В Нафтогазі стурбовані ризиками балансування газотранспортної системи

НАК «Нафтогаз України» попередив про ризики балансування газотранспортної системи України в поточному опалювальному періоді, пов’язані з проблемами формування достатнього ресурсу природного газу на ці цілі Оператором ГТС України.

Попередження надійшло у листі до уряду, що є у розпорядженні інформагенції «Інтерфакс-Україна».

«Нафтогаз» зазначає, що ОГТСУ за законом про ринок природного газу має купувати газ для цих цілей «недискримінаційним та прозорим способом і на ринкових умовах».

НАК зазначає, що чинне законодавство жодним чином не покладає на учасників ринку природного газу, зокрема на «Нафтогаз», обов’язок надавати послугу балансування Оператору ГТС.

На думку НАК, Оператор ГТС не забезпечив, як передбачено європейськими правилами, можливість торгівлі газом для потреб балансування системи на ліквідних біржах чи власній торговій платформі.

«Нафтогаз» нагадав, що термін дії договору ОГТСУ з донькою НАК – ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» про надання останнім послуги балансування закінчується 19 січня 2022 року, а новий подібний тендер у грудні 2021 року не відбувся через недостатній інтерес з боку учасників ринку запропонованими ОГТСУ умовами.

«Нафтогаз» інформує, що не бачить можливості брати участь у новому тендері для закупівлі ОГТСУ послуг балансування на 2022 рік. На думку НАК, Оператор ГТС, купуючи послугу балансування від «Нафтогазу», фактично перепродає її суб’єктам ринку газу (насамперед «Нафтогазу») та отримує надприбутки.

Іншим аргументом своєї неготовності до продовження постачання таких послуг НАК називає необхідність імпорту обсягів природного газу, що складно прогнозуються. Як зазначається в документі, на практиці закупівля імпорту газу в добовому режимі для забезпечення послуги балансування в основному здійснюється за спредами вище за ринкові і повністю не покривається умовами договору, що робить його збитковим для ДК «Нафтогаз Трейдинг» і призведе до додаткового навантаження на ліквідність «Нафтогазу».

За розрахунками НАК, ОГТСУ можуть знадобитися значні обсяги природного газу для балансування користувачів системи в періоди низьких температур у поточному опалювальному періоді, при цьому йдеться про фізичну необхідність додаткового імпорту.

Щоб зменшити зазначені ризики балансування, «Нафтогаз» пропонує реально вирішити проблему забезпечення достатніх обсягів газу для виробничо-технологічних потреб (ВТП) операторів газорозподільних мереж (ГРМ).

НАК пропонує привести законодавство України відповідно до європейських норм, зокрема передбачивши балансування різниці не між плановими (за «номінаціями»), а між фактичними відборами та подачами газу до системи; можливість Оператора ГТС купувати короткострокові стандартизовані продукти на європейських хабах та імпорт/експорт газу.

Ще однією законодавчою ініціативою «Нафтогазу» є реалізація принципу «нейтральності балансування»: щомісячний розподіл різниці між отриманими та витраченими коштами у процесі балансування з боку Оператора ГТС між користувачами системи та виключення отримання надприбутків для ОГТСУ при балансуванні системи.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram