами й постачальниками.

Про це  пише пресслужба Донбасенерго.

Виробники електроенергії вважають за необхідне, зокрема, установити мінімальну ціну на внутрішньодобовому ринку (ВДР) на рівні, що не нижча за ціну РДН плюс 1 % або тимчасово заборонити торги в цьому сегменті. Крім того, вони просять впровадити моніторинг на РДН у частині відстеження заявок за ціною на продаж нижче собівартості виробництва електроенергії та процедуру перевірки НЕК “Укренерго” двосторонніх договорів на предмет відсутності фіктивних угод.

“На сьогодні на РДН системний характер має тенденція спекулятивного перепродажу трейдерами великих обсягів придбаної за двосторонніми договорами електроенергії за необґрунтовано низькими ціновими заявками, нижче витрат на її виробництво”, – йдеться в листі.

Автори звернення також звертають увагу на те, що переважно трейдери та постачальники в заявках на продаж ресурсу на РДН установлюють мінімальні погодинні ціни, не маючи підтвердження зазначених заявок реальними обсягами електроенергії.

“Як результат, середньозважена ціна на РДН із початку жовтня поточного року знизилася на 27 % – до 1089,24 грн/МВт-год., що нижче собівартості виробництва електроенергії”, – відзначається в документі.

При цьому виробники електроенергії вказують і на спекулятивні дії деяких учасників ВДР, відзначаючи подання заявок на продаж більших обсягів електроенергії з дисконтом від 5 % до 7 % від ціни РДН.

“Донбасенерго” звертає увагу, що до неминучого обвалу цін на ринку призводять безвідповідальні дії його учасників. Так, на внутрішньодобовому ринку (ВДР) електроенергія продається з дисконтом до ціни РДН у 4-5 %, відповідно, стрімко збільшується кількість охочих продати електроенергію на РДН, а потім купити її на ВДР, заробивши на миттєвій операції 5 % прибутку. Наразі вже половина всього обсягу електроенергії, що продається на РДН (приблизно 1,5 ГВт із 3 ГВт), є тією, що згодом закуповується на ВДР із дисконтом.

Відповідний лист на адресу Президента України Володимира Зеленського, Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та голови НКРЕКП Валерія Тарасюка підписали: голова правління ПАТ «Донбасенерго» Едуард Бондаренко, гендиректор ТОВ «ДТЕК Енерго» Дмитро Сахарук, заступник голови правління ПрАТ «Харківська ТЕЦ-5» Сергій Заєць, гендиректор ТОВ «Фірма «Технова» Олексій Щербина, гендиректор ТОВ «Євро-Реконструкція» В’ячеслав Селіванов, директор ВП «Черкаська ТЕЦ» Олексій Біда.

Читайте нас в Twitter, Facebook і Telegram ⚡️ Енергетичний фронт