“Укртрансгазу” не вдалося відсудити майже 1 млрд грн у “Київоблгазу”

08.06.2021 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу “Укртрансгазу” та залишив без змін постанову Північного апеляційного госпсуду від 18.06.2020 і рішення Госпсуду Київської області від 22.01.2020 (у справі №911/1159/18), якими держкомпанії було відмовлено в задоволенні позову до “Київоблгазу” про стягнення 956,8 млн грн заборгованості (у т.ч. 740,3 млн грн основного боргу; 127,3 млн грн пені; 70,5 млн грн інфляційних втрат) в частині оплати послуг балансування у зв`язку з виявленням обсягів негативних місячних небалансів у січні, лютому, травні-грудні 2016 року та січні-грудні 2017 року.

Згідно з висновками судів першої та апеляційної інстанції, “та обставина, що у спірному періоді НАК “Нафтогаз України” (або будь-який інший ліцензований постачальник) не визнає себе постачальником природного газу для виробників теплової енергії, не є достатньою підставою для віднесення спірних негативних місячних небалансів на оператора ГРМ, оскільки Кодекс [газотранспортної системи] вимагає насамперед здійснити їх врегулювання між такими суб`єктами ринку природного газу як постачальник природного газу та споживач природного газу в порядку, передбаченому саме Кодексом газотранспортної системи” (цитата).

Суди дійшли висновку, що у справі, що розглядається, “не встановлено на підставі наданих доказів, що позивач надсилав відповідачу повідомлення про припинення розподілу (постачання) природного газу у спірному періоді для виробників теплової енергії, а відповідач, всупереч цьому, здійснював фактичний розподіл природного газу таким споживачам” (цитата).

“З урахуванням недотримання порядку врегулювання негативного місячного небалансу за спірний період вимоги позивача про стягнення з відповідача витрат на балансування у розмірах, заявлених позивачем, визнані необґрунтованими.

<…> Оскільки під час здійснення касаційного провадження у цій справі Верховним Судом не було встановлено допущених судами порушень норм матеріального та процесуального права з наведених у касаційній скарзі мотивів, то і підстав для зміни чи скасування оскаржуваних судових рішень у касаційного суду немає”, – йдеться в постанові Верховного Суду від 08.06.2021.

“Київоблгаз” входить у групу РГК (Регіональна газова компанія). За оцінками учасників ринку, вона контролює близько 70% розподілу газу в Україні.

Регіональна Газова Компанія (РГК) працює на ринку розподілу газу та спеціалізується на управлінському консалтингу в газорозподільному секторі. Бренд «Регіональна Газова Компанія» використовують 20 приватних газорозподільних компаній, що керуюють інженерно-технічними системами територіально розподіленої мережі. Це підприємства, що обслуговують індивідуальні домогосподарства і промислові компанії в 19 областях України. Щорічно вони доставляють...

“Укртрансгаз” входить у групу “Нафтогаз”. Держкомпанія забезпечує діяльність українських підземних сховищ газу, а також здійснює роботи з модернізації й будівництва магістральних газопроводів і об’єктів на них.

АТ «Укртрансгаз» — підприємство з транспортування та зберігання природного газу, оператор єдиної газотранспортної системи України. 100 % акцій компанії володіє НАК «Нафтогаз України». АТ «Укртрансгаз» забезпечує діяльність українських підземних сховищ газу, а також здійснює роботи з модернізації та будівництва магістральних газопроводів і об’єктів на них. Середня кількість працівників станом на...

Раніше “Укртрансгаз” повідомляв, що учасники ринку заборгували йому за негативні небаланси у 2016-2019 роках 43,6 млрд грн. При цьому держкомпанія подала 68 позовів на 45,4 млрд грн (з урахуванням штрафних санкцій).

“Укртрансгаз” за підсумками І кварталу 2021 року звітував про збиток 30,3 млн грн (за цей же період 2020 року – 16,3 млрд грн). Чистий дохід за січень-березень становив 1,27 млрд грн (за січень-березень 2020 року – 1,03 млрд грн). Збиток держкомпанії за 2020 рік – 2,62 млрд грн (за 2019 рік – 23,6 млрд грн). Чистий дохід торік становив 6,03 млрд грн (за 2019 рік – 3,27 млрд грн).

За даними “Нафтогазу”, на 05.05.2021 сумарна прострочена заборгованість перед ним регіональних газопостачальних підприємств за природний газ – 23,6 млрд грн (у т.ч. газзбутів, які пов’язані з групою Фірташа, – 12,8 млрд грн).

На початку червня 2021 року ДБР провело обшуки в 37 операторів газорозподільних систем, в Міненерго, НКРЕКП.

“У 2017 році тодішні посадовці Міненерговугілля у змові з обл-, міськгазами уклали з 37 приватними операторами договори, в яких передбачено безоплатне користування державним майном. Ми припускаємо, що за три роки внаслідок вказаних дій державі завдано збитків на суму 1,488 млрд гривень”, – констатували в ДБР.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram